entry 370 galeri 39 video 13 ses iyilertrends
 1. 51.
  11.11.11 tarihinde bir ışık süzmesi gibi hayatıma giren oyun.

  ertesi gün işe gidecekler için tavsiye edilmeyen oyun, oturduğunuzda başına kalkamıyorsunuz. sonra işyerinde hastalıklı gibi dolaşıyorsunuz. ama yine de oynayın yahu. alınan keyfin yanında uykusuz kalmak ne ki.
  #13783262 :)
 2. 52.
  ayı, kuş ve ejderha gibi hayvanlardan oluşan puzzle'da cevabının hemen taşında üzerinde yazdığını farketmeyen beni önce birkaç saat uğraştırmış sonra da farkedince tebessüm ettirmiş oyundur.
  #13786028 :)
 3. 53.
  Oyunu beğenmeyeni Skyrim gibi bir paradox içeren, bazı yerlerde gerçekçilikten fena halde kaçmasına rağmen (Üzerimde Dragon Armor varken "Hiç ejderha gördün mü?" ya da Daedric Armor varken "Eller yukarı neyin var neyin yok sökül" ya da ya da tüm Imperial adına o kadar savaş verdikten sonra bir guardın "Dur bakalım birisi kekini mi çaldı" diye alay etmesi daha da çoğaltabilirim) olsa da, genel anlamda güzel oyun. Finishing movieler gayet güzel.
  Ancak şöyle birşey var, mage aşırı güçlü ve sıkıcı olmuş. Zaten düşmanı yanınıza gelmeden indirebildiğiniz gibi, skillbar gibi bir olayın olmaması(Favorites var ama skillbar'ın yerini tutmaz, büyü değiştirmek meşakkatli), magicka regeneration'un %125'lere varabilmesi (Dolayısı ile mana sıkıntısı çekmemek) gibi sebepler güçlü bir büyüyü seçip bütün oyunu o büyüyle oynamaya müsait kılıyor. Bir süre sonra aynı büyüyü atmak bayıyor. O yüzden sadece Main Quest'i oynayıp bitirecekseniz, mage oynayın. Yoksa her guild'i gezerek, oyunun cılkını çıkararak oynayacaksanız, Duel Wield savaşçı iyidir. Ama Two Handed gitmenizi tavsiye etmem. Çok (Gerçekten çok) hantal. Dual Wield + Heavy armor giderek dehşet-ul vahşet bir karakter yapabilirsiniz.

  Bir kaç dakikada hatırlanan edit: 100 Enchanting yapan bir mage Destruction spells cost %25 less magicka özelliği 4 farklı iteme ekleyip giyinip 0 Cost yaparak, sınırsız büyü gücüne sahip olabiliyor.
  #13790941 :)
 4. 54.
  bu oyuna da sheogorath denen pezemengi koymuşlar.
  --spoiler--
  pelagius'un görevini yaparken en son bi arenada wabbajack ile elementleri savaştırıyordum. karşıda tip tip bakanlara bi wabbajackla atış yapayım dedim hepsi yok oldu sheogorath dingili "bu hiç aklıma gelmemişti" dedi. sonra elementler savaşmaya devam edince en az bi yarım saat hala wabbajackle karşı elementi yenmeye çalışıyordum ki oyun uyandırdı beni. hata raporu verdi. en baştan save'den başlayınca anladımki o yarım saatim boşa gitmiş, karşıdaki dingillere ateş edince görevi kabul ediyormuş zaten. elementlerin kavgası boşaymış.

  seviye 9'dayken kuzeybatı'da solitude civarında bir dağın tepesinde powerlardan birini buldum. her zamanki gibi bir boss tabutundan çıktı. volsung diye. hayatımın kavgasını verdim bu bossa karşı. tam 20 dakika sürdü, 4 archery, 1 light armor seviyesi kazandıktan sonra level atladım ve en sonunda şu lanet bossu öldürebildim. bana verdiği maske ise akıllara zarardı.
  --spoiler--

  bazı görevlerde vay amk dedirtip tebessüm ettiren oyun.
  #13790996 :)
 5. 55.
  esbern isimli karakterin ben dahil birçok kişide başlı başına bir bug teşkil ettiği oyundur. ah be esbern ne çektirdin bana
  #13793481 :)
 6. 56.
  minimum gameplay süresi 2 yıl falan olan oyun. pratikte zaten sonu yok, bir sonraki elder scrolls oyununa kadar skyrim'deki hayatınıza devam edebilirsiniz. ama oblivion'daki gibi iki ay oynadıktan sonra questler birer birer bitmeden, yarı-tanrı modunda, buna rağmen yapacak en ufak bir şey bulamadan gezme haline gelmek için günde ortalama 5 saat oynayarak bir iki yıl geçirilmesi gerekiyor. neredeyse her npc'nin ayrı bir quest vermesini geçtim (flütümü kaybettim bul getir diyen var lan) skiller üzerinde ilerlemek için bile çok (çok) ciddi zaman verilmesi gerekiyor. atıyorum "alchemy ulan" düşüncesinde biri, ilgili skill'i 100'e çıkarmak için haftalarını, belki aylarını vermek zorunda. zira "mal alayım sonra üstünde uğraşıp skill coşturayım" mantığı sadece armorer için işliyor. enchantment çok daha zor, pure mage kasmayanlar bir yerden sonra conjuration, alteration gibi özelliklerin üzerinde uğraşmakta çok zorlanacak gibi duruyor.

  havaya fireball atarak gelişmiyor çünkü artık bu özellikler. oblivion'da duvara (duvar) ok atarak skill kasılabilirken skyrim'de oklar rakibi vurmadığı sürece herhangi bir ilerleme olmuyor. yani bütün özellikler isabetli/etkili kullanıldığı sürece artıyor. bunun sanırım tek istisnası lockpicking, onda da kilidi açamadan level atlamak için tek kilitte 12347194718 lockpick falan kırmak gerekiyor. ama düzenli kullanılan özelliklerin artış hızını farkedemiyorsunuz bile, ki bethesda'nın bu konudaki açıklaması "bu oyun level konusunda 1-25 değil 1-50 oyunu" şeklindeydi. çok da ağır bir çaba göstermeden, düzenli ve isabetli kullanılan özellikler rahatlıkla coşuyor. ama daha önce de söylediğim gibi questler devam ederken çok üstüne gidilemeyen özellikler hem karakterleri yüzünden rahat ilerlemiyor, hem de belli bir level sınırından sonra hiçbir skill hızlı ilerlemiyor. dolayısıyla benim önerim main quest'e çok bulaşmadan gayet keyifli bir şekilde oynanması. "lan questler bitince mal gibi ortada kalmayayım" derdi yok çünkü. o questler bitmez arkadaş, daha hiç uğramadığım üç şehir var ve bir şehirden rahat rahat 20-30 quest çıkıyor. yardırıp oynayın.
  #13796685 :)
 7. 57.
  Daha evvelki yazımdan bu yana hayli gelişti karakterim fakat bir noktaya takıldım, frp aleminin en kudretli karakterlerinden, hatta en kudretli karakteri olan ejderha bu oyunda pek bir güçsüz.

  Bir troll saldırsa rahatlıkla bir ejderhayı keser(ki böyle olaylar oluyor mesela biryerde "stormcloack" muhafızlarının koruduğu bir köye saldırdım ve 5-6 muhafız saldırdı bendenize, akarsuya kaçıp karşılıklı oklaştık ve bu sırada orda daha evvel kesmeye çalışıp kesemediğim bir troll muhafızlara saldırdı ve muhafızlardan üç tanesi öldükten sonra kestiler troll'ü, bende troll'e ok atmaktaydım o sırada onuda belirteyim. frost troller daha bir bela bu arada, yani demek istediğim böyle olaylar oluyor ve belki bir oyuncunun başına gelmiştir bir troll'ün ejderhaya saldırıp kesmesi, biryerde okumuştum bir oyuncu ejderhayla savaşırken, ordan geçen mamut ejderhaya saldırıp kesmiş ki bu hiç şaşılacak birşey değil skyrim için, ama tabiki frp güç dengeleri bakımından bir taraflarımla güleceğim bir güç dengesizliği.)

  toplamda beş tane ejderha kestim ve iki çeşitti bunlar, yahu burnumun dibine konup bana ısırık attı ve karakterim sanki ejderha değilde arı sokmuş gibi "ouch" demekle yetindi, bununla doğru orantılı olarakta health muazzam derecede az düştü.

  bir ejderhayı melee olarak kesmeyede karşıyım, ve bu gülünecek birşey. ok atarak büyü yaparak tamamda bir kılıçla kesmen çok yüksek levellarda ve epic kılıç ve baltalarla mümkün olmalı.

  zaten oyun size üçüncü levelda kestiriyor ejderhayı (tamam gurup halinde kesiyorsunuz ama yinede bu kadar düşük levelda ejderha savaşını yaptırmakla hayal kırıklığına uğratıyor oyuncuları ki benim gibi düşünen çok oyuncu var) burda zaten şevk'im kırıldı bir miktar.

  herneyse demem o ki yarasa öldürmüyoruz hocam ejderha kesiyoruz ve 30-40 bilemedin 50 saniyede kesiyosun.

  beşinci levelda tek başına ejderha kes dandik bir yayla, hatta kılıç salla yanına gelen ejderhaya, yahu o ejderha o kılıcı alır töbe estağfurullah neyse.

  oyuna aşık oldum, muhteşem bir oyun evvelki yazımda yazdığım gibi ama bu skyrim'deki ejderha sorunsalı biraz sinir bozucu, bazı oyuncular "sen ilerki levellarda çıkan üst düzey ejderhaları görde konuş" diyebilirler (ki başka sitelerde benim gibi bu dertten yakınan oyunculara böyle demiş ileri level'lardaki oyuncular.) fakat yinede saçma, bu kadar kolay ölmemeli/olmamalı.
  #13797772 :)
 8. 58.
  yüksek levellarda blood dragon ve abileri gökten inmektedir. ki bunlar biraz daha belalı arkadaşlar, yere inmeyi de pek sevmezler e bende kılıç kalkan ustası nordumla seyrediyorum ok atmayı da pek bilmiyor benim karakter eppeyi sıkıntı oluyor tabi. ben de gitti, breton büyücüsü oluşturdum, önüme geleni kızartıyorum, sneak atackları da geliştirdim. mağaralar falan rahat...

  lakin, doğada büyücü olarak gezmek sıkıntılı biraz. hele ki zırh taşımıyorsanız iki adet dağ aslanı kabusunuz olabiliyor. hem hızlı pezevenkler hem de ağır hasar veriyorlar. o zaman artık 3. şahıs kamerasına geçmek şart oluyor tabi. çünkü öbür türlü alevi verirken önünüzü göremiyorsunuz, bu hayvanlar da sizi çok güzel çeviriyor. hatta o konuda kurtlar muhteşem kaçıp toplanıp organize saldırıyorlar, eğer ki bunu kasten yapıyorlarsa muhteşem bir şey bu. o değil de aklıma geldi, yine dağ bayır görev peşinde koşuyorum, birden nehir kenarında ayının teki saldırmaya başladı. ben kaçarkene ayı nehre düştü mü... akıntıya kapıldı gitti hayvancağız. valla bildiğin izledim garibimi... artık nerede kıyıya çıkarsa.

  o değil de şu büyüyle çıkan bound sword'un falan gücünü öğrenmek mümkün müdür? hani hıç kılıç taşımasam yanımda...

  son olarak ---spoiler--- şu batıdaki cüce şehrindeki house of horrors görevi bitince verilen mace(gürbüz) tam bir büyücü öldüren bişe. hemde içinde soul trap büyüsü var. diğer yandan damage macika ile stamnia olması lazım. büyücülere indirin bu gürbüzü, pilleri bitiyor hemen. azura's star'ı arıyorum şimdi de bulamadım henüz. bulsam enchatlı ok olayına girip alayına giderim. tacirlerdeki büyülü ok-yaylar bir boka yaramadı henüz.
  #13797937 :)
 9. 59.
  --spoiler--
  lan, azğını yüzünü sikicem klavyenin de mouseun da. bu orospu çocuğu frost troll neymiş arkadaş. levelini siktiklerim. maymun ediyorlar. bu akşam odaya kapanıcam sadece cola ve ruffles. hanımı da yolladım anasına git orda doğurursun diye. sikicem götüne fireball sokucam soylarını tüketicem, skyrim de frost troll bırakmıycam. diyar diyar gezip hepsini kesicem. amcıklar ya.
  --spoiler--
  #13801704 :)
 10. 60.
  müzikleri olmuş oyun. ama yengeç keserken çaldıkları müziğe bak be kardeşim! insanı yengeçi bile bir hevesle, bir heyecanla kestirtiyorlar.*
  #13802574 :)
 11. 61.
  skyrim'de ölmenin 100 yolunun videosu yapılmış. yarması garanti.

  http://video.uludagsozluk.com/v/the-elder-scrolls-v-skyrim-63756/

  #13803821 :)
 12. 62.
  16 saat oynayıp daha main quest'e neredeyse hiç dokunmadığım, side questlerden de bi 10 tane falan yaptığım oyun. dungeon kasıyom müdür. ama oyunda dungeon bitmiyo ki anasını satayım.
  #13808538 :)
 13. 63.
  --spoiler--
  düğünü bastığınız kara biraderlik(dark brotherhood) görevinden sonra, eski speaker(geveze)lucien abinin (ultra spoiler) ki kendisi oblivionda pisi pisine ölmüştü(ultra spoiler son) ruhunu çağırma şeysinin verildiği oyun. ha ilk başta kim olduğunu anlamak zor tabi ama yeni mekanana temizlik(purification) olayına takdığını görünce insanın sarılıp ağlayası geliyor. hey gidi eski purification'lar... nice yiğit... duygulandım.

  neyse o değil de, size önerim her guild görevini ve ana görevi aynı anda götürmeniz. hatta thiefes guild'i biraz önce bitirin derim ben. çünkü, sonra guild master olup başka görevde getir götür işi yapmak koyuyor adama. hele dragonborn olup hırsız olmak çok fena. o yüzden hırsızlık görevlerini çıkartın elinizden. ki onlar da çok keyifli lan... bir de bilmem ne job diye sonsuz görev var galiba...

  o değil de kara biraderlikte listener olup da astrid'in lafını dinlemek de rahatsız ediyor hani... kara annemiz benimle konuşuyor la, sen kimsin... hele bir de five tennets'i hepten bırakmışlar ya... neyse bakalım ne olacak. bence purification görevi gelir cidden.
  --spoiler--
  #13824386 :)
 14. 64.
  ---------- baştan sona spoiler ----------

  ne yazık ki main quest'i bittikten sonra yine ağır bir boşluk hissettiren oyun. tabii ki bunun nedeni oyunun kötü kurgulanması değil, bu kadar muazzam bir olayı bitirip alduin'i yendikten sonra gelen doğal "oha lan, şimdi napıcam" hissi. ama sonsuza kadar ejderha kesilmez, her crpg oyuncusunun oyunun hikayesine saygı duyarak yapması gerektiği gibi zamanında bitirilmeli. yoksa iki yıl boyunca main quest'e dokunmadan da gidilebilir, ama o zaman "alduin gelecek ebenizi ...." efsanesini yaşamak mümkün değil. hack 'n' slash mantığıyla gidenler doğal olarak etrafta her zaman sağlam düşmanlar bulunmasını isteyecektir. ama arkanızda duran bir kehanet ve dünyanın ebesine atlıyor olması gereken alduin'i sonsuza kadar bekletebilmek, oyunun verdiği serbestliği gerizekalı bir şekilde kullanmaktır. ama ne yapmayın, main quest ile aynı anda dark brotherhood, winterhold college ve companions görevlerini mal gibi aynı anda yapmayın. evet belki oyunun verdiği heyecanı zirveye çıkarıyor, evet belki milyor tane yan quest daha var, ama en sağlam hikayesi olan ve oyuncuyu en çok tatmin eden görevler thieves' guild ile birlikte bu dördü. dolayısıyla diğerlerini ağırdan alarak main quest'i insan gibi, level 2345273952 olmadan bitirin ki, saçmalık derecesinde bir güce ve "qanqa geçen gün draugr death overlord geldi, warhammer'ı bi savurdum yarısı boşa gitti asjkldfasha" mallığına sahip olmadan hikayenin belli bir kısmını sona erdirin.

  o hayatı gerçekten yaşasan, neredeyse her şehirde alduin'in piç fedaileri daireler çizerken "pff gideyim de college of winterhold için mağara temizleyeyim" demezsin. "lan koca skyrim'i ateşe verdiler üzerinde kebap yapacak bu pezevenkler, gideyim de kehanetimi gerçekleştireyim" dersin. gerçi oblivion'ı sırf loot için oynayan vardı lan, unique item bulana kadar mağaranın duvarlarını tırmalayan rahatsız insanlar tanıyorum. allahtan skyrim'de unique item konusu neredeyse sıfıra indirilmiş. bulunanlar da ya dev questlerin sonunda ortaya çıkıyor, ya da adı unique item ama kendi tırt. blade of woe ve wuuthrad'ı ilk kısımda değerlendirebiliriz. yalnız wuuthrad'ı ysgramor'un heykeli üzerinde kullandıktan sonra quest bitiminde geri dönerken almak biraz ibnelik istiyor. zira kendisi bir anlamda kutsal olup, eve götürülüp chest'e atılacak bir şey değil. bizzat kafanızı kırarım. ben kırmazsam companions toplanır, sovngarde'dan da adam toplar, dünyanın sonu gelene kadar sopa yersiniz. yapmayın.

  ---------- baştan sona spoiler ----------
  #13830995 :)
 15. 65.
  main quest ini dün gece bitirdiğim ve zangır zangır titrediğim oyun.
  şimdi bir boşluk oldu mu tabii ki oldu.
  yani boşluk demeyelim de, sen git koskoca alduin'i kes sonra gel iki tane adamın ayak işini yap. neymiş efendim "ben ona amulet verdim de geri istiyorum"lar, yok "git şurdan staff imi getir ben de sana amuleti vereyim"ler olacak iş mi arkadaş.
  vereceksin böylesinin kafasına kafasına fire bolt'u.
  neyse arch mage de olmuşum şurda o yüzden ağırlığımı bozmuyorum.
  #13831062 :)
 16. 66.
  grafiklerini acaip bayıldığım fakat bir o kadar da oyunda bug olması ( doğaldır bu kadar geniş çaplı bir oyunda bug da olur kelebekte ) nedeniyle playstationda oynadığım oyundur.
  #13831081 :)
 17. 67.
  --pure assassin guide--
  aaa
  --dikkat--

  öncelikle paladin build etmek üzere başladığım kariyerimde, paladinlik değil bildiğin çapulculuk yapınca assassin de karar kıldığımı ifade edeyim.

  assassin biraz zor bir build ama anlatacağım,

  öncelikle var olabilecek türlü olasılıklar ve yaşanabilecek tüm farklı yaşamlar içerisinde emin olun assassin oynamak kadar eğlencelisi yok. belki de aynı anda assassin’s creed revelations da oynadığım için bana öyle geliyordur bilemedim ama en nihayetinde şöyle düşünün, ejderha kesen ezio yavaşça yanına oturup requiscat in pace diyor.

  irk seçimi:
  aslında çok fazla farketmiyor çünkü yeterince side quest yaparsanız orc assassin bile olur elinizde. yine de bazı ırkların natural özellikleri potansiyeli arttırma açısından faydalı olacaktır.

  khajit:

  + 10 sneak, +5 alchemy, one handed, archery, lockpicking, pickpocket.

  night eye: 60 saniye boyunca.

  pençeler: 15 dp.

  çöncelikle +10 sneaking bonus muhteşem bir kere başlangıç için. ve geri kalan skiller de zaten tam bir assassin/thief buildi için en rafinesi. night eye oyun içinde bir takım iksirlerle büyülerle zaten oluyor aslında ama burada sınırsız olması güzel.

  bosmer (wood elf):

  +10 archery, +5 alchemy, light armor, sneak, lockpicking, pickpocket

  command animal: herhangi bir hayvanı 60 saniyeliğine müttefik yapıyor.

  resist disease and poison : %50 resistance veriyor.

  +10 archery bonus özellikle de main attack olarak archery kullanmak istiyorsanız çok uygun. khajitten tek farkı light armorun olması ki aslında bariz avantaj. ve ben de bosmer kullanıyorum.

  argonian:

  +10 lockpicking, +5 restoration, alteration, light armor, sneak, p,ckpocket.
  histskin: 60 saniye boyunca 10 kat daha hızlı health regenerate ediyor.
  resist disease: %50 resistance

  water breathing: suda nefes alabiliyor. pek sike faydası yok.
  açıkça görüldüğü üzere tam hırsız bunlar. genel doğal özellikleri ile de dağ bayır dolanmak için çok uygunlar.

  level up:

  üsttekilerden de olabilir herhangi bir ırk da olabilir. ama assassin build için belirli bir skill treeye ihtiyacınız var. öncelikle tüm sneak skill perklerinin hepsini almanız şart. özellikle ilerleyen perkler dagger ve bow damagelarını arttırdığı için çok önemliler.

  sneak yaparken yavaş yürümeniz ço önemli. üzerinizde ağır zırh varsa kurtulun ses çıkarıor. özellikle karanlık koridorlarda detect edildiğinizde karanlık içine geri çekilirseniz hide oluyor. olabilidğince light armor tercih etmekte fayda var.

  zamanla kullandıkça, herhangi bir dagger ileassassin blade perkini de alırsanız x15 damage verdirebiliyorsunuz sneak pozisyonda.

  one handed skilli de almaya çalışın mümkünse. çünkü olur da yakalanırsanız faydası olacaktır.
  düşmana uzaktan atışlarla yok etme üzerine düşmek istiyorsanız archery çok önemli. perkler arasında zoom perki ve zamanı durdurma perkini mutlaka almaya çalışın. son perk paralysis ise zaten ölümcül.

  etrafta bir kaç düşman bile olsa archery perklerinin tamamını aldığınızda zamanı durdurma ve paralysis ile hiçbiri adım atamadan hepsini indirebiiyorsunuz.

  eğer düşmanlardan biri sizi farkederse de zaten uzakta olduğunuz için anında gölgeler içinde kaybolup yanınıza kadar gelmesini bekleyip backstab herzaman yapabilirsiniz.
  açıkçası önerebileceğim,

  stealth, archery ve one handed skiller. bunlara ek olarak eksiksiz bir ezio olmak istiyorsanız. alchemyden de ilk perki alın. pickpocket ve lockpicking de alın. pickpocketing alma sebebiniz insanların cebine çaktırmadan zehir koyarsanız kimse farketmeden öldürebiliyor olmanız. lockpicking de gece evlerine süzülüp öldürmek için. alchemyde kendi poisonlarınızı yapmak için. bu poisonları silahlarınıza sürdüğünüzde extra damage da veriyor.
  aslında assassin olmak için magic ihtiyacınız olmasa da, muffle ve invisibility speller aksiyonu kolaylaştırabilir. yok ben perk slotlarımı doldurmayayım derseniz o zaman vampirliği deneyin. zaten vampirlik ile assassin çağ atlamış oluyor. belki birinci seviye enchanting perki de işinize yarayabilir. basit enchantment ile zırh ve silahlarınızı etkili hale getirebilirsiniz.

  özetle önem sırası ile ve ilk en başlarda sadece ilk üçüne sonra oynama şeklinize göre arada diğerlerine ama ilk üçten bir pek açıldığında önemi ona vererek :

  sneak
  archery
  lightarmor
  ----
  lockpicking
  pickpocket
  one handed
  alchemy
  i̇llusion
  alteration

  en iyi perkler: (bazılarına ama özellikle yazacağım. perk seçeceğiniz zaman bunlardan iri açıksa hiç bakmayın bunları seçin.)

  stealth : hepsi. ama özellikle, backstab, deadly aim ve assassin blade.

  lockpicking: aslında skeleton key bulursanız hiçbirisi önemli değil. ama yine de treasure hunter perki önemli. bir de skeleton key aldıktan sonra heybede taşırsanız thief guild görevi bitmiyor.

  light armor: hepsi ama özellikle unhindered ve wind walker

  archery: hepsi ama özellikle eagle eye, steady hand ve bullseye (headshot için)

  one handed: tek ihtiyacınız olan ilk perk armsman belki bunda rank ekleyebilirsiniz dilerseniz. geri kalan perkler dagger ile ilgili değil. belki çok gaza gelir de karşıma alır kapışırım diyorsanız bir ara dual wielding alabilirsiniz.

  alchemy: poisoner ve concenrated poisoner yeterli. ama yok çok sevdim bu işi derseniz hepsi faydalı aslında.

  i̇llusion: daha önce söyledim. muffle ve invisibility şart. i̇llusion dual castinge hiç gerek yok ama silent casting büyü yapayım kimse görmeden diyorsanız önemli.

  alteration: bir çoğu faydalı olabilir ama özellikle detect life ve paralyze inanılmaz faydalı. hem duvarın ardını görüyorsunuz hem de henüz başlarda archer yskill olarak paralyze almadan önce ikincisi etkili alteration dual casting hiç gereği yok ve mage armor ezikler için.

  speech: iyi bir adventurer olmak için zaten olmaz sa olmaz. her tür character build için gerekli.
  ama özellikle : bribery ve fence.

  bütün skilleri oyunda 100 e getirebiliyorsunuz ama 50nci leveldan sonra alacaklarınızın rateleri düşüyor o sebeple main skilleri 50 olmadan hepsini alın. oyundaki 251 perkin hepsini alamıyorsunuz çünkü belki de şimdilik ama level cap 81.

  detaylar:

  ---- oyunu başında riverwooda gelir gelmez, thief stone a uğrayın. stealth skillerin hepsine birden %20 ekliyor. riftenin dışındaki shadow stoneda günde bir kez görünmezlik için ziyaret edilebilir. yine leveling için oynuyorsanız thief stone en iyisi.

  ----açıkçası sanıyorum herkes erteliyor ama, oyunun başında dikkat ettiyseniz sanki herkes warrior kasacakmış gibi çıkıyor herşey looting pek faydalı değil. o sebeple, bir an önce dark brotherhood görevlerini yapın. bunun bir kaç faydası var. öncelikle çok ileri levellarda herşey çok olaylaşıyor. dark brotherhood görevleri sizi sike sike stealth yapmaya zorluyor ve eğlence katlanıyor. ayrıca darkbrotherhood a katıldığınızda anda oyundaki en iyi assassin friendly armora sahip oluyorsunuz. ve zaten her bir görevde aldığınız ödüller de seçtiğiniz karakter için gayet uygun oluyor doğal olarakç

  ---- dark brotherhooddan sonra thieve guild oynayabilirsinz. orada da açıkçası eğitimler iyi.

  --- vampir olmak çok faydalı kariyer yapmak için. zaten doğal assassin oluyorsun. öyle yaldır yaldır kimseyi ısıramıyorsun dövüşürsende ölüyorlar zaten işe yaramıyorlarç passive efektlerle birlikte +25 sneak ve illusionmagic veriyor. burada dşkkat etmeniz gereken level 4 vampirism den sonra sizi her gören npcnin öldürmek istemesi. level 4 olunca arınmak için quest bakınmakda fayda var.

  --- skeleton key daha önce bahsetmiştim. bunu hiç kırılmayan bir lockpick gibi düşünün. yani key var hemen açılsın olmuyor yine uğraştırıyor ama kırılmıyorhiç. thieve guildquestlerinden blindsighted sırasında kendisine ulaşılıyor. kendisi aynı zamanda lockpickingde bulunan unbreakable perki ile replace edilmeli ilerleyen zamanda çünkü thieve guild questlerinden birisi bu çantanızdayken sona ermiyor.

  --- etrafta bulunan trainerlar, skill level yapmada en etkili yol. her master size 5 seviye eğitim verebiliyor para ile. ve skill levelınızı 90 a çıkarabiliyor, 10 da siz yapın 100 olsun.: )

  ama yine bu çok pahalı olacaktır. hile yazmadı iseniz o kadar para toplyayaım derken zaten 70-80 olursunuz.

  daha önce verdiğim ilgili skillerde, master trainerlar ise:

  şehir, lokasyon ve isim sırası ile:
  sneak: riften, thieves guild, delven mallory
  lockpicking: riften, thieves guild, vex
  pickpocket, riften, thieves guild, vipir
  light armor: falkreathin kuzeyinde, dark brotherhood, mazir
  archery, riften, thieves guild, niruin
  one handed: markarthın kuzeyinde dushnikh yal de burguk
  alchemy: falkreathin kuzeyinde, dark brotherhood, babette
  i̇llusion: winterhold collge, drevis neloren
  alteration: winterhold collge, tolfd
  #13840610 :)
 18. 68.
  hayatımı karartmış oyun.

  --spoiler--
  one-hand, sneaking, destruction, heavy armor özellikleri oldukça gelişmiş bir karakterle ortalığı sikertebilceğiniz oyun.

  yalnız belirtildiği gibi dragonlar biraz taşşak oğlanı olmuş. nerdeyse benim tek attığım sikindirik guardlar bile 2 kişiyle kesebiliyorlar. bir korkutuculuğu yok. oyunlarda tam sivrisinek etkisi yaratıyor. quest in ortasında veya bir yere giderken durup dururken tepenize iniyorlar, uğraşmak istemeyip devam etseniz bile ayrılmıyorlar, en sonunda, shadowmere veriyorlar darkbrotherhood görevlerinde inip onu salıyorum dragon un üstüne, o kesiyor rahat rahat. ben de archery kasıyorum o sırada.

  ysolda yüz vermiyor. ızdırabını sikerim böyle aşkın dedim. koskoca dragonborn a yüz vermiyor, ya benimsin ya kara toprağın dedim, gece vakti evine girdim, uyurken beynine oku yerleştirdim. geberdi. onun questleri de fail oldu tabi otomatikman. sikerim ondan gelicek skilli. zaten ben ya lydia ile ya da brotherhood daki assassin hatunu alcam nikahıma. oluyorsa.

  oyunun en delikanlı karakteri giant reyizler. dokunmadığınız sürece bi zararları olmaz. artislik yapanları uzaya uydu diye yollarlar.
  --spoiler--

  not: bu arada ne tarzda karakter açarsanız açın, smithing kasmanızı mutlaka öneririm. yapacağın aleti kullanmıyorsan satarsın. kısa yoldan voleyi vurabilirsiniz. belki daha kısa yolları vardır da ben bilmiyorum. neyse para sorun değil zaten. bir tane daedra set, silah çektikten sonra, skillerinizi de doğru belirlemişseniz god mode takılıyorsunuz zaten. iki tane ejderha 5 dakka hiç vurmama avansı verirseniz belki zorlar. gerçi dark elf in %50 fire resist i olduğu için bana fazla koymuyor.
  #13847710 :)
 19. 69.
  hakkında şöyle bir söylenti olan oyun: (#13849241)
  tek başına bir anlamı yokmuş gibi dursa da, middle*-earth*'ün zıttıdır.
  bilgisayarının ekran kartı oyunu kaldırmayan arkadaşlarımız içinse:
  #13849674 :)
 20. 70.
  avril lavigne'ye rastladığım oyun. solitude kentindeki winking skeever isimli otelde şarkı söyleyen lisetta isimli kod adı ile sahneye çıkıyor dragonborn comes ve age of agression şarkılarını söylüyor.

  http://video.uludagsozluk.com/v/the-elder-scrolls-v-skyrim-63798/

  #13849855 :)
 21. 71.
  şu "the dragonborn comes" şarkısını her söyleyen performera şarkının sonunda "you know you know the dragonborn comes" dedikten hemen sonra dragon shout koyunca pek bir zevkli oluyor. ardından da mekandakiler noluyo lan diye davranınca, talosunuzu kitabınızı sikerim lan diye dalmak da pek bir eylenceli.

  hail sithis sevgili din kardeşlerim.
  #13866879 :)
 22. 72.
  içinde yer yer insanı sinir eden unsurlar barındıran oyun.

  --spoiler--
  emperyal muhafızlardan biri öyle gıcık ki en az kahramanımız dovahkiin kadar ünlendi şu aralar. "i used to be a _________ like you, then i took an arrow in the knee." kalıbını bize kazandırdı. bu lavuğun kuzeni de ejder savaşçısıymışmış, aslında kendi de maceracıymış da dizine bir ok geldi diye malulen emekli olup muhafız olmuş. işe bak sen, ibine maceracı olamayacak yerde muhafız olmuş, sonra da vay efendim skyrim'de neden iç savaş var dersiniz. böyle asker olursa enseye şaplak göte parmak tabi. mağaralarda millet birbirini kesiyor, dağlar bayırlar kurttan ayıdan kırılmış, beyimiz hala "let me guess, somebody stolen your sweetroll öhehehaa" dalgasında. hay skyrim sizin yapıcağınız işi.
  --spoiler--
  #13868011 :)
 23. 73.
  her elder scrolls oyunundaki gibi büyücü müyücüyle uğramadan doğrudan Orc warriora kastığım oyundur. iki ele de kılıç alma özelliğinin de sayesinde health'e veya haliyle magickaya abanmadan staminaya abanmak gerekir. keza onunla alakalı perklere de. belirli bir zaman sonra iyi bir çift one handed kılıçla en kral yaratığı staminanız da yüksek olduğundan mausun çift tuşuna birden birkaç kez abanarak kesmek olası. bununla beraber oblivionda ok atmadan oyunu bitirdim desem yeridir. bu oyunda ok da lazım, one handed kastıktan sonra ok, bunun yanında da speech kasmak daha mantıklı. esasında çift kılıçla oynayınca heavy armor da fazla artmıyor. çünkü düşman sana vuramadan sen düşmanı tepeliyorsun. Blok muhabbeti zaten yok.

  ha bir de oblivionda hayvani derecede itemler bulunabiliyordu. orc warriorumla sadece kalkanımı kaldırıp hiç kılıç sallamadan onlarca yaratığı kestiğimi bilirim. daha doğrusu damage reflection vs gibi itemler vardı çünkü. dragonlar kolay kesiliyor, baltayla dragon mu kesilir falan filan da yapmamak lazım. Oğlum kıçı kırık okla dragon kesmeye çalışıyorsun da ben çift el 17. level orc warriorumla bir vurmaya tek hamlede toplam 100e yakın damage vuruyorum.

  neyse bu oyuna fazla bulaşmamak lazım...
  #13874336 :)
 24. 74.
  koca alduini yendikten sonra, stormcloak generali olduktan sonra dark brotherhood'a ilk girdiğinizde yeni çocuk muamelesi görmek koyuyor insana. hatta böyle bazen artisleniyor sokaktakiler falan. rahat bırak beni, yolumdan çekil falan gibi. saveleyip fus do rah çekmenizi gerektirebilir bu olay. dragonborn'sun amk dragonborn. ha birde stormcloak generaliyken şehirde bağırdın diye seni uyaran guardlar yokmu. oyun gerçekçiliğini baltalıyor biraz. en güzel olay ise bir hana gidip barddan age of oppression çaldırmak ve o sırada bir masaya oturup kitap okumak. dwemerleri falan okumak çok güzel. çünkü her insan hayvani dwemer yapılarını gördükten sonra bi ''h**ktr lan napmış bu adamlar'' demiştir. ne bu dwemerler demiştir.

  I used to be an adventurer like you, then I took an arrow in the knee
  #13893776 :)
 25. 75.
  şimdi bu oyunla ilgili önceki yorumum çok karambole gelmişti zira o ara skyrim oynuyordum yine. oyun birçok bug barındırıyor. adamı öldürüyorum gemide. adam yere dikine bir şekilde ölüyor nasıl desem tahtanın içine falan giriyor, adamı lootlayamıyorsun. o derece acayip şeyler.

  --spoiler--
  onun dışında yeni başlayacak olanlara ve ana hikayeyi rahat bitirmek isteyenlere tavsiyem lak diye gidip main quest i bitirmeyin gidin skill kasın, diğer görevlerle uğraşın öyle dönün. sıfırdan başlayınca çok da olmasa da bazı yerlerde kıl ediyor, misal dwarwen robotlarıyla dolu mağarada tepem atmıştı benim. ha öyle zorluğu yok ama o devirde o makineleri yapanın da amına koyim ben. level 12 veya level 9 da tam hatırlamıyorum main questler bitiyor. ortalığa nam salıyorsunuz. dawnstarda ilk tanımıyorlar ama şehri dragon bastığında ve dragonu sikerttikten sonra ruhunu alırken , "vay amk gerçekmiş" gibisinden tepkiler verip önlerini ilikliyorlar. bir de bi dakkadan sonra oyunda haksız rekabet yaratmaya başlıyorsunuz bazı yerlerde. örneğin benim dark elf karakter, daha önce bahsettiğim gibi, sneaking, one hand, destruction, smithing, restoration, heavy armor skilleri oldukça gelişmiş bir karakter haline geldi. önceden bir elde kılıç bir elde büyü öyle yardırıyordum. şimdi daedric seti çektim üste armor 400 leri zorluyor, bir elde daedric diğerinde ebony sword (aslında daedric daha sağlam ama ebony daha şekil geliyor bana) ve iki kılıçtan daedric e ekstradan fire enchant ı diğerine frost enchant ettim. giriştiğim zaman millet, "lan yanıyoz mu donuyoz mu belli değil amk" demeye varmadan geberiyorlar. ha tabi hoyrat olmayın bu kadar. ben bir de yedek bir daedric sword taşıyorum, enchant ı olmayan. öbür türlü soul gem mi dayanır. o değil sikindirik banditlere soul gem mi harcicem, çıkarıyorum onla girişiyorum, siz de öyle yapın. ruh hoyratı olmayın.

  oyun bitti asla diyemem ama şu anda intikam modundayım. sık aralıklarla dwarwen mağaralırını basıyorum, düşük levellerde başıma bela olmuş forsworn kamplarını haraca bağlıyorum. hatta nasıl hırs yapmışsam ibnelere, mekana dalmadan call dragon çakıp, odavhiing di sanırım ejderin adı onu çağırıyorum beraber girişiyor lavuklara.

  şimdi, "bu kadar daedra seti, silahı için daedra kalbini nerden buluyorsun ;)))" derseniz. college of winterhold da enthir var, benden geldiğinizi söyleyin, her zaman elinde 2 kalp oluyor, ordan alın. ben de para boktu parayı basıp aldım. bir de darkbrothood da küçük kız var o da satıyor, ondan da alabilirsiniz. ebony ingot da whiterun un doğusunda bir orc kampının yanındaydı sanırım. zaten orc kampı gördüyseniz anlayın ki orda bi yerde değerli bir maden var. parsellemiş ibneler. bir de mekanlarına girince atarlanıyorlar, "seni burda istemiyoruz, burası bizim yerimiz siktir git" gibisinden posta koydular. sonra hepsini öldürdüm. iyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum çünkü madeni bir kere sömürdükten sonra bir daha gittiğimde maden kurumuştu, acava orclar o madeni işler hale mi getiriyorlardı ya da öyle bir olay mı var bilmiyorum. ama siz yine de kesin, zaten orclarla, pure mage leri hiç sevmem. gördüğüm yerde indiririm.

  vampirlikten çok çekmiştim, jackskellington sağolsun o sorun da halloldu. vampir falan olursanız, gidin shrine lar falan var, misal whiterun da ,"talos talos" diye kafa siken bir adam var onun orda var. bir de briar kampında vardı bi tane tam mağaranın adını hatırlamıyorum şimdi. zaten whiterunda var diye söyledik gidin ordan iyileşin amk.

  1-2 skill kaldı 100 lemediğim. onları da halledeyim, tüm şehirlerde soykırım yapıcam.
  --spoiler--
  #13899032 :)