1. 1.
  her ilde en az bir adet bu isimde cami mevcuttur. ama asıl meşhur olanı bursa'da olanıdır.
  5 -1 ... palta
 2. 2.
  bursa'nın güzel ve büyük camisi. yapımı sırasında üç padişah görmüş. içinde şırıl şırıl şadırvanı ve havuzu, muhteşem minberi ile huzur veren mekan. selçuklu mimarisi havası vardır bursa'nın erken dönem osmanlı camilerinde olduğu gibi. ulu ama bi o kadar da alçakgönüllü büyüklüktür yapıdaki estetik.
  4 ... kassandra
 3. 3.
  (bkz: huşu)
  (bkz: huzur)
  (bkz: camii kebir)
  (bkz: bursa nın tapusu)
  2 ... tim
 4. 4.
  Bursa'nın en heybetli ve en çok cemaat alan camiidir. Sultan Yıldırım Bayezıd Niğbolu savaşını kazandıktan sonra 1398-1400 yıllarında inşa ettirmiştir. Cami kalın duvarlara ve 12 büyük yığma ayaklara bağlanan kemerlere ve pandantiflere oturan 20 kubbe ile örtülüdür. Orta kısmındaki kubbenin üstü camlıdır. Altında 16 köşeli mermer şadırvan vardır. Caminin inşa edileceği yerdeki yapıların istimlakı sırasında bir kadın evini satmak istemeyince zorla alınır. Gönül rızası olmadan alınan yerde namaz kılınmaz gerekçesiyle evin yerine gelen kısımda şadırvan yaptırıldığı rivayet edilmektedir.
  Minberi ağaç işçiliğinin bir şaheseridir. Oyma kabartma, geometrik, yıldız, çivi başları ve gülçelerle süslüdür.
  Taç kapısı başlı başına sanat abidesidir. 1399-1400 yıllarında tamamlanmıştır. Sanatkarı Mehmed bin Abdülaziz Dakıva'dır.
  Zarif sekiz ceviz sütun üzerine oturan müezzin mahfili 1549 yılında yapılmıştır. Mihrabı sekiz sıra stalaktitlidir. Kum saatinin etrafındaki Ayet'el-kürsi sülüsle yazılmıştır. Ayrıca küfi ihlas suresi yazılıdır. Mihrap 1571 yılında tamamlanmıştır. Camideki diğer yazılar ve yaldız boyalar 1904 yılında Mehmed Usta tarafından yapılmıştır.
  Caminin ilk yapıldığı zaman üç tane olan kapısına 1740 yılında Hünkâr Mahfili kapısı eklenmiştir. Kapıların ikisi yenidir. Altıngenlerin oluşturduğu, yıldızların dekore ettiği tablalardan meydana gelen doğudaki ceviz kapı, cami ile aynı yaştadır.
  Tek sütun üzerine oturan yuvarlak mermerden kürsü 1815 yılında yapılmıştır. Cepheler sağır kemerler içinde, altta ve üstte ikişer pencereden oluşmaktadır. Cephelerin tümü kesme taştan yapılmıştır.
  Caminin kuzey cephesinin köşelerinde, kaidesi mermerden gövdeleri tuğladan örülmüş birer minaresi vardır. Batıdaki minarelerin içinde çift merdiven mevcuttur. Bunun yardımı ile çatıya çıkılmaktadır.
  Cami, Moğol Şeyhi Emir Bedrüddin tarafından 1403 yılında ve Karamanoğlu Mehmed Bey'in 1413 yılındaki Bursa muharasası sırasında yaktırılmıştır. 1 Mart 1855 tarihlerindeki büyük depremde ve 1889 yangınında hasar görmüştür.
  4 ... expert16
 5. 5.
  bursa'nın gorulmesi gereken yerlerinden biridir. turk tarihinin en buyuk camisi olma ozelligini tasır. yıldırım beyazıd tarafından yaptırlmıstır. 1399 yılında eser tamamlanmıstır. 20 tane kubbesi vardır. erken donem osmanlı mimarisi ozelliklerini tasır. icinde bulunan sadırvan dikkat ceker.

  avlusu oldukca mistiktir, evet avlusuna girince insan sasırır once hacı misi kokusundan, ilahi seslerinden fakat onyargısız yaklasıldıgında insanı buyuler, etkiler. cocugu olmayan kadınlar avlusundaki sadırvandan su icerler, oyle bir rivayet vardır hatta suları hakkında.

  http://murat169.tripod.co...ilderpictures/ulucami.jpg

  http://www.allaboutturkey.com/pic/bursa_ulucami.jpg

  http://www.bursaulucamii.com/foto_galeri.htm
  1 ... kabaktadi
 6. 6.
  önem sırası bakımından dünyanın 5. camisi olduğu söylenmektedir.

  1. Mekke- Mescd-i Haram
  2. Medine- Mescid-i Nebevi
  3. Kudüs- Mescid-i Aksa
  4. Şam - Emeviye cami
  5. Bursa - Ulucami

  ulu cami'nin son derece mistik bir havası vardır. içine girildiğinde insana tarihi bir mekana geldiğini hissettirir, kendine has bir kokusu vardır. günümüz camilerinde ağırlıklı olarak kullanılan çiniler ve bunlarda kullanılan mavi rengin aksine duvarlar krem rengi yerde ise kırmızı seccade şeklinde halı bulunmaktadır. içerisindeki şadırvanın tam ortasındaki kubbe saydam olup gündüz şadırvanın aydınlatılmasını sağlar.

  özellikle akşam ve yatsı namazlarında bir adım ötedeki şehrin gürültüsünden tamamen uzakta, sanki çok uzaklarda bir yerde namaz kılıyormuş hissi veriyor. burayı görüp, burada namaz kılma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı sayıyorum.
  ... denizci cakabey
 7. 7.
  bursa nın kalbidir. enerji bu camiye girer ve tertemiz şekilde çıkar. caminin içinde olağanüstü bir huzur ve dinginlik vardır ki barındırdığı eserlerle de eşsizdir...
  3 ... birdy
 8. 8.
  yıldırım beyazıt tarafından 1399 yılında inşaa edilmiştir.
  ... yakub cemil
 9. 9.
  sahip olduğu manevi hava ile insanın kıldığı namazdan extra zevk almasını sağlayan gerçekten ulu mabed.
  ... imhotep
 10. 10.
  O havuzunu sesi oyle bir huzur verirki o huzur ne bir muzikte ne bir sehirde gizlidir o ses isterseniz aglatabilir sizi işte oyle buyulu bir sessizliğin sesini saklar içinde ulucami.
  2 ... soulmate