bugün

belki dedirtir.
belki ben de çok mutlu olurum,
Belki ülkenin durumu iyiye döner.

(bkz: bir umuttur yaşamak)
Umut korkudan daha güçlü olan tek şeydir.
Büyük ihtimalle tanrının intihara karşı geliştirdiği en güçlü silah.

Fakat umudun en belirgin özelliği, var olmasa da var gibi bir etki yaratması. tıpkı tanrı gibi.

%90 umut yoktur ama bunu bilsek işin en başında pes ederiz. Bu yüzden en imkansız halde bile bir umut taşınır. Umudun asli görevi bir şekilde seni yola devam ettirmek gibi görünüyor.
her ne kadar bazı konularda imkansız olduğunu bilsen bile beyin devam edebilmek için umut ediyor.
Sevgili kalbim!
Neden hâlâ apartman boşluğunun gün ışığı görmeyen penceresinde kuş sesleri beklersin?
-Ali Lidar
Kimi zaman da dayanma gücü verir.

Bilimsel psikolojik testlerle ispatlanmıştır.
anasını siktikleri, yaşantı yolu ile öğrendiğimiz bireysel duygudur. bakın, anasını siktiler.

Ha bu arada insan ismi de olabilir lakin onun anasına bir şey yaptılar mı bilmiyorum.
En yorucu şeydir.

Eğer olur da fazlasıyla umut beslediğiniz şey gerçekleşmezse sizden birçok şeyi de alır.
Unutulan bir ayak sesi, hayallerle..
kimden umut ettiğinize göre değişen bir durumdur. insanlardansa hayal kırıklığına uğrama şansınız son derece yüksektir.
iyi bir şeydir. insanı yaşatır.
Çoğu zaman Kötü bir şeydir, insanı öldürür.

imkansız olduğu ve gerçekleşmediği sürece.
Yaşatan bir duygu.

Lâkin bazen hayal kırıklıkları ile karıştığında tüketir insanı.

Kaybolduğunda ise bitirir.
yaşıyorsak umut hep var-dır.... an, bu an'dır. sonrası meçhul.
umudu yitirmek insanın düşeceği en acı durumdur. güçsüz bırakır, küstürür, boş verdirir. sonu, ''mantara bağlamak'' olur kısacası.

kumandan'ın deyimi ile;
''sonra dualar döküldü ağzından
-ya rab… sen ümitlerimi kayır.''
Bir ümit.
Bir umuttur yaşamak.
Umut, akan tüm sular durgunken kış uykusundan uyanmaktır. Umutsuzluğu yenmemiz dileğiyle verilen bir ansiklopedidir. Umut derin bir denizde boğulurken bir yabancıdan bizi kurtarmasını istemektir. Umut, içimizdeki çığlıkları susturmak için gereklidir. Talihsizliğin zirvesinde kaybolduğunda yaşanan kötü deneyimlere alışıp derinden alışkın ve uzun bir nefes almaktır umut..
imkansızlık ve yalanlar yangınıyla kül olandır.
imkansızlık ile beslenir aslında.

Ve küllerinden yeniden doğandır.
Devam etmeyi sağlayan yegâne şey.

Neye mi, en başta yaşamaya..
Umut hep var ve gönüllerde hep olacak. Boyu posu, tadı tuzu, kışı yazı... Umut, gönlün sevmeyi evvelde bırakmadığı ve ebede kadar gönüllerden silinmeyecek yegâne varlıktır. Kanlı canlıdır ve gözlerdeki uman bekleyiş, seviçli ışıltıdır. Allah milletimizi ve sevdiklerimi/sevdiklerinizi Umut'suz bırakmasın! 
Bazen üstünden geçmeniz gereken nehre kurulan bir köprü ve bazense sizi yutan bir bataklık olur.

Umut, yaşattığı kadar öldürür de.
Yaralı kalplerin belkileriyle başlayıp ruhuna kazıdığı dilekler.
Yokluğu yaşamı çekilmez kılan şey.
Lan bu coin uçacak diye birini aldım neyse aldıktan sonra 2 kat yaptı hedefim 100 kat bekletecektim işte sonra koin heklenmiş değeri sıfıra düşmüş. Zepzengin olma umudum gitti aq. Şansa bak ya.