bugün

halkımızın yeterli beslenemediğine, yeterli beslenemediği için de ülkemizin geri kaldığına dair bir gerçek...

protein nedir? yaşamın temelidir.
insanın yaşaması, gelişmesi için başta gelen besin ögesidir.

et, tavuk, balık, yumurta ve süt başlıca protein kaynaklarımızdır.

ülkemiz malesef et tüketiminde avrupa'nın ve dünyanın gelişmiş ülkelerinin epey gerisinde.
görsel

güya etsiz yemek yemeyen bir milletiz. böyle bir ünümüz var.
ama buna rağmen et tüketiminde avrupa'da son sıradayız.
görsel

bir yunan, bir türkten 2 kat fazla et tüketiyor...

balıkta durumumuz çok vahim...
ortalama 5 kilogram civarında bir balık tüketimimiz var.
bu konuda dünyanın en fakir ülkelerinden biriyiz ne yazık ki;
görsel

suudi arabistan ve iran gibi ülkeler bizden 3 misli daha fazla balık tüketimine sahip.

balık tüketiminde avrupa'da son sıradayız malesef.
görsel

yukarıdaki haritayı incelerseniz, türkiye'nin avrupa'da en az balık tüketen ülke olduğunu görebilirsiniz.

öyle ki denize kıyısı bulunmayan macaristan, sırbistan, avusturya, slovakya ve çekya gibi ülkeler bizden fazla balık tüketiyorlar.

bir diğer protein kaynağı yumurta.
yumurta tüketiminde de halimiz içler acısı.
görsel

neyse ki süt tüketiminde de yine geride olsak da biraz daha iyi durumdayız diğerler protein kaynaklarından.
görsel

sözün özü yeterli protein alamıyoruz. yeterince beslenemiyoruz.
halkın önemli bir kesimi ekmek ve tahılla karnını doyurup yaşama tutunmaya çalışıyor.

eh, milletin vekilleri de bunu onaylıyor; "kuru ekmek yiyorsa aç değildir" diyorlar.

sağlık olsun...
Bir ülkede her şey pahalı her şey vergili olamaz.
Sağlıklı hayat yaşayabilmesi için bütün vatandaşların iyi beslenmesi yani evine gerçek manada ekmek götürebilmesi şarttır.
Ben şahsen doyunca motive oluyor, kendimi daha bir özgüvenli hissediyorum ve işime daha rahat odaklanıyorum, bu insanlar yeterli beslenemezlerse ne geleceği ne de şimdiki zamanı önemlidir.
Tengir'ciğim reisimiz bunun için açıklama yaptı zaten. Haberin yok mu?
görsel
(bkz: omega3) fiyatlari 200 u bulmusken icimizdeki geri zekalilik orani cig gibi buyumektedir.

bunlar hep bilincli zekasizlastirma.
ptotein ve omega3 kaynaklarinin fiyatini arttiriyorlar halk mala baglasin elbet baslarina gecip yon veren birisi olur.

ben onlemimi aldim yulaf lapasi ve ceviz yiyorum cok zekaliyim.
protein alamaması yeterince vahimken, sadece karbonhidrat ve sağlıksız yağ ile öğününü geçiştirmeye alıştırılmış bir halka dönüştürüldük.
patso denilen bir yiyecek var ülkede.
patates kızartması + ekmek. tostçularda bilmem nerelerde gırla satıyor bu şey.
kalorisini geçtim, besleyiciliği de yok. güya 3 tarafımız denizlerle çevrili, güya taşı toprağa eksen içinden buğday çıkacak kadar verimliyiz ya, her şey bu yüzden.

sürekli şeker temelli beslenmekten kaybolan şuurumuzu aramayı bile bıraktık. kendimize olan saygımız elimizden çok uzun zaman önce alındı. zaten başa taç edilen insanlar bize hiç saygı duymamıştı.

olsun. makarnamız var nasıl olsa. makarna haşlayacak suyumuz bile bitiyor ama olsun.
kendi karnını doyuramayan adam ,üç beş çocuk yaparsa
olacağı bu ..... bunlar da iyi günlerimiz .....
(bkz: iq)
(bkz: iq 130 zeka sorusu)
(bkz: iq denilince ben de senin iq diyen türk genci)
(bkz: iq değeri düşük olanların sözlükten atılması)
(bkz: iq değerlendirme oranları)
(bkz: iq düştükçe dine inanmanın artması)
(bkz: iq düştükçe tecavüz artar)
(bkz: iq düşüklüğünü gösteren detaylar)
(bkz: iq düşükse tedaviye gerek yok)
Bunun bir tık sonrası protein için domuz eti yeyin tavsiyesidir.
örneğin pastırma...

pastırma 3000 yıldır türk milletinin en önemli protein kaynağı olan yiyecektir.

bakınız yaklaşık 2000 sene önce antalyalı amianus bunla ilgili ne yazmış;
"hunlar yemek tanımazlar, yaban etleri ile atın sırtında, baldırları arasında ezdikleri yan pişmiş eti yerler..."

macar müzelerinde bulunan hunlara ait iki cepli at eyerleri, kurumuş etlerin bu çantalara sokulduğunu ve atın baldırına, vücuduna değmediğini göstermektedir.

orta asya'dan batıya akın eden türk hun süvarilerinin eyerlerinin çantalara dolduran kuru et konservesi, anadolu'ya gelerek yerleşen oğuz türklerinde pastırmacılığın bulunması ve yüzyıllardır zamanımıza kadar yaşayıp gelmesi, bir gün orta asya bozkırlarda yaşayan türkleri sonbaharda kışa hazırlık olarak tuzlu, kuru ve dumanlı et konserveleri yapmaları, bu yiyeceğin orta asya'dan geldiğini göstermektedir.

hayvanları en iyi şekilde ıslah etmiş ve pek çok yeni ırk meydana getirmiş türkler, hiç şüphesiz ki bunların etlerinden de en iyi şekilde yararlanmasını bilmiş insanlardır.
kayseri'de pastırmacılık bir şekilde orta asya'dan gelen türklerle başlamış ve zamanla gelişmiştir.

kurutulmuş et-pastırma bizim milli yiyeceğimizdir.

bilinen 3000 yıldır böyle, hatta daha önceleri de var tabi.

lakin bugün pastırma kilosu 130-150 hatta daha fazla olan ve ne yazık ki halkımızın çok küçük bir bölümünün tüketebildiği yiyecek.

türkler savaşçı bir milletti ve bu savaşçılığının en önemli özelliği de hızlı hareket edebilmeleriydi.

üzengi sistemi sayesinde at üzerinde savaşabilen türkler düşmanlarına karşı bariz bir üstünlük kurmuşlardı.

aynı türkler yine üzengi sayesinde at üzerinde uyurken bile yol gitmişlerdi.

ve pastırma da at üzerinde yol alan türklerin yiyeceğiydi. at üzerinde giden türk süvarisi durmadan yol alabilmek için yiyeceğini de atın sırtında yerdi.

işte türklerin pasifikten manş denizine kadar yayılmasının sırrı da üzengi ve pastırmadır.

şimdi pastırma yiyemeyen milletimiz avrupa'ya gidebilmek için vize sıralarında sürünüyor...
Akp döneminde olmuştur
Çünkü daha önce et ve diğer ürünler hiç bu kadar zamlanmamıştı
Mercimek ve lor peyniri bile hayvan kadar para olmuş mk. Et yiyemiyoruz bari bırakın bunları yiyelim.
adama diyorum ki lan kredi çek her ay en az bi kaç kilo pirzola biftek ye.
adam bana manyak mısın lan diyor.
aynı adam kredi çekip araba alıyor.
(bkz: halk ağır vergiler altında eziliyordu)
Kültür ve alışkanlıklarla alakalı bence. Ezelden hamurcuyuz. Mantıyla ekmek yiyeni gördüm.
Yemek alışkanlıklarını değiştirerek, çözülecek sorun.
size bir şey diyeyim mi?

bu milleti tıka basa proteine boğun yine zihniyet yapılarını değiştiremezsiniz.

sorun protein eksikliği değil, ahlak, vicdan, hakkaniyet, insaniyet eksikliğidir. gerisi yan etkenler.
Aslında çok abartmamak lazım. Günde 100 gram tavuk yiyorum, sabah 2 yumurta. Akşam süt vs. Gayet yeterli, çok da maddi değil.
hani başkanlık gelecekti de uçacaktık ?

gıda zamlarında dünya 1 ci si olduk

protein ney ? millet ekmeği zor buluyor.
Sebebi sadece proteinin pahalı olması değil halkın bilinçsiz olmasıdır. Bir işte başarılı olmak için "40 fırın ekmek yemen lazım" bir ağırlığı kaldıramayan biri görüldüğünde "hiç mi ekmek yemedin" gibi laflar uzaydan gelmedi. Türk halkı ete değil hamur işine düşkün bir halk. Belki yokluktan bu hale gelindi belki de başka etkenler vardı ancak sonuç bu. Ekmek yemeden doymayan bir milletiz birinin önüne koca kuzuyu koy mutlaka ekmek istiyor.
Bu maaşlarla ve ürünlere yapılan zamlarla olan durumdur.
Millet bu zamlarla yakında karbonhidrat dahi alamayacak.
istanbul'da düzenlenen islam işbirliği Teşkilatı Bölgesindeki Kızılay
ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri işbirliği Ağı Kuruluş Toplantısı'nda konuşan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdiye kadar 4 milyonu Suriyeli
olmak üzere bütün mültecilere BM hesaplarına göre 35 milyar dolar kaynak
aktardık." dedi.

https://tr.euronews.com/2...yar-dolar-kaynak-aktardik

Türkiye'nin teröre karşı mücadelesine de değinen Yarar, "Terörün Türkiye'ye
maliyeti yaklaşık 700 milyar dolar. Türkiye, 700 milyar dolar ile neler yapardı
biliyor musunuz? Türkiye'nin şu anda beş kuruş borcu yoktu ve Türkiye'nin
üzerine bir Türkiye daha yapılmıştı." şeklinde konuştu.

https://www.hurriyet.com....700-milyar-dolar-41044692

yani 750 milyar dolara yakın para kürt ve arap nüfus yüzünden
gitmiş . yakında anadolunun tamamı da gidecek ....
Protein içeren ürünler ateş pahası.napsin millet.
(bkz: tahıl aptalı) bir ülke olmak.

kitap olarak tahıl beyin

https://www.dr.com.tr/Kit...iyet/urunno=0000000648513
(bkz: mercimek)
(bkz: fasulye)
(bkz: bezelye)
Bitkisel Protein depoları.
Bizden başka bunları yiyen millet var mı?
Kısmette bu kadar varmış demekki.
Alsa uzaya mı çıkacak, kahveye gidip yine okey atacak. Boşver masraf açma başımıza.