1. 1.
  eski adı kasaba olan, manisa'nın merkeze yarım saat uzaklıktaki bir ilçesi. burada turgutlu halil kale fen lisesi de bulunur.
  4 ... tikitiki
 2. 2.
  1-7 eylül tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenen kasabadır. konserler, fuar ve çeşitli halk oyunu gösterileri düzenlenir. misal bu sene rafet el roman, kibariye ve muazzez ersoy gibi ünlüler konser verecekmiş.

  edit: neden böyle? 7 eylül turgutlu'nun kurtuluş günü de ondan.
  4 ... kutt
 3. 3.
  senin bağrında büyümüştü
  bağrımda büyütüp
  ayrılık acısını yine bağrıma
  basarak yok ettiğim
  sevgili... *
  ... fatal
 4. 4.
  (bkz: sozlukteki turgutlulular)
  2 ... kutt
 5. 5.
  hakkında bu kadar entry girilince il oldu sandığım kasaba *

  bu ara (bkz: forza salihli)
  3 -3 ... mmtyvs
 6. 6.
  kasaba. kışları kömür yüzünden çok boktan havası olan, kırmanhci si bol bir yerdir. insanı güzeldir ama vesselam. hala eski bakkallar vardır köşelerde. meşe oynayan çocuklar, çiğdem yiyen kızlar vardır. mahalle kavramı daha ölmemiştir.
  1 -1 ... micro cuts
 7. 7.
  sahip olduğu birçok özellik bakımından il olabilecek konumda olan ancak manisa' ya çok yakın olmasından dolayı belki de hiç bir zaman il olamayacak olan manisa' nın ilçesi. sadece turgutlu degil manisa nın birçok ilçesi çok gelişmiştir.
  3 ... bagwell
 8. 8.
  il olmak için bekleyen ancak manisa'ya 30, izmire 45 dk uzaklıkta olması nedeniyle bu hayalini bir türlü gerçekleştiremeyen ilçe. ova üzerine kurulduğu için kışlar pek soğuk olmaz. bir ara tuğla farikaları yönünden dünyada 2.sıradaydı ancak yanlış politikalar sayesinde bu özelliğini kaybetti. son yıllarda belediyeninde katkılarıyla sanayileşmede sıçrama göstermiştir. mecburiyet caddedesi dışında gezilecek yeri yok gibidir.
  3 ... selcuksk
 9. 9.
  insanlarına çile çektiren ada sahip yer.

  a- nerelisin?
  b- turgutlulu.
  a- ne?
  b- turgutlu.
  a- ha turgut.
  b- hayır turgutlu.
  a- tamam turgutlusun.
  b- değilim turgutluluyum.
  a ve b birlikte- sen ne güzel bulursun gezsen honoluluyu...
  6 ... vakanuvis
 10. 10.
  insanlarının çekirdeğe çiğdem dediği, birader lafının sıklıkla kullanıldığı, üzümü ve diğer meyveleri ovasında barındıran, manisaya 30 izmire 45 dk uzaklıkta olan, 110 bin nüfüslu olan ve 7 eylül düşman işgalinden kurtuluşu kutlanan güzel ilçe.
  2 ... vet45