1. 1.
  (bkz: titanic)
  ... italiano
 2. 2.
  clive cussler'ın 1976 yılında kaleme almış olduğu kitap. orijinal adı "raise the titanic!"tir, bizde remzi kitabevi tarafından bu adla yayımlanmıştır.

  yazar bu kitabında dünyanın kurtuluşu için gerekli olan bizanyumu elde etmek için titanic batığının numa ajanı dirk pitt tarafından su yüzüne çıkarılmasını kurgulamıştır. sürükleyici bir konusu vardır. ama filme uyarlanmaya kalkışılarak mahvedilmiştir konusu.
  -1 ... martin mystere
 3. 3.
  titaniği 2 kere izledim ikisinde de gemi battı. insan bi önlem alır be .
  4 -2 ... uluu
 4. 4.
  her izlendiğinde ağlatan film.
  ... titokzatos
 5. 5.
  Geminin gerçek batma sebebi buz dağına çarpması değildir. Çoğu kazada olduğu gibi yine insan hataları bu gemiyi batırmıştır. Geminin ön beş bölmesi inşa edilirken perçin makinesi çok büyük olup bu kısımlara sığmadığı için elle perçin atılmıştır. Titanik'de kullanılan perçinler yüksek mukavemete sahiptir yani dirençlidir. Bunları insan gücüyle dövmek zordur. Bu sebeple geminin ön beş bölmesinde daha yumuşak perçinler kullanılmıştır. Bu perçinlere nüve diye bir madde katılmıştır. Kompozit malzeme elde etmek ve daha sağlam perçinler oluşturmak için. Bu maddenin miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Oranı yanlış yapan Titanik mühendisleri geminin batmasında büyük rol oynamışlardır. Buz dağına çarpması sırasında bu beş bölmenin perçinleri yuvalarından çıkmış. Su alan gemi okyanusun dibini boylamış.
  1 ... ucaktaki pitot
 6. 6.
  titaniğin asıl batma sebebi ne buz dağıdır nede yanlış madde eklenmesidir, asıl batma sebebi kullanılan sade karbonlu çeliktir(Fe-C karışımı). yeni icat edilen sade karbonlu çelikle yapılmış olan gemi çeliğin özelliğinden dolayı normal koşullarda mukavemeti çok yüksek fakat çok düşük sıcaklıklarda tokluk özelliğini kaybeder ve cam gibi kırılganlaşır. mühendislerin normal koşullarda yaptıkları muayeneler çok iyi olup bu nedenle hiçbir koşulda batmaz denilmiştir. tokluğunu kaybedip sertliği yüksek olan malzemede buz dağına çarptığında büyük hasar almıştır. hatta geminin ortadan ikiye ayrılmasıda ne kadar kırılgan olduğunun kanıtıdır.
  4 ... gustave
 7. 5.
  https://video.uludagsozluk.com/v/titanik-81568/

  ... piskolata erkegi
 8. 6.
  Sonunda ölüyorlar.
  1 -1 ... annabelle s secret
 9. 7.
  gemi batıyor beyler.

  güzel film.
  -1 ... mordecai
 10. 8.
  E bi de otel zincirinin adidir.
  ... markov chain