bugün

milyarlarca gezegenin, galaksinin, yıldızların v.s nin bulundugu sonsuz bosluk...insanların yüzyıllardır en cok merek ettigi kavram olmustur.
insanlar herseyin sonunun olduğu bir dunyada yasadıkları icin uzayın sonsuzluğunu kavaryamamaktadırlar.o kadar alışmışız ki her şeyin sonuna halbuki evrende sonsuz bircok sey vardır uzay gibi.
(bkz: sonsuz aşk)
(bkz: saçmalamak)
(bkz: R3)
dünyayı saran hava boşluğu,feza.
kapsama alanının sınırları olmayan terim
gidilmesi gereken yer.
(bkz: uzay hukuku)
kaybolunduğunda ilk rastlanan kişiye "ben güneş sistemini arıyorum nasıl gidebilirim" sorusunun sorulamayacağı ve de "şu yıldızı geç doğru git orda kime sorsan gösterir" cevabının alınamayacağı uçsuz bucaksız yer.
bütün varlıkları her yönden kavrayan sonsuz boşluğa verilen isim.
bir erkek ismi.
bilimsel ortam. o sebeple benim ilgi alanım dışında. *
(bkz: bilgisayar ineği uzay tatilinde)
bir cips dağıtım firması.
italio calvino'nun "aya uzaklık" kitabında anlattığı en güzel öykülerin dünyasıdır.
dikiş makineleri üreten bir firmadır aynı zamanda.
bir turizm firması. inanılmaz ama gerçek.

(bkz: aybastı uzay turizm)
big bang teorisine göre sürekli genişleyen boşluk.
Başı ve sonu olmayan karanlık anlamına gelmektedir. Fakat son zamanlarda erkek çocuklarına verilen bir isim olmaya da başlamıştır.
batman' da 80 lerin başında tekel caddesinde hem sarısı hem siyahı üretilen, logosu yıldız olan cola markası.
çağı da var bunun.

(bkz: uzay çağı)
dünya çevresinde bulunan sonsuz bir hava katmanı,içerisinde bir çok cisim bulunduran boşluk, özel isim olarak da kullanılan bir kelimedir.
üzerinde bir matematiksel yapı ile birlikte bir küme.
bir bilim insanı için bir aşktır, uzay. gezegenler, yörüngeler, uydular falan feşmekan derken, o büyük boşlukta hissedersiniz kendinizi. o mükemmel uyuma tanık oldukça katbe kat artar, öğrenme hevesin. dalarsın ütopik bir yolculuğa, dur durak bilmez bu heyecan. her yeni keşfin sonucunda, yeni bir keşif daha bekler insanı. keşfedilecek o kadar çok şey vardır ki uzayın derinliklerinde. gördükçe görmek, okudukça okumak ister insan.

benim için bir hevestir uzay, küçüklüğümden beri. daha okuma-yazma dahi bilmezken gökyüzündeki cisimlerin hareketlerini saatlerce çıplak gözle gözlemlerdim. bir gün, bir araçla uçma hevesim ta o zamanlardan gelir. hevesimi gerçekleştirmeme az kaldıkça, uzaya olan sevgim her an artar, sonu gelmez.

meşgal arayan insanlar için de, tanrı tarafından bahşedilmiş bir hediyedir belki de, kim bilir?
sonsuzluğunu, dunyadaki herseyin bir sonu olduğunu bildiğimiz için hiçbirsekilde kavrayamadığımız boşluk.
gezegenler, yıldızlar (kayan versiyonuda fiyata dahil) kara delikler ile dolu bir boşluk!.. planet de bu boşluğun içinde yer kaplayan bir gök cismi olmasına karşın diğer gök cisimlerinden farklı olarak hava, su, rüzgar ve aniden bastıran yaz yağmurlarının yanı sıra çoğu gezengende yapılamayan mangal yapma keyfınıde burada tadabileceğiniz bir gezengendır.. böylesine güzel bir gezegenin birde delik deşik bir uydusu vardır.. tamam bu uydu çoğu gezegende yok mudur efenım? vardır. mamafih bizde bir tanedir! çünkü bizim gezegenimiz ve içindeki yaşam formları sonradan görmüş değildir. ne o öyle 8 10 tane uydusu olan gezegenler. güneşmi, uçakmı, kuşmu, kılark kent* mi belli değil arkadaş. Aa! bırde bizim gezegenin çakması vardır. neyse adını söylemeyeyimde alınmasın marslılar!..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar