herhangi bir amaç için geçici süreyle yer değiştirmek.
görsel
ülkeye beş kuruş faydası olmayan sektörmüş.. Bi senedir iş yok güç yok bu ülkeye para nerden geliyor kardeşim o zaman sorusunun sorulmasına sebep olacak sektördür.! hata sektörde değil , alınan yanlış kararlar da. durduk yere bok atmayalım lütfen.
turcu akımın siyasi ve ideolojik felsefesini benimsemiş, halkın tur ile yönetilmesi gerektiğini düşünen düşünce.
ülkeye beş kuruş faydası olmayan sektör. bunların kodamanları paralarını alıp yurtdışında çatır çatır yemesiyle bilinir. ee ne oldu o zaman? ülkeye gelecek üç beş milyar dolarcık için adam yerine konmayan kendi insanımız soruyorum size, bu paranın büyük bir bölümünün de yurtdışına tekrar geri gittiğini gördüğünde de hala bu kararları alanlara oy verecek misin?
covid-19 virüsü yüzünden 1 trilyon 300 milyar dolarlık gelir kaybı olmuştur.
görsel
Ulkenin 3 tarafı denizlerler ile çevrili, kaplıcalarımız var, tarih heryerden fışkırıyor. Durum görseldeki gibi..

Tüm herkese izin . turist yok..

Turizm bu ülkenin hervsene 50 milyar dolar açığını kapatan sektör. fakat nerede bu ülkede turizmciye verilen değer yazık...
Turizm okuyorum ama turizm ile uzaktan yakından alakam yok. Eski okulumu bırakıp başka hedefler peşinde emeksiz bir şekilde sınava girip ve bir de evsel sorunlardan dolayı şehir dışına çıkamayıp merkezden birkaç bölüm yazdım. Bunlardan birisi de turizm ve otel işletmeciliği idi. Tuttu işte. Okumuş bulunmak için okuyorum. Tenzih ederseniz sevinirim.

Not : turizmciler, fırlama, yavşak, samimiyetsiz, piç ve orospu çocuğu olabiliyorlar evet. Müteahhit, emlakçı tarzında. iyi olanları tenzih ediyorum.
yaklaşık 10 yıldır içinde bulunduğum turizm sosyal, kültürel ve doğal çevreyle sürekli etkileşim içinde olan ve ülke ekonomilerindeki önemi süratle artan dinamik bir sektördür. kişi başına düşen gelirin ve refah düzeyinin artması, ulaşım ve haberleşme teknolojisindeki hız ve keşfedilmeyeni keşfetme tutkusu turizmin gelişimine ve farklılaşmasına önemli katkı sağlamaktadır. turizmin; döviz sağlayan, yeni istihdam alanları yaratan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, siyasal bakımdan önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonların gerçekleştirilmesini kolaylaştıran nitelik kazanması, ülkelerin dikkatinin turizm üzerinde yoğunlaşmasına katkı sağlamıştır. özellikle gelişmekte olan ülkeler, karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılması için turizmin yarattığı dinamizmden azami ölçüde faydalanmaya çalışmıştır.

dünya turizm örgütü (wto) verilerine göre, dünyadaki her üç turistten biri ab vatandaşıdır. ancak, son yıllarda ab ve abd'nin turizm pastasından aldığı paylar giderek azalmakta, başta çin olmak üzere güneydoğu asya ve pasifik ülkeleri, turistik açıdan yükselen cazibe merkezleri haline gelmektedir. dünya turizm örgütü, 2010 yılında 1 milyar, 2020 yılında ise 1,5 milyar turistin uluslararası geziye katılacağını öngörmektedir.
eğlenmek, dinlenmek, gezmek, görmek, yeni kültürler, insanlar, ülkeleri tanımak amaçlı yapılan seyahatleri ve bu seyahatleri yapan kişilere verilen hizmetleri kapsayan faaliyet bütünüdür.
ak parti'nin baltalamak için elinden geleni yaptığı bacasız sanayi.

memlekete kontrolsüz sığınmacı doldurmak(kim nerede belli değil) hatta sahte kimliklerle bir alay nusracı ve ışidci nerelere gitti.

ayrıca standart kuramıyoruz. bir alay keko bodrum, marmaris, çeşme, kaş, fethiye gibi yerleri esir almış. devlet bunlara çözüm bulmuyor.

allah'ın kıroları(kekoları) turistlere sarkıyor, kazıklıyor. eğitimsiz tipler türkiye imajının içine sıçıyor.

çevrenin içine edip, hesler yapıp( hes yapacağına nükleer santral kur daha iyi) ve sahilleri betona bulayıp turizmi baltalamakla ne amaçlanmaktadır.

ayrıca turizm liselerinde içki hazırlama derslerini kaldırmak nedir yahu. turist zemzem mi içecek?

hülâsa, artık revizyon şart. hükûmet bu işe başlamalı. bir ispanya, yunanistan falan olalım demiyorum. onları geçelim. ispanya ne yahu? tarihi ne?

burada çatalhöyük, göbeklitepe, burada kapadokya, burada sahiller, ayvalık...

lütfen.
2015 yılında 36 milyon turist ülkemizi ziyaret etmişken 2016 yılında turist sayımız 25 milyona düşmüştür 2015 yılında türkiyeye gelen turistler yoğunlukla avrupa ülkelerinden ve rusyadan gelirken 2016 yılında libya cezayir katar gibi arap ülkelerinden gelmiştir. bu istatistik bile nereye gittiğimizin kanıtı niteliğindedir.
(bkz: Antalya)
Tabi ki önem vermemiz gerekiyor fakat şu sahillerdeki barzolara ve abazalara bir yasak koysak mesela.
Ülkemizde çok önem verilmesi gereken konu Bacasız sanayi dendiği kadar var. Bakıyosun bu Coğrafyada en güzel ve geniş plajlara biz sahibiz. Rusya büyük ülke ama adam gibi denizi yok yunanistanın denizi iyi ama geniş plajları yok. Akdenize kıyısı olan Ortadoğu ülkeleri hem küçük plajlı hem turistlerin tercih etmeyeceği karışık ülkeler. italya fransa ispanya gibi ülkeler de tatil için çok pahalıdır diye tahmin ediyorum ki onların da bizim kadar geniş plajları yok. Yani böyle bir durumda bizim otelcilik gelirlerine giren dövizlerle çılgın atmamız beklenirken otellerin sinek avlaması ibretlik.
iş güç haricinde, yahu böyle bir ülkeye neden geliyorlar aklım almıyor. insanı pis, ahlaksız her yeri güvensiz. dünkü patlamada 10 yabancı uyruklu kişinin öldüğü söyleniyor.
yabanci turist gitti ihh cok iyi oldu.

yerli turist desen turlarla avrupaya gidiyor.

1 haftalik yunanistan tatili 1haftalik bodrum tatilinden ucuz artik.

bu ucuzlukla.avrupa varken turkiye de tatil yapani siksinler.
otelin kapısına vursun kilidi gitsin tüm turistik tesisis sahipleri. öldükleri yıldır bu yıl. yandaşlar kına yaksın oruç tutarken su kaçan mabadlarına.
kriz iyi oldu.yerli turisti ciddi anlamda kusturduler,fahiş fiyarlar çektiler.koyunde yaşayan rusu ingilizi ucuza hatta beleşe geliyordu.etrafın anasını ağlatıp gidiyordu.şimdi işletmeler yerliye muhtaç ama yerli turistte akıllandı yurtdışında tatil yapıyorlar.beter olsunlar.
çokta sikim de olan olay.

ulan yıllarca parayı kırdılar ona saysınlar,yerli turistler varken yabancıları tercih ettiler.

bize oda yokken ki bulduklarımızda 3-4 katı fiyatı ama yabancılara var.

bunlara yağmurlu havada su vermem.
tam dibi yaşayacak, hadi bakalım özür dileyin anlaşma imzalayın hain orospu çocuklari5.
Bu sene zor günler geçirmektedir.
turist sayısı da ciddi düşüş vardır.
yurttaşlar, romalılar, asiller!

önünüze sunulan geleceğin mesleği yalanına sırtınızı dönün ve bu mesleğe giriş yapmayın.

ben lisede girdim. daha kayıt olurken müdür yardımcısı anlatıyordu "hepiniz genel müdür olacaksınız. hepiniz birer müdür olacaksınız."

kısa bir hesap yaptım über matematik zekamla; kayıt olan en aşağı 180 kişi, okul 30 yıldır açık olsa her yıl 180 mezun. 10 yılda 1800 ve 30 yılda 5400 kişi. ülkede kaç otel var amına koyim?

yemedim. tur rehberi olur muyum dedim? müdür olasım yok gezeyim ben bari. olursun olursun tabi dedi. onu da yemedim ama ümit.

ikinci sene bölüm seçmem gerekiyor. tur rehberliği seçeceğim, kaldırdık dediler. kaldırdıysanız götünüze girsin dedim. ön büro diyorum, yok size diyor. servis veya mutfak. servis seçeyim bari dedim. zaten kiloluyuz mutfak gidince boş muhabbetlere maruz kalacağız.

gittim, mis gibi otellerde staj yapıp referansı sağlam tuttum. yetmedi notları yüksek tutup üniversiteyi turizm işletme okudum. geldiğim nokta 26 yaşında resepsiyon.

komilikten garsonluğa, garsonluktan başka otele geçip bellboyluğa, bellboyluktan başka otele geçip resepsiyona geçme başarısını gösterdim. bunların gerçekleştiği esnada da sürekli seviyeyi düşürmek zorunda kaldım. 5 yıldızlı en baba otelde komiyken, bir tık altı başka 5 yıldızlı otelde garsondum. sonrasında butik otelde bellboy. apart otelde resepsiyon. ve şimdi tekrar butik otelde resepsiyon. başladığım otel kalitesine dönebilmek içinse en aşağı 2-3 yıl bu bölümde ter dökmeli, delirmeden çalışmaya devam etmeli veya saati olmayan amk mesleğinde kendimi harap etmeliyim veya bu süre içerisinde çalıştığım otelden seviye olarak eşit olan başka bir otele referans sayesinde müdür olarak geçiş yapıp oradan direkt yolumu bulmaya çalışmalıyım. kariyer planlamasının ne kadar boktan olduğunu farkediyorsunuz bu meslekte. çünkü sabah resepsiyonistler kız olmalı algısı yenilmediği için, 3-11 arasına hapsoluyor ve haftada bir gün gece çalışmak zorunda kalıyorsunuz. sürekli shift değişen otellerde ise gece, öğlen veya gündüz çalışmaları ile kafayı yemiyor olmanıza hayret ediyorsunuz. plan yapıyorsunuz ertelemek zorunda kalıyorsunuz. iş dışında uyku harici bir şeye vaktiniz kalmıyor.

gelelim mesleğin özüne, niye girmeyin diyorum. bir kere benim başladığım dönem 10 sene öncesi en az. lisedeyken. o zaman iyi kötü turist vardı, üç beş tip düşerdi. artık beleşçi araplar dışında gelen olsa bile tip bırakan yok. dolayısıyla hevesiniz de kaçıyor. turizmci maaşa bakmaz genelde, tip ile geçinir. ne geçinmesi ağalar paşalar gibi yaşar. artık öyle değil ama.

onun da ötesinde; üç beş kuruşluk bu turist portföyünün istekleri bitmiyor ve sabrınızı sonuna kadar denemek zorunda hissediyorlar. deniyorlar gerçekten. 100 tane oda geliyor hepsi personel için 7.5-10 puanlaması yaparken, bir davarın egoist tavırları ile otelde havasını basması, oteli beğenmemesi, sanki otel babamın malıymış gibi bana posta koyması ve ses çıkarmamam huyuna gidip memnun etmeye çalışmam bile onu tatmin etmeyip gidip 2.5 puanlama yapıp beni üstlerime rapor vermek zorunda bırakabiliyor. evet bu da gerçek, 100 tane 7.5-10 puanlaması alırsın tebrik eden yoktur ama 2.5 puanlama gelirse bildiğin rapor verirsin. hoş benim patron müdür iyi, tebrik de ediyorlar teşekkür de. edilmediğini de gördüm ama. he tebrik teşekkür ettikleri gibi de hesap soruyorlar. neden kötü geldi diye, işte o sıkıntı.

mesela iş yok odalar dolu değil otel boşalıyor diye yeni bir fiyat listesi yapıp, kendinizi yüzlerce acentaya listeyi tekrar yollarken bulabiliyorsunuz. bir rezervasyon gelse ödemesinde sıkıntı çıksa veya minibar kaçırsanız kendi cebinizden ödüyorsunuz. bu sektör çekilecek sektör değil, inanın bana.

velhasıl kelam, sürekli memnun etmekten sıkılacaksanız girmeyin bu mesleğe. afedersiniz gel bir sakso çek dese misafir, çeker koparırım kökünden ama çekmenizi bekleyenler de olacaktır. böyle yarrak kürek bir meslek.

bir de son olarak, dünya kadar malın olacağına fındık kadar amın olsun.

sokayım böyle sektöre. bu sektörü kadın çalışanlar bitirdi.

sen gelme ulan dayı sen gelme. gelme ki kurtul.

turizm bitti, bizim bitişimiz de yakındır.

ekleme: erdoğan'ın dediği gibi turist yoksa gidip getirmek lazım. gidebilsem geri dönmem amk. geleceğiniz bu kadar işte anlayın.
terör olayları, patlamalar ve rusya kriziyle birlikte fazlaca darbe almıştır.
maalesef bu yaz nalları dikecektir. derinlikli, stratejik dış politikamız sağolsun.