bugün

kameralar önünde bu kadar acımasız ve gaddar olabilen polislerin, gözaltında neler yapabileceğini düşünmek bile bir kabus...
edit:allah düşürmesin..yemek yiyen adamı bile tokatladığına göre..
edit: ne o yalan mı söylüyorum....
çok nazik insanlardır. her gördükleri yerde şahsımın hatrını ve kimliği sorarlar.

--spoiler--
panama polisinden daha çok çektim o ayrı
--spoiler-- *
türk polisi olunmaz türk polisi doğulur...

neden mi? efendim şöyle ki türk polislerinin doğuştan suçluyu belirleme ve teşhis etme yetenekleri vardır. sorgulamaya yada diyalog kurmaya gerek yoktur. potansiyel olarak suçlu olabilecek herkez suçludur.
birgün gece geç vakit de arkadaşlarla evimize doğru yürüyoruz polis bizi çevirdi başta rutin kontrol falan sandım. kimlikleri gösterdik sabıkalı olup olmadığımıza bakıldı. akabinde doğuştan polis olarak doğan memur;
- gençler buralarda fazla gezmeyin. ben öğrenci milletinden kıllanıyorum hepiniz suçlu olabilirsiniz, bir daha bu saatte görürsem sorgusuz sualsiz atarım sizi içeri.
*bunun akabininde aynı memur yanımızda olan kız arkadaşımıza;
- hmm ben seni bir yerlerden hatırlıyorum galiba sen nerelisin?
*diye sormuş ve muhabbete girişmiştir. buradan da şu sonucu çıkartabiliriz: türk polisinin bir başka uzman özelliği fotografik hafıza dır. polat alemdar misali gördükleri yüzü bir daha asla unutmazlar. art niyetli düşünmemek lazım...
Son olaylardan sonra ağzı ile kuş tutacak olsa yaranamayacak güvenlik görevlisi.

insanların, başları sıkıştıklarında başvurmak için iki kere düşünür oldukları, hizmet etmek zorunda oldukları halkın güvenini kaybetmiş bir kurumun bireyleri.

Canlarını tehlikeye atarak çalışmalarının yanı sıra, toplumsal olaylardaki yönetimsel başarısızlıkların kurbanı olmuş insanlar.

Yaptıkları işe göre çok az bir maaşla geçinmek zorunda kaldığından, son dönemlerde türlü çetelerin, yolsuzlukların içerisine bulaşmış, devletin kendi ayıbını yüklediği kolluk kuvvetleri.

"Çıkarılan yasalar yüzünden elimiz kolumuz bağlandı" serzenişinin haklılığı yanında, çoğunun yetersiz eğitimleri yüzünden ne yazık ki doğru düzgün silah kullanmayı, yere kapaklanmış bir insanı 10 tanesi bir araya gelerek coplamadan, tekmelemeden, tokatlamadan kelepçelemeyi bilmemeleri, vb. gibi çoğaltılabilecek örneklerin ortak noktası.

devletin, en öncelikli görevidir vatandaşının güvenliğini sağlamak. insanlara "acaba!" dedirtmeden, başvurduğunda hizmet alabileceği güvenliği sağlamak. Ve çok özverili de çalışıyor da olsalar bu iş maalesef pembekollarla, çocukları kucağa alıp fotoğraf çektirip duvarlar astırmakla olmuyor.

Ne yaptığını ve ne yaptırdığını bilmeyen yöneticilerin eseridir türk polisinin bugünkü hali.

Umarız bir gün herşey daha güzel olacak.
bunlardan birtanesiyle cesmede bolca hasir nesir olmusumdur.
17 yasinda cesmede saat gece 1 de motoruyla dolasan, ehliyeti ruhsati tam olan cocuga, "evine git yoksa motorunu baglarim" diyebilecek derecede dusuncelidir. adi timberland alidir. ayda 700 ytl kazanirken ayaginda 400 ytllik timberland bot 1000 ytllik son model cep telefonu vardir. en onemli ozelligi corbanin her cesidini sevmesidir.

(bkz: corba seven polisler)
çogunluğu samimi bünyelerdir: ''siz'' formunu kullanmazlar. biber gazını yanlış yönde kullanmakta ustadırlar. genellikle varoşlarda ikamet ederler: gecekondu yıkımında komşunun kiremitini kafaya yerler. halktan taş, sopa, küfür ve çorba yiyen, iktidarın, iktidarsız kolluk bekçileri!
iyisi de kötüsü de mevcut olan asayiş birimi.
türk filmlerinde cinayet işlendikten hemen sonra olay yerine damlayan ve elinde cinayet silahıyla salak salak dolaşan filmin jönünü tutuklayan asayiş kuvveti. her karakolda bir medyum vardır, cinayet var koşun der bunlarda olay yerine akar hemen. yoksa filmde polisi çağıran falanda yoktur.
" Bağcılar'da bir polis memuru, gürültü yaptıkları gerekçesiyle tartıştığı gençlerden birisini öldürdü, diğerini de yaraladı. Olaydan sonra gerginliğin yaşandığı mahallede gencin yakınları polis memurunun oturduğu binayı taşladı. Polis kalabalığı biber gazı sıkarak dağıtırken, zanlı polis çalıştığı karakola sığındı."

kaynak:http://www.milliyet.com.tr
dunyanin en $erefli,haysiyetli ve kadir$inas polisidir. o zor $arlarda gorevini yapmaya cali$an bu insanlar tum gun boluculer ve anar$istlerle ugra$mak zorunda..Tabi ki istenmeyen olaylar oluyor ama bunlar menfi,polis te$kilati da icinde barindirmiyor bu ki$ileri.
hamasi milliyetçi zırvalarla yediği her türlü haltın geçiştirildiği polis cinsi.
keyfine göre adam vurması da işkence yapması da devletin milletin bekası içindir tabi (bkz: sie)
birçok ülkede olduğu gibi türkiye'de de otoriter, antidemokrat devlet yapısının sahipçisi. iyilerinin de azınlıkta kalarak cinnet geçirdikleri düşünüldüğünde...yani...öyle.
insanların gördükleri yerde kendilerini daha güvende hissetmeleri yerine acaba gereksiz yere kıllanır da benimle uğraır mı çekincesi yaşaten emniyet çalışanlarıdır.
(bkz: güvenlik yasası)
* * en asil duygunun insanıdır.
kendileri icin $arki bile yapilmi$tir:

--spoiler--

ne hakkim, ne ozgurlugum
hepsinden vazgectim.
cocugum biber gazi ile tani$ti
sayenizde.
e buymu$ "turk polisinin $erefi" dedikleri.
ne size yakla$irim, ne sizden yardim isterim
insanliga inanmaz oldum sayenizde.
e biktim artik ru$vet vermekten.
ne cevik kuvvet kadar hain, ne hortum suleyman kadar zalim
milletin agzina sicildi sayenizde. *

offf polisim offf
nedendir hep zorda sana geli$im
offf polisim offf
yarragi yedik sayenizde

saygiyi tukettim sayenizde
guveninizi kaybettim sayenizde
nayraninininam sayenizde

--spoiler--

$arkinin bestecisi sercan kagitci.

(bkz: sayenizde)
bana kafayı takmış polistir.

beni ilk çevirdiklerinde ehliyet olmadığı için motoru bağladılar. yaklaşık 1.000 ytl giydirdiler. neyse dedim ehliyet aldım. bu sefer muayenem yok diye ceza yazdılar. 2006'da aldım ne muayenesi kafadan 3 senem var dememe rağmen sallamadılar. bu arada ruhsata 3 senelik muayeneyi 1 senelik yazan da yine teşkilattan bir arkadaş.

bu sefer çevirirlerse kanuni olarak yapacakları birşey yok ama ben gene de korkuyorum. her an biz sana gıcık olduk. motor da sakil duruyorsun diyip hapse atabilirler.

bu arada tüm bunlar 8 ayda oldu. millet sağda solda 15 senedir kullanıp bir kez bile çevrilmediğini anlatıyor. o zaman daha da sinirim bozuluyor.

neyse kolluk kuvvetidir diyelim, susalım.
suçluya karşı silah kullanma yetkisi olmayan, yakaladıklarının hukuk sistemindeki boşluklar sebebiyle iki gün sonra tekrar yakaladıkları olduğu bir ülkede, üç otuz paraya çalışmaya çalışan devlet memurudur.
her geri kalmış ülke ibi geri kalmış bir sisteme uymak zorundadırlar. ayrıca kiye bölünmüş durumdadırlar. fethullahcılar ve milliyetçiler...
malesef bünyesinde bir çok şerefsizi bulunduran topluluk..

basit bir basket maçında herhangi bir taraftarın yanlışlıkla bir polisin omzuna çarpması sonucu o taraftarı kadın, erkek, çocuk , yaşlı hiçbir ayrım gözetmeksizin coplayabilen topluluk.. bu olay üzerinde tribünde kargaşa çıkarsa biber gazıyla müdahale etmekten geri kalmazlar.. hatta eğer kasklarına bir yabancı madde (ufak 5 kuruşlardan bahsediyorum) gelirse silah bile çekebilirler tribünün ortasında.. salon boşaltma kararı alınırsa gözleri kimseyi görmez.. önüne geleni coplar, iter kakarlar.. en sonunda da sigarlarını içerken "ben şu kadar kişiyi dövdüm, en sonuncuya çok iyi vurdum" gibi muhabbetler ederler, zevklidir onlar için..

ama gecenin bir yarısı yüzdeyüz haksızken bile girdikleri bir tartışmada karşıdaki adam bıçak çekince, silahlarını çekip adamı öldürmekten kaçınmazlar.. bununla yetinmeyip arkadaşını yaralarlar.. sonra öldürdükleri adamın arkadaşları kovalayınca karakola kaçarlar.. sonra "kendini korudu" diye serbest bırakılırlar.. böyle mübarek insanlardır..

tabi hepsi için geçerli değil bu yazdıklarım.. ama benim gördüklerimin çoğunluğu için.
ne yazıktır ki polislerin işlediği suçlar arasında;

rüşvet almak,

görevi kötüye kullanmak,

meskun yerlerde silah atmak

genel kadınla ilişki kurmak,

görev sırasında iyice kafayı çekip dut gibi sarhoş olmak,

sağa sola ateş etmek gibi olaylar yaygındır.

basında sık sık ;

''cinnet geçiren polis, anasını, karısını ve çocuğunu vurduktan sonra intihar etti''

ya da

'' beylik tabancasıyla sevgilisini öldürdü'

haberleriyle karşılaşılır.

intihar eden polis sayısı da az değildir.

geçim sıkıntısı çeken, gece gündüz çalışan polisler, en sevimsiz bir dünyanın insanlarıdırlar.
hafif kel sacları , kemerinde cakısı , elinde torbası ve tabiki göbegiyle bizim polisimiz. cok fazla calısırlar. 24 saat mesai , az maaş evde cocuklar. isleri cok zor. Allah ellerine düsürmesin o ayrı
(bkz: festus okey)
--spoiler--
Şiveli bir vatandaş, Polis Radyosu'nu arar.
"Dağlara gel, dağlara" şarkısını ister.
Ve bu şarkıyı, askerpolis, tüm güvenlik güçlerine armağan eder.

Beş dakika sonra bir polis arar, Polis Radyosu'nu.
"Dağlar seni delik delik delerim" şarkısını ister.
Ve bu şarkıyı, biraz önce "dağlara gel, dağlara" şarkısını isteyen şiveli vatandaşa armağan eder.
--spoiler--

http://arsiv.sabah.com.tr...04/10/yaz1365-40-101.html
(bkz: polis vazife ve selahiyet kanunu)*
böyle yaratiklari icinde barindiran,bir de üstüne üstlük koruyup kollayan bir kurumdur.
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=279556
şu sıralar osursam patlayıcı madde olarak beni gözaltına alabilecek çokta iyi çalışan güvenlik birimi.