bugün

4. matrix filmi. 22 aralık'ta hem dünyada sinema salonlarında vizyona girecek, hem de hbo max platformunda yayınlanacak. korsana düşmesi uzun sürmez.

ayrıca gel artık bize de be hbo max. kurtar bizi netflix'ten.
gelsede izlesek. knock knock neo..
morpheus ve ajan smith olmadan eski tadını vermeyeceğini düşünsem de izlemek için sabırsızlandığım filmdir.
matrix serisinin yeni çıkacak olan filmi. valla merakla bekliyoruz en sevdiğim filmlerden biri matrix 1'di.
(bkz: mutluluktan haykırmak istiyorum)
Var öyle bir şey.
iddia ediyorum ve aha buraya yazıyorum sik gibi bir film olacak.
nasıl bir linç kültürü, nasıl bir pirana evrimi... bir bekleyin, bir sakin olun!
seveni çok sevecek ama sevmeyeni de itin götüne sokacak. ben merakla beklesem de kötümserim, umarım yanılırım. ajan smith görmek de harika olurdu ama filmde yok sanırım.
Bugün yayınlanan fragmanda çalan şarkı jefferson airplanein White rabbit şarkısı.

Beyaz tavşanı izlemeye devam...
Uzun bir aranın ardından beni tekrar sinemaya götürebilecek bir film.
görsel
keşke hbo max'te vizyona girmeden önce hbo max türkiye'de faaliyete geçse dedirten film. senelerdir sinemaya gitmiyorum ve bu filmi izlemek için 1 gün bile beklemek istemiyorum. hbo max'e eklendikten en fazla 1 gün sonra malum ortamlara düşecektir ama o 1 günü bile beklemek zor geliyor.
bugün vizyona giren, bir neslin devrim yaratan felsefesinin son filmi. izleyenler tarafından moral bozucu yorumlar almama rağmen yeni dünyada artık kim neyi beğeniyor ki zaten diyerek beynimden savuşturduğum olumsuzlukların yerine, eski bir dost ile başka bir dünyada buluşacak olmanın heyecanı ve mutluluğunu koydum...
fragmanları gördükten sonra bu filmden pek bir beklentim yoktu ama buna rağmen diyebilirim ki olmamış hatta hiç olmamış..

Sinematografi zayıf, sanatsallıktan uzak..
zorlama bir hikayeye sahip..

Kurgu çok zayıf, oyunculuklar ortalama, dövüş sahneleri ise yer yer b movie tadında..

tam anlamıyla, eski filmlerin ekmeğini yemek amacıyla çekilmiş bir film.

Tek kelimeyle ise, kötü.
Malum ortamlara düşmüş ve yabancı sitelerde bok gibi yorumları yapılmaya başlanmıştır.
görsel
ilk filmden sonrası zaten benim için vasattı ama bu son film vasatın da vasatı. bu seriyi hiç izlememiş birine tavsiyem bu filmi izlemeyin hatta 2 ve 3 ü de izlemeyin. ilk film the matrix i izleyin. büyüyü bozmayın.
ilk yorumlar kötü olunca beklentimi çok azaltıp izledim ve az da olsa keyif aldım. farklı kafalar vardı ama daha iyi açıklanabilirdi. aksiyon sahnelerinde ise çok rabarba vardı. daha net çekilebilirdi. her şeye rağmen yine de ortalama üstü bir film diyebilirim. beklentiyi çok düşürün ama tabi * .
Bu filmin nasıl tartışmalı bir film olduğunu anlamadım. Sert gireceğim belki biraz ama bu filmi iyi bir matrix filmi olarak görüyorsanız, gerçekten Matrix'i algılama şekliniz baya farklı. Hayır arkadaşlar bu filmi bende başta acaba Lana Wachowski'nin protestliğini kustuğu için kötü dendiğini düşünüyor olabilirsiniz ama sorun gerçekten bu değil.

--spoiler--
Bu film kocaman bir neden sorusu. Her detayı ilmek ilmek örülen bir seride insan hayretle "amaç?" ne diye bağırıyorsa bu film olmanın yanından bile geçmemiştir. Bu detaylılığı gerçekten beklemiyordum, obsesiflik seviyesi bu ve günümüz izleyicisini kaçıracak bir detay, ama ya içini de full boşaltmaya ne gerek vardı?

O kadar hiç anlamayıp filmin içini boşaltmak ki, bir isa figürü olarak insanlığın kurtarıcısı gibi var olup insanoğlu için gerçekçiliği arttırmak adına var olan karakter olan Neo, bu filmdeki olayı pil olması. Neymiş efendim işte Trinity ile çok yakınsalar acayip elektrik üretiyormuş falan. Komik misiniz abi?
Hadi geçtim bunu, ki geçilecek bir şey değil, Morpheus diye çıkarttığınız karakter. Yani amacımız pazarlama mıydı sadece, tartışma olsun da ordan da reklam dönsün. Şaka gibi. Bir rotası da yok. Filme girişi bile ayrı komik, neymiş işte bir karaktere geliyor sonra a bende sorguluyorum var bir şeyler galiba diyor ve hap alıp saf değiştiriyor ve doymuyor Morpheus oluyor. Artık ilk filme saygısızlık bu. Neo sırf bu dönüşüm için ne kadar süre harcıyor, bu vatandaş baya maşallah 3. Dk da dönüşümü tamamlıyor. Onu da geçtim, karakteri ayrı bir şaka. Bir noktada o mentor karaktere dönüşüyor, sonra gayet gevşek birine. Bir aranız olsun.

Filmin ilk kısmında işte şakalı makalı hadi Neo yu kurtaralım derken çok yakışmasa dahi geri kalanına kıyasla kurtarıyor. Neo içeriden çıktığı anda kayış inanılmaz kopuyor. Neo Agent Smith ile denk geliyor, bir şeyler oluyor Smith saf değiştirmiş, neden belirsiz, çünkü bu işbirliği sonucu ne kazandığını bilmiyoruz. Aynı sahnede eski oyuncular bir selam çakıyor, nostalji damarı kaşımak dışında bir amaç yok. Ya Merrovingian gibi full anlamlı ve Shakespeare tarzı konuşan bir karakteri boş boş kameraya bağıran herif seviyesine düşürmüşler. Bu mu abi, her filmde st gibi metafor kasan adamlardan biri bu.

Io keza apayrı fiyasko. Niobe lider olmuş falan, ilk başta Neo yu sırf saldırı gelmesin diye içerde tutuyor, tamam. Sonra 5 dk konuşup olay çözülüyor. Bu mu abi?

Trinity kurtarılması ayrı bir komedi, geçtim sonrasına, kurtarıldı, ee nolacak şimdi, hiç bir cevabı yok. Yeni karakter öldürüldü, sebep yok. Geçmişe dair zaten açıklama da yapmıyor.

Estetik olarak hala bir Matrix ama içi bomboş bir matrix. Müsamere tadında bir iş. Film özetle bugüne kadar ektiği şeyleri siliyor. Ve bir amaç yine yok. Amaç filmin en en büyük eksisi.

Şöyle bir eleştiri gelebilir, filmde de zaten buna çok gönderme var, işte filmin eskisi gibi olursa izlemeyeceği falan, ya git başka IP mi yok elinde, böyle saçma sapan bir film için kopan reklam bütçelerine yazık. Zamana yazık. Komple yazık filmi bu film.
--spoiler--

edit: Filme dair çok sayıda yoruma da baktığımda mantıklı olabilecek bir yorumlar var. Yani en azından bu yapılanı açıklarken kullanılabilecek bazı argümanlar.

ilki, orijinal formülün bugünün seyircisi için uygun olmadığı ve deneysel bir şey denediği, Evet bu söylenebilir, görece kabul de görebilir de, Matrix'in buna ihtiyacı olduğunu kesinlikle sanmıyorum. Standart formülünde bile yeterince iyi bir iş yapabilirdi.
ikinci olarak Lana Wachowski'nin kendi sanrıları dolayısıyla yapması. işte orijinal filmde yapmış oldukları "binary" tercihler, kendisinin tamamiyle karşısında olduğu bir konu olan white male supremacy kafasındaki topluluğun ilk filme ithafen red pill ismini almış olmaları gibi şeyler dolayısıyla bu filmde bunların hepsini ezip geçmek istemesi. Yani bu da çok komik bir yaklaşım bana sorarsanız, ilk film artık kült bir eser. Sen ilk filmden çok daha iyi bir film yapsan da bu filmi yok edemezsin artık ki edemiyor da.
Üçüncü olan ise ki elimizdeki verilere bakarak en olası olan, Warner Bros'un öyle ya da böyle bu seriyi dirilteceğiydi. Lana Wachowski filmi üstlendi ve yeni bir Matrix yapılmaması adına bizzat kendi eliyle yapıp önce parasını aldı, sonra Warner Bros'un eline enkaz bırakıp sıçıp bıraktı.

Bana sorarsanız buradaki üçüncü ve ikinci argüman bana düşününce bir tık Lana Wachowski'nin yaptıklarına anlam yüklemek adına mantıklı geliyor. Ama yine de what's done is done.
herşeyi çağına göre değerlendirirseniz kötü değil. tutup da ilk serideki kamera teknikleri, felsefe filan kasmazsanız eğlenebilirsiniz.
güzelim seri böyle bitmemeliydi.

ulan koskoca matrix in 2021 yapımı filminde en iyi performansı neil patrick harris mi gösterir lan? ( bu arada nph in oyunculuğuna lafım yok muazzam bir karakter oyuncusudur kendisi ama bu konsept biraz ters onu görmeye alıştığımız rollere)

2.5 saatlik bir zaman kaybı resmen. sakın para verip de gitmeyin zaten malum ortamlara da düşmüş oradan indirin izleyin rahat rahat.
Matrixi yeni ve Ufuk açan bir senaryo ile Christopher Nolan yazıp çekmediği sürece matrix ölmüştür.

--Spoiler--

Neymiş Makineler daha fazla enerji üretiyor diye neo ve trinityi diriltmiş. Diğer insanlarla çok elektrik yakıyordu galiba. Boşa masraf.

Tüm matrix geekleri türlü türlü senaryolar hayal etsin, zionun da bir simülasyon olduğu bariz olsun, neo, ajan smith ve kahin arasında şaşırtıcı bağların olduğu aşikar olsun ama yönetmen daha fazla elektrik üretiyorlar diye neo ve trinity olayına girsin, neo da tirinityi gerek bile olmamasına rağmen uyandırmaya gitsin bu gereksiz ergenliğe de koskoca bir gemi dolusu io vatandaşı karışsın hayatlarını tehlikeye atsınlar, hiçbirşey hatırlamayan trinity bir anda fuck you desin ve uçmaya başlasın bla bla bla.

Öyle böyle batırmamışlar.

Christopher Nolan diyorum başka birşey demiyorum.
internetten izleme şansını buldum. Yarın sinema parasını bir fukaraya vermeyi planlıyorum. Eğer gitseydim kesinlikle küfür edip günaha girerdim. En azından yardım yaptığımda sevap işleyecek!
Benim için matrix ilk filmde bitti. iki ve üçü izlemediğim gibi bunu da izlemedim. Birinci filmi sinemada izlediğimde üç gün boyunca her şey yavan gelmişti. O derece etkileyiciydi. Daha sonrakileri izlemesem de fasa fiso olduklarını tahmin ediyorum. Birinci film candır.