1. 1.
  Utanma duygusu,hicap.
  2 ... italiano
 2. 2.
  Bana baktığında çiy altındaki çimen kadar
  güzelleşiyorum
  Uzun otlar ansımıyor benim gururlu
  çehremi, yürüdüğümde ırmak boyunca.

  Utanıyorum kederli ağzımdan ötürü,
  paslı sesimden, kaba dizlerimden ötürü.
  Gelip bana baktığında
  öyle yoksul ve çıplak hissettim ki kendimi.

  Yolda hiç bir taş bulmadın
  şafağın ışığındayken daha da çıplak olan
  bu kadına baktın
  ve duydun şarkısını.

  Ova yolunda susuyorum ki
  kimse anlamasın mutlu olduğumu
  Geniş alnımın ışığından
  ya da titreyen elimin deviniminden.

  Gece ve düşüyor çiy ota.
  Bak bana uzun uzun ve konuş tatlı sözlerle.
  Öptüğün kadın güzellikle ışıyacak yarın
  yürürken ırmak boyunca! *
  2 -1 ... mulayim
 3. 3.
  Bir kız öğrencisiyle girdiği ilişki sonucu okulundan ayrılmak zorunda kalan Profesör Lurie'nin olduğu kadar apartheid sonrası Güney Afrika'nın da öyküsünün anlatıldığı J.M. Coetzee'nin yazdığı eser.1999 yılında Booker Roman ödülü ve ingiliz Uluslar Topluluğu Edebiyat Ödülü kazanan eserde, Coetzee okura yumuşak değil, sert bir öykü anlatır. ingilizceden ilknur Özdemir tarafından çevrilmiş ve Can Yayınları'dan çıkmıştır.
  4 ... rick blaine
 4. 4.
  kişinin kötü, değersiz, önemsiz, yetersiz, aptal olduğuna dair kökeni çocuklığa dayanan suçluluk duygusuyla özdeşleşmesidir.

  (bkz: nil gün)
  2 ... eftalia
 5. 5.
  john maxwell coetzee bu kitabı ile 1999 Booker Roman Ödülü almıştır.

  bir kiz babasi olan, elli iki yasindaki saygın Profesör Lurie, Bir kiz ögrencisiyle girdigi iliski sonucu okulundan ayrilmak zorunda kalır ve akabinde olaylar gelişir.
  2 ... seytanin fisildadiklari
 6. 6.
  a.ömer türkeş'in* birgün'de hrant dink'in ölüm yıldönümünde yayınlanan yazısı. üzerinden bir aydan fazla zaman geçtikten sonra link verme arzusu duyma sebebim türkeş'in gazetede çıkan ilk ve şimdilik tek yazısı oluşu. (birgun kitap yazıları hariç gazetenin kendisini kastediyorum)
  http://www.birgun.net/bolum-73-yazar-161.html
  1 ... vakur
 7. 7.
  bünyede fazla görüldüğü takdirde problem yaratan, lakin bunun yanında az bulunması ile birlikte ayrı bir zarar unsuru olan duygu. aslında bir tür karakter özelliği olarakta ele alınabilir. çok fazla utangaç insanlar genelde kendilerini ifade edemeyen birileri olarak görülürken, utanma duygusundan zerre bulundurmayan insanlarda elbette mevcuttur. biz bunlara kısaca ar damari çatlamış diyoruz, o ayrı.
  ... roark
 8. 8.
  (bkz: skammen)
  1 ... paradigma
 9. 9.
  ..duyulması bir gereklilik sorunuysa eğer, duyan ve duyduran* arasındaki o konveks dörtgenin köşelerinde yerdeğiştiren kör ebenin gözlerindeki, duyanı hiçleştirmek adına, ama sadece kendi sanrılarının bataklığından beslediği bir "madem öyle" küf'rüne an be an sildiği mendil.. ama kendindeki kiri azaltmak değil niyeti, mendilde iz bıraksın diye olan yiten..
  1 ... endless
 10. 10.
  Kişinin kendi beklentilerini karşılayamaması.
  ... cheapdeath