1. 1.
  Türk edebiyatının öztürkçeci profesörü. Anlatı yerlemleri diye bir kitabı vardır ki anlayan beri gelsin demekle yetiniyorum. Asıl ününü Orhan Pamuk un Kara Kitap ı için yazdığı eleştiriyle kazanmıştır. Birçok Fransızca klasiği dilimizi çevirmiştir. Roman, öykü, deneme ve kuram kitapları vardır.
  5 ... profesor bonbon
 2. 2.
  romanları;
  (bkz: kumru ile kumru)
  (bkz: bıyık söylencesi)
  (bkz: vatandaş)
  (bkz: yalan)
  (bkz: mutfak çıkmazı)
  öykü kitapları;
  (bkz: haney yaşamalı)
  (bkz: düşlerin ölümü)
  (bkz: dönüşüm)
  (bkz: ben ve öteki)
  (bkz: aykırı öyküler)

  memleketimizde yapısalcılık namına kıymetle anlılır.
  3 ... zibende
 3. 3.
  uluslararası alanda bakıldığında; yapısalcılığın ilk temsilcilerindendir. hatta yapısalcılığı kuran ünlü bir yazarın öğrencisidir. ve albert camus'nun hemen hemen tüm romanlarını türkçeye kazandıran tahsin yücel hocadır.
  4 ... calderon de la barca
 4. 4.
  (bkz: gökdelen)
  2 ... ecstatic
 5. 5.
  bütün kitaplarında yarattığı karakterleri hayatlarımıza giren gerçek birer insana dönüştürmeyi başaran ve okunduktan yıllar sonra bile etkilerinden kurtulamayacağımız öyküler anlatan yazardır. kumru ile kumru bunun en güzel örneği olarak gösterilebilir.
  1 -1 ... baskalaricehennemdir
 6. 6.
  1933 elbistan doğumlu ve galatasaray lisesi mezunudur.
  peygamberin son beş günü adlı romanıyla, 1992 orhan kemal roman ödülü
  haney yaşamalı 1955 sait faik hikaye ödülü
  düşlerin ölümü 1958 tdk öykü ödülü sahibidir.
  3 ... kalliope
 7. 6.
  Fransız dili ve edebiyatı alanında profesör, yazar, aydın kişidir. Batı edebiyatının, fransız klasik romanının türkçeye kazandırılmasında büyük katkısı vardır. Fransız romanının en azından bir bölümünü onunla tanıdık ve öğrendik. Orhan Pamuk'un "kara kitap" ı üzerine yzadığı yazı dil işçiliğinin bir kanıtıdır. Bir de ben bu satırları yazarken büyük bir ihtimalle alt katta uyuyordur. Çünkü bir kat üstünde bulunmaktayım şu anda. * *
  1 ... heathcliff
 8. 7.
  'okuyan adam, roman okuyan adamdır' diyerek olayı çözmüş abimizdir.
  1 ... korseyid
 9. 8.
  neden iyi çevirmen dendiğini bi türlü anlayamadığım kişidir..
  -1 ... ayselgitbasimdan
 10. 9.
  --spoiler--
  ya, sümüklü böcek hâlâ gider işte böyle... ama budala bir âşık değildir, iyi şeyler düşünmeye her zaman devam etmiştir. yavaş gitmesi bundandır. geçtiği her yere parlak bir yol çizer incecikten. bu parlak yol, sümüklü böceğin en iyi, en güzel düşünceleridir. bilginler bu parlak yola eğilselerdi,çok şeyler bulabilirlerdi. ama sümüklü böceği küçük gördüler, yolunu beğenmediler,eğilmediler, büyük büyük şeyler aradılar, atom bombasını buldular.
  --spoiler--
  küçük sümüklü böceğin kanatları yağmur sonu mavisine boyalı kelebeğe aşkını anlattığı hikayesidir yazarın en iyi öyküsü.
  1 ... solipsist