1. 1.
  3,4 akorla dünyayı fethetmiş grup.
  15 -5 ... archer
 2. 2.
  iyi bi grup hoş bi grup zombie'siyle tanıdığım, just my imagination'la hastası olduğum grup
  6 ... denise
 3. 3.
  bi çok klasiği olan gruptur. dinledikce dinleyesi gelir, falan. solisti için (bkz: dolores o riordan)
  3 ... redwinemania
 4. 4.
  The Cranberries'in hikayesi, Fergal'ın Hogan kardeşlerle tanışıp arkadaş olmasıyla birlikte, bir breakdans denemesi olarak başladı. Fergal, aldığı ilk davulla birlikte bir grup kurma isteği içindeydi. Noel, gitarı ve küçük kardeşi Mike da bass gitarı ile ona katılmıştı birkaç ay içinde.

  Bu üç istekli müzisyen, hem müzikal hem de sosyal alanda çok iyi bir uyum sağladılar. 1989 yılında, Niall Quinn vokal olarak katıldı aralarına. Artık kendilerini tam bir grup olarak ilan ediyorlardı. Adları da: The Cranberry Saw Us. Bu isim Niall Quinn'nin fikriydi, diğerleri pek isim üzerinde düşünmemişlerdi. Hatta şarkı sözlerini de pek benimsememişlerdi, "My Grandma Drowned in a Fountain in Laudres" şarkısının sözleri gibi. Sonra, Niall Quinn başka bir gruba geçerek onları bırakmak zorunda kaldı.

  Fergal, Noel ve Mike bu durum karşısında pek te derinden etkilenmediler. Bununla birlikte, güzel şarkı sözlerine ve iyi bir vokale ihtiyaçları vardı. Sonra, Dolores adında genç bir bayanla karşılaştılar. Dolores, bu özelliklere uyuyordu ve her zaman bir rock grubunun vokalisti olmak istemişti.

  Bu irlandalı dörtlü, bir kayıt yapacak kadar şarkı yazmışlardı. Soundlarının nasıl olduğuna dair bir takım endişeleri vardı. Altı ay içinde, "Nothing Left At All" adlı bir demo çıkardılar. Birkaç gün içinde, tam 300 kopyası satıldı, Sadece bir demoyla bu kadar ilgi gören genç bir grup olarak, müzik şirketlerinin dikkatlerini topladılar. Sonunda bu eşsiz grup, "Island Records" ile altı albümlük bir anlaşma imzaladı.

  1993 yılında çıkan ilk albümleri, "Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?" adını taşıyor. Bu albüm, Amerika'da büyük ilgi gördü. Ama o zamanlar Avrupa'da pek bilinmiyorlardı. Yine de albüm, bir yıl sonra ingiltere listelerinde 1 numara oldu.

  "Everybody Else..." adlı albümleri ile Avrupa'da da tanındılar. Bunu izleyen ve duygu yüklü albümleri "No Need To Argue" albümleri, "Zombie" adlı parçayla büyük ilgi gördü. The Cranberries, artık tüm dünyanın kalbini kazanmıştı.

  The Cranberries, bir dünya turnesine çıktı. Sahne aldığı her şehirde büyük ilgi gördü. 1994 yılında, MTV'nin "Yılın En iyi Parçası" Ödülüne layık görüldü. Bu parça, "Zombie"ydi.

  Dolores, eşi Burton ile bir bebek bekliyordu. 1998 yılının Kasım ayında, "Taylor Baxter Burton" adını verikleri bebek doğdu. Bebeğin doğumu, şarkı sözleri yazan Dolores'i büyük ölçüde duygusal yönden etkilemişti. Ve dördüncü albümleri "Bury the Hatchet", bu etkileri taşıyor, özellikle de "You and Me" ve "Saving Grace" adlı şarkılarda.*
  12 ... kacak kelebek
 5. 5.
  The Cranberries.Güzel şarkıları olan IRA yanlısı grup.
  4 ... italiano
 6. 6.
  99-Bury The Hatchet adlı albümlerine hasta olduğum,sadece 1-2 şarkılarını değil,albümlerindeki tüm parçaları kesintisiz haz alarak dinlediğim,özellikle animal instinct,promises,you and me,saving grace *,gibi şarkılarını defalarca sıkılmadan dinleyebileceğim irlandalı bir grup.
  1 -1 ... endless
 7. 7.
  (bkz: zombie)
  2 ... kacak kelebek
 8. 8.
  bir meyve cesidi. aci, tatsiz tuzsuz, nohut buyuklugunde, etsiz, kirmizi bir sey.
  (bkz: berry)
  2 ... child
 9. 9.
  irlandalı muhalif gruptur. irlanda direnisine verdiği destekle de tanınır. genelde cranberries seklinde değil de "zombie yi soyleyen grup" seklinde tanınır.
  4 ... sosyoklon
 10. 10.
  ing. kizilcik.
  2 ... child