bugün

s02e03

richie: galiba hepimiz yaşlanıyoruz.
janice: bu kendi tercihimiz.

s02e03

oha, ayara gel!
oz gibi, 6 sezon 8 er bölümden toplam 48 bölüme sahip dizi.
farklı bir coğrafyadaki marjinal yaşantıları olan bir grup insanla, ne denli benzer sorunlarımız ve hayata dair çırpınışlarımız olabileceğini fark ettiren, rüya tasvirleri ve psikolojik çözümlemeleriyle kendinize dair bir çok ayrıntı yakalayabileceğiniz, iyi bir amerikan yapımıdır.

corrado j. soprano, cris moltisanti, tony soprano ve daha bir çok başarılı karakter analizlerine rastlamak mümkün.
hakkında yazacak hiçbir şey bulamadığım başyapıt. bir çok amerikan dizi manyağı insanın farkında bile olmadığı, harddiskimde çocuklarıma sakladığım görsel roman. hala tony soprano'nun pis sırıtışını, paulie'nin takıntılarını, carmela'nın sabah kahvelerini özlüyorum.

ayrıca;
http://www.youtube.com/watch?v=-cwKLB_VQQo&feature=youtu.be
her bölümünde onlarca adamın öldüğü yerli dizilerden farklı olarak, bir sezon boyunca 3-4 kişi öldüğünde de mafya dizisi yapılabileceğini gösteren dizidir.
suça ve şiddete teşvik eden yerli dizilerden farklı olarak, mafya dizisi olsa da, kumardan, uyuşturucudan, şiddetten, suçtan olabildiğince izleyenini tiksindiren dizidir.
efsane bir final bölümü olan dizi.
tony soprano adlı aile babasının ana karakter olduğu, bir mafyanın anlatıldığı dizidir. tekrar yayınlanacak olması keyif vermiştir.
--spoiler--
2 gün önce son sezonunu da bitirdiğim dizi.birşeyler yazıcam ama yazmak istemiyorum.çok üzgünüm çünkü.yerini wire doldurabilecek mi bilmiyorum ama tony soprano sen nasıl bir karaktersin?hem korkunç bi nefret ve tiksinti uyandıran hem de garip bi şekilde sempati duyduğum başka bir dizi kararkteri yok.o kadar gerçekçi yaratılmış ki sonunda ölmüş olması ihtimalini düşünmek istemiyorum çünkü çok üzücü.yaptıklarıyla belki o sonu haketti ama umarım ölmemiştir.tabi tabi ölmemiştir bence.çünkü o tony soprano.son olark şunu söylemeliyim ki, james gandolfini, tanrı yaşlanmanı durdursun.amin.
--spoiler--
gelmiş geçmiş en iyi dizi finaline sahip dizidir. anlayabilene tabii.
son 5-6 yıldır yabancı dizileri takip eden biri olarak bu diziye yetisememistim. birden aklıma geldi ve izlemeye başladım malum yollarla. ilk beş bölümünü izledim ve çok begendigimi söyleyebilirim. bi kere çok saglam bir komedi anlayısı var dizinin. olayların anlatılıs sekli de hosuma gitti. ayrıca olayın sadece mafya ekseninde geçmeyip aile hayatının da işin baya bi içinde olması da farklılık yaratmıs. kısacası güzel dizi iste milletin bi bildigi varmıs.
http://www.youtube.com/watch?v=5VhfY_5YNV4
iki gün önce izlemeye başladığım, tam benim sevdiğim tarzda bir yapım olmasına rağmen nasıl daha önce izlemedim diye şaşırtan dizidir.
o kadar yakın geldi ki yaşananlar, sanki ekranda kendi ailemi izliyormuşum hissine kapıldım. hayır babam mafya değil - ona rağmen işte.
Tony soprano psikiyatriye gider, annesi hakkında konuşmaktadır. Psikiyatrist çocukluğunda annesi ile yaşadığı güzel bir anı olup olmadığını sorar mister soprano tüm aile plajdayken babasının merdivenlerden düştüğünü annesi dahil tüm ailenin buna güldüğünü anlatır.
Gece gece sesli güldürmüş komşu rahatsız etmiştir. Arkadaşımın yoğun ısrarları sonucu sonunda başlayabildigim dizidir.
2000li yilların başlarında amerikayı kasıp kavuran, klişelerden uzak gerçekçi bir ortamda ve karakterlerin de bu ortama ayak uydurduğu, dizi tarihinin en iyi 10u arasında olabilecek bir yapıttır.
sıradan bir mafya dizisi değildir. psiko analizleri ile izleyiciyi kendisine bağlar. hiçbir zaman bir mafya dizisi olmadı. ekran kan gölüne dönmedi ama hep bir gerilim oldu. seyirciyi bağlayan belki de bu oldu.
devamı çekilse güzel olurdu.
efsane diyalogları olan dizi.

--spoiler--
bir gün bir sınavımdan 96 almıştım. yüzümde koca bir gülümsemeyle sınavın sonucunu babama götürdüm.
bana baktı.
sonra "diğer 4 puan nerede ?" dedi..
--spoiler--
hbo' nun yaptığı enfes dizilerden biri. underrated olduğu için birçok kişi bu dizinin varlığından bile haberdar değil. müziği, kurgusu, karakterleri işleyişi ile mükemmel bir dizi. bilgisayarımdan sildiğim için pişmanlık üstüne pişmanlık duymaktayım.
(bkz: üşüyoruz tony reyiz)
toplamda 6 sezon sürmüş bir mafya dizisi. keşke şu sıralar hâlâ devam etseydi veya benzeri bir dizi olsaydı dedirten nadir dizilerdendir.
kurtlar vadisi bu diziden daha komik. yani mizaha doymak isteyenler bu dizi yerine kurtlar vadisi'ni izlesin.
eğer yana yana dizi arıyorsanız bu diziyi mutlaka izleyin derim, hem 6 sezon her hafta bölüm beklemenize gerek yok, indirin indirin izleyin, benim gördüğüm en sağlam dizilerden biri, mafya olaylarını sevenlere bire bir.

edit: bitince üzüldüğünüz dizilerden biri olacak.
bu zamana kadar izledigim* en iyi dizilerden biri. mafya dizilerine karsi onceden ahmet kural mimigiyle kendimce burun kivirirken, *** bu diziyle amanin oldum. butun dizi ekibinin emegine saglik.
şu an 6. sezon 14. bölümünü izlemekte olduğum hbo nun en başarılı dizilerinden biri. başlasam mı başlamasam mı diye düşünenler için, kesinlikle başlamalısınız diyorum.
müthiş bir dizi. izleyecek dizi arayanlar hemen başlasın.

1. sezonuna yeni başladım ve hayli sardı. tony soprano gibi psikolojik rahatsızlıkları olan bir psikopatın hikayesini anlatır.

giriş şarkısı mükemmeldir.

http://www.youtube.com/watch?v=7fE7WtWcT64
tony soprano nun psikiyatrı Jennifer Melfi ile mükemmel diyalogları, aile içi ilişkilerinin incelikle işlenmiş olması, salt mafya ilişkilerinden öte sizi bambaşka bir dünyaya sokar.HBO'nun oz ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi dizisi.
bugün başladığım dizi. gerçekten harika gidiyor. şimdiye kadar izlediğimiz mafya yapımlarıyla bariz bir bakış açısı farkı var arasında.
insanı kendisine bağımlı yapan müthiş dizi. gerçekten adından bu kadar söz ettirmeyi hak ediyor.