1. 1.
  Türk edebiyatının öztürkçeci profesörü. Anlatı yerlemleri diye bir kitabı vardır ki anlayan beri gelsin demekle yetiniyorum. Asıl ününü Orhan Pamuk un Kara Kitap ı için yazdığı eleştiriyle kazanmıştır. Birçok Fransızca klasiği dilimizi çevirmiştir. Roman, öykü, deneme ve kuram kitapları vardır.
  5 ... profesor bonbon
 2. 2.
  romanları;
  (bkz: kumru ile kumru)
  (bkz: bıyık söylencesi)
  (bkz: vatandaş)
  (bkz: yalan)
  (bkz: mutfak çıkmazı)
  öykü kitapları;
  (bkz: haney yaşamalı)
  (bkz: düşlerin ölümü)
  (bkz: dönüşüm)
  (bkz: ben ve öteki)
  (bkz: aykırı öyküler)

  memleketimizde yapısalcılık namına kıymetle anlılır.
  3 ... zibende
 3. 3.
  uluslararası alanda bakıldığında; yapısalcılığın ilk temsilcilerindendir. hatta yapısalcılığı kuran ünlü bir yazarın öğrencisidir. ve albert camus'nun hemen hemen tüm romanlarını türkçeye kazandıran tahsin yücel hocadır.
  4 ... calderon de la barca
 4. 4.
  (bkz: gökdelen)
  2 ... ecstatic
 5. 5.
  bütün kitaplarında yarattığı karakterleri hayatlarımıza giren gerçek birer insana dönüştürmeyi başaran ve okunduktan yıllar sonra bile etkilerinden kurtulamayacağımız öyküler anlatan yazardır. kumru ile kumru bunun en güzel örneği olarak gösterilebilir.
  1 -1 ... baskalaricehennemdir
 6. 6.
  1933 elbistan doğumlu ve galatasaray lisesi mezunudur.
  peygamberin son beş günü adlı romanıyla, 1992 orhan kemal roman ödülü
  haney yaşamalı 1955 sait faik hikaye ödülü
  düşlerin ölümü 1958 tdk öykü ödülü sahibidir.
  3 ... kalliope
 7. 7.
  türk edebiyatı'nda emek sahibi yazardır. emeğinin karşılığı var mıdır bilinmez. nurullah ataç gibi öztürkçeyi bulacağız diye işleri sarpa sardığı söylenir.

  şimdi ciddi olarak orhan pamuk'un kara kitap romanının üç silahşör bölümündeki karakterlerden biri olduğu, tıpkı onlar gibi sirkeci garında yakın arkadaşları ile rakı tokuşturduğu söylenebilir. belki de orhan pamuk ile aralarındaki kavga bu hikayeye dayanıyor. tahsin yücel bu bölümdeki üç silahşörden birinin kendisinin olduğunu anlamış olabilir.

  kara kitap romanına yazdığı eleştiri gösteri dergisinde yayınlanmıştır. o zamanlar kendi halinde bir çevirmen, eleştirmen ve yazarmış. kara kitap'a yazdığı eleştiri ile ünlenmiş olmasının esas nedeni, iç ve dış basından övgü alan romanı kıyasıya eleştirmesidir. tahsin yücel, öyle bir eleştiri yazmıştır ki orhan pamuk'u türkçe yazmayı bilmemekle suçlamıştır. zaten daha sonra orhan pamuk yaptığı açıklamada tahsin yücel külliyatını kütüphanesinden taşıdığını söylemiş, daha sonrasında da orhan pamukçular ile tahsin yücelci cephesi diye bir kutuplaşma ortaya çıkmıştı.

  can yayınları'ndan sayısız romanı basılmıştır, sayısız çevirisi vardır, hatta bir dönem, yky'nin kazım taşkent klasikleri adı altında çıkardığı dizide cevat çapan ile beraber seçili kuruldandı. yani gerçek bir edebiyatçıdır, yine de türkiye'de fazla okunmadığı, belli bir zümre tarafından bilindiği söylenebilir. bir ahmet hamdi tanpınar bir ihsan oktay anar olamaması yeteneksizliğine bağlanabilir. hani bir ağır işçi gibidir, çok çalışsa da bir güzelliği yoktur.
  2 -2 ... zinani
 8. 8.
  Fransız dili ve edebiyatı alanında profesör, yazar, aydın kişidir. Batı edebiyatının, fransız klasik romanının türkçeye kazandırılmasında büyük katkısı vardır. Fransız romanının en azından bir bölümünü onunla tanıdık ve öğrendik. Orhan Pamuk'un "kara kitap" ı üzerine yzadığı yazı dil işçiliğinin bir kanıtıdır. Bir de ben bu satırları yazarken büyük bir ihtimalle alt katta uyuyordur. Çünkü bir kat üstünde bulunmaktayım şu anda. * *
  1 ... heathcliff
 9. 9.
  'okuyan adam, roman okuyan adamdır' diyerek olayı çözmüş abimizdir.
  1 ... korseyid
 10. 10.
  neden iyi çevirmen dendiğini bi türlü anlayamadığım kişidir..
  -1 ... ayselgitbasimdan