bugün

ismim, aynı zamanda harika bir güncel gürsel atıktay şarkısı.

--spoiler--
Bir hayal kurarsın, içinde yerin olur
Bir hayat düşerken yeni bir aşk bulur
Küçük bir kalpte geçer gider ömür
Dolanır ruhumda avuçların
--spoiler--

Şurada: https://youtu.be/OdZIVrnnswk
Fakirin küflü ekmeği. Umutsuzluk da hastalık. Hayal kurmak hayal kırıklığına gebe. Neşenin bölücüsü hüzün, sevinç ile kursak arasında olan dostane ilişki...

- müsaade varsa ölelim tanrı'm.
katili olmak istemediğim duygu durumu. allahım içimde ki umudu diri tutmamı nasip eyle diye dua etmekten başka çarem kalmadı.
görsel
Güzel filmdir.
umut gitgide azalıyor. beklediğim her müjde boşa çıkıyor. başa çıkamam dediğim ne varsa üstüne yenileri ekleniyor bitmemecesine. bu kadarına nasıl katlandım bilmiyoum. gerisine nasıl katlanırım bilmiyorum. ne olacak bilmiyorum.
insanı insan yapan,ayakta tutan, düştüğünde elinden tutup tek hamlede kaldıran gerçektir.
Nefes almak gibi,soluk alamadığın da duran yaşam,daralan gökyüzü gibi...
işe gitmek için vedalaşılan anneyi,iş dönüşü yoğun bakımda karşılaştığında saatlerce,günlerce kapının önünde ağlamak, tek bir hareketini,bakışını yakalayabilmek için beklemektir umut...
Canım annemi bugün yoğun bakım ünitesinden normal odaya alınırken ki mükafattı umut bana...

görsel

Hastane odasının penceresinden manzarayı anlatıyorum şimdi ona, halen umutla..
Allah sevdiklerinden,ailesinden kimseyi ayırmasın.

Umudumuzun acımızdan daha büyük olmaması dileğiyle,
Sevgiler...

"
içimizde öldürdükçe etmeye cesaret edemediğimiz beklentiler. Umutsuz ve gayesiz yaşamak hayattan hiç bir beklentisi kalmamış ve vazgeçmiş insanların işidir diyerekten hala iyiliğe, güzelliğe dair umutlarım var.

Korkular insanı tutsak eder, umutlar ise özgür.
umut yeşerdikçe kalabalıklaşır.
bu coğrafya bir kaderse, bu kadere teslim olmayacağız. homeros'un hektor'u, yaşar kemal'in ince mehmed'i çıkardığı toprakların bütün sokaklarında, olağanca haşmetiyle yeniden doğacak güneş.
insanı kör eden, bağlayan, derin düşüncelere sevk eden ama hepsinin yanı sıra çok mutlu eden duygu.

Bu kadar kompleks başka duygu var mıdır bilmiyorum. Gerçekleri ötelemenize de onları değiştirmenize de yardım eder.

Umutsuz yaşanmaz. Ancak fazla umutla da yaşanmaz. Önemli olan dozajı, her şeyde olduğu gibi.
Her şeye rağmen insanı hayata bağlayan güç.Yaşadıkça var olmalı.
görsel
bir çeşit zehir. hayal kırıklıklarını görmezden gelmek için üzerine örtülen beyaz bir örtü belki de.
"...insan hiçbir umut beslemediği zaman durumu kabullenebiliyor ama kapkara bulutlar arasından iğne ucu kadar kendini gösteren bir güneş ışını belirince bütün dünyası o ışığa bağlı oluyor..."

(Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli, s.262)
çok sevdiğim bir yılmaz güney filmi. Çaresizlik denen şey bundan daha güzel anlatılamazmış doğrusu. Film boyunca gerim gerim geriliyorsunuz, Bir olağanüstülük bekliyorsun, belki Bir imkansızlık. film sonuçta. ama olmuyor. Yoksulluğun pençesinde yok olan bir adamın hikayesi. Ve unutulmaz replikler var. mesela “Ama benim atım öldü” diye sayıklıyor. hayata tutunduğu tek dalını kaybetmiş yoksul. orada bir şarapçı var, “Para adamı sıcak tutar” diyor mesela.
görsel
"...insan hiçbir umut beslemediği zaman durumu kabullenebiliyor ama kapkara bulutlar arasından iğne ucu kadar kendini gösteren bir güneş ışını belirince bütün dünyası o ışığa bağlı oluyor..."

(Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli, s. 262)
"...Umut'un içinde mut varsa
Umutsuzluğun da içinde umut..."

(Üstü Kalsın - Cemal Süreya)
insan aklını başına toplamadığında ancak yorar umut etmek. diğer türlü umuda her zaman ihtiyaç vardır.
“insanın umudu kendi kendisini kızıştıran kapanmaz yarasıdır.”
görsel
Cadı diye sokağa atılan küçük bir beden, küçük bir kalp.. Şimdi mükemmel bir kalpte umut.
Şanslı olanlardan yalnızca biri. Uzanacak bir el bekleyen binlercesi...

Hayat...
Umut kalmayınca yarın hiç olmazmış. insanı ayakta tutan şey umut ve hayal değil midir zaten? Her günü aynı olan biri için dünün, bugünün ya da yarının hiçbir önemi yoktur.

Eğer insanların elinden umutları ve hayalleri alınırsa, teorik olarak bitkilerden farkları kalmaz. Hatta bitkilerin bile diğer canlılara yararları dokunduğundan, içlerinde o insanlardan daha fazla yaşama sevinci olur.

Onlarınsa ne kendilerine, ne de başkalarına bir faydası yoktur. Fotosentez bile yapamadan öylece ölü bir ağaç gibi kesilecekleri, ya da yakılacakları günü beklerler.
Bir yıl içinde iki deprem giden onca can geriye kalan onlarca acılı aile,pandemi,ekonomi..
Üst üste gelen tüm bu şeylere rağmen bir şeylerin düzeleceğine dair umudumu kaybetmek istemiyorum.
Kaybedilmemesi gereken şey.
bir nevi dönüştürücü, baktığın her şey.

yaşamak için yaptığın makyaj.
Uzun zamandir beraber olup herseyinizi paylastiginiz insanla yolunuz ayrılınca, geleceğe dair tek isiginiz olur bu kavram. Butun tukenmisliklere, bitmisliklere, uzuntulere ragmen, ikiniz icinde daha iyi olmasini istersiniz. Dort harfli olmasina ragmen ne buyuk bir kelime aslinda, kalbinde olmayinca acisi da oyle buyuk oluyor kardesler.