1. 1.
  yönetmeliğini andy ve larry wachowski kardeşlerin yaptığı, başrollerinde keanu reeves, cari ann moss ve lawrence fishburne nün oynadığı muhteşem görsel efektlere sahip film.efekt ve kurgu dallarında 4 oscarı olan film tüm dünyada süper gişe hasılatı yapmıştır.
  6 ... televizyonçocuğu
 2. 2.
  aslında o kadar da özgün bir konusu yoktur bu filmin bilinen bir konudur.aynı konuya sahip daha iyi filmler de vardır (bkz: terminator)
  9 -35 ... disco inferno
 3. 3.
  Kırmızı ve mavi haptan biri.
  8 -1 ... probus
 4. 4.
  (bkz: descartes)
  4 ... child
 5. 5.
  sinema tarihinin en basarili filmlerinden beri.derin bir felsefe vardir.filmdeki en sevdigim diyalog ise:

  --spoiler--
  seninle burada gecirdiğim sure icinde ogrendigim bir seyi paylasmak istiyorum ; turlerinizi siniflandirma fikrine kapildiğim bir gunumde,aslinda sizin memeli olmadiginizi anlayiverdim. bu gezegendeki her memeli icgudusel olarak kendilerini cevreleyen ortamla dogal bir denge olustururlar. ama siz insanlar bunu yapmiyorsunuz. siz belirli bir alana yerlesip cogaliyorsunuz,sonunda butun doğal kaynaklar yok olana kadar buna devam ediyorsunuz. hayatta kalmak icin yapabileceginiz tek sey olaraksa baska bir alana yayilmak kaliyor. bu gezegende ayni yontemi kullanan bir baska organizma daha var. ne oldugunu biliyor musun? virüs... insan turu bir hastalik,bu gezegende bir kansersiniz,bir tür salgin ve bizde tedaviyiz.
  --spoiler--

  gercekten yaratici bir senaryoya sahip film.
  36 ... hexagram
 6. 6.
  Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o ordadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder...
  Morpheus
  "The Matrix"
  8 ... mentor
 7. 7.
  sinema tarihinin en iyi aksiyon filmi.

  --spoiler--
  you're here because you know something..what you know you can't explain. but you feel it. you've felt it your entire life. that there's something wrong with the world you don't know what it is but it's there, like a splinter in your mind driving you mad. it is this feeling that has brought you here
  --spoiler--
  6 -2 ... postmortem
 8. 8.
  replikleriyle bize çok şeyler anlatan filmdir.

  - everthing begins with a choice
  6 -2 ... ysg
 9. 9.
  serini'nin ilk filmi.

  --spoiler--
  follow the white rabbit..
  --spoiler--

  (bkz: the matrix reloaded)
  (bkz: the matrix revolutions)
  3 ... manson
 10. 10.
  şu anda yaşadığımız hayatın bizleri kandırmak için tasarlanan, kısıtlı bir sanal gerçeklik olduğunu idda eden felsefe. (bkz: harun yahya)
  3 -1 ... eskisevgili