bugün

ezilmiş soya fasülyesinin haşlanarak suyu ve posası ayrılır. bu posadan yapılan kalorisi çok düşük yağsız yemeğimsiye tofu denir. uzakdoğu yemeğidir.
Yemekten çok bir garnitür de denebilir. Özellikle eriştelerin içerisine koyarlar ve bence hiç bir lezzeti yoktur. Lezzetsizdir demiyorum dikkatinizi çekerim, lezzeti yoktur diyorum. Kalorisizliği bundan olsa gerek, ağız oyalamak tek fonksiyonu olabilir.
soya peyniri de denilen tatsiz, tuzsuz ama saglikli bir cin isi/japon isidir. sutten peynir yapma yontemine benzer bir yontemle soya sutunden yapilir. tutsuklenmis ya da salamura edilmisi bir parca daha lezzetlidir. yuksek proetein icerir.
tadı nötrdür, besleyicidir ve bu nedenle bir çok gıdanın arasına tadını etkilemeden koyulabilir.
sinir bozmak icin bire bir olan 100 kadar cesidi arasinda dise dokunur olanini gormedigim hele isminin basinda stinky diye birsey duyarsaniz kesinlikle uzaklasmanizi tavsiye ettigim yiyecek..
samırai shodown adlı dövüş oyununda haohmaru adlı adamın kılıcının adı.
bir de bunun stinky denilen bir cesidi var. curuk yumurta gibi kokuyor; e be davar simdi ben onu agzima yaklastiramiyorum ki, yiyebileyim. olmuyor iste sozluk olmuyor. yazik, cok yazik.
uzakdoğu yiyeceği. Dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir. Hiç yağ içermemesi ve sıfıra yakın kalorisi ile basta ABD olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Tofu, soya fasulyesinin ezilip, elde edilen pürenin haşlanması ve daha sonra posa ve suyun ayrılmasıyla elde edilir. Tofu, posa kısmı kullanılarak yapılır. Tofunun sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunur. Hemen her tür yemeğe ilave edilebildiği gibi sadece tofu kullanılarak yapılan yemekler de vardır.
tofu = pofuduk seklinde birsey canlandiriyor bu zerzevat bende.
gorunusunden diyecegim ama degil ,oyle olsa peynir falan gelirdi aklima.

bildigin beyaz ve pofuduk bir tavsan ismi sanki. hayal gucume kuvvet.
(bkz: süikastçiler fedailere karşı) veyahut (bkz: çin in kurtuluşu) ismiyle hatırladığım filmdeki,uzunboylu seyyar satıcının adı.filmde üzerine bıçaklı yaklaşık 15-20 kişi saldırmasına rağmen ölmemişti bir sahnesinde.
soya sütünden yapılan peynirdir. bir de bunu haşlarlar, öyle yerler uzakdoğulu manyaklar. yerler bunu, evet. manyaklarrrrrrrr!!!!
vajina yalandığında ağıza gelen tat.
Çıtkırıldım mutfağının yiyeceği. Adana kebapla alakası yoktur.
tatsız tuzsuz olanını kremalarda, bilimum soslarda kullanabileceğiniz, tuzlu olanı da kızartıp paleo sebze garnitürlerle tüketebileceğiniz oldukça başarılı lezzet.
bok ötesi bi şey. saçma sapan bir besin.
sinekli yemek tariflerinde bugun;

evvela tofumuzun suyunu sıkıyoruz bi güzel. sonra doğrayıp bool bol baharat, biraz sebze suyuyla harmanlıyoruz. bi altı yedi saat öyle dinlendiriyoruz.

sonra baharatlı tofucukları hafiften yağla kızartmaya başlıyoruz. ardından domates, soğan ve biberleri ekliyoruz. bi kaç tur karıştırıp, tofuları da dağıtıyoruz. malzemelerimiz bayılmaya başlayınca altını kapatıyoruz.

süper baharatlı, acı ve çok yumurtalı menemen gibi bi tadı oluyor. sevdiklerimizle keyifle yiyoruz.

afiyet olsun.

görsel
artık aynı zamanda bir yazar. uludağ sözlükte yazar.