1. 1.
  istanbul,merterarka tarafında bulunan bir semt. bundan yıllar öncesi zamanı pek adı duyulmayan ama gelişim içine giren ulaşımın yavaş yavaş iyi bir durum aldığı semt.
  ayrıca norveçli yazar thorvald steen tarafından kaleme alınmış roman olup norveç edebiyatının bir kitabı.
  edit: henüz bir çaylak olan arkadaş.
  1 ... kacak kelebek
 2. 2.
  yağlı güreşte bir kategori.
  ... paleface
 3. 3.
  3. nesil yazar *
  ... gothic evil
 4. 2.
  (bkz: selay tozkoparan)
  ... timsah48
 5. 3.
  Osmanlı'nın ilk zamanlarında iskender isimli güçlü kuvvetli bir adam oku öyle germiş ki, yay kopmuş, o zamanlar oka toz dendiğinden bu kişiye de tozkoparan denmiş. Hatta rivayet olunurki, bu savaşçı attığı oklarla donanmalara zor anlar yaşatırmış.
  O zaman askerlerin soyadları olmadığından askerlere gelen mektuplar karışmaktaymış. Bu kişinin mektuplarının diğer iskenderler ile karışmaması için kendisine tozkoparan iskender denmeye başlanmış.
  ilköğretimde soyadını zorunlu kılanlar mevzusunda ilk sebeplerden biri olan ''askerlere gelen mektupların karışması'' sorununa ilk örneklerden biridir. Buradan bilinir.
  1 ... pokezat
 6. 4.
  havanın bozulacağına işaret eden, uçuşmaya başlayan kumlar.
  ... ebegume cici
 7. 5.
  thorvald steen'in selahattin eyyübi'yi ve kudüs'ün fethini anlatan romanı.
  1 ... ebegume cici
 8. 6.
  selahaddin eyyubi' nin zorlu hükümdarlık sürecini, eşinden yeni ayrılmış ve anlam arayışında olan bir norveçli gazetecinin yaşadıklarıyla paralel anlatan bir thorvald steen romanı. ülkemizde bir selahaddin eyyubi romanı şeklinde lanse edilmiştir.
  edit: anlaşılır gibi değil kardeşim. yukarıda beğenmediğin ne var? sinirini bozan, tepkini çeken ne oldu bu entryde? hangi bilgi hoşuna gitmedi? utanmadın mı hiç bilgi entrysini eksi oylamaya? özel mesajını bekliyorum çünkü bu entrynin neden eksi oy aldığını merak ediyorum. tepki falan da göstermeyeceğim.
  -1 ... legend of the stranger
 9. 7.
  mersin'de bir mahalle adi.
  ... iktidarsiz tecavuzcu
 10. 8.
  ünlü girit savaslarında 1640-1668 arasında gemiden gemiye ot atabilen çevik bir leventtir kendisi,girit savaşı sırasında şehit düşer.
  ... kertmeyenkele