bugün

Eskiden MHP çizgisinde iken son yıllarda Karl Popper ekolüne girerek muhafazakar-liberal çizgide ilerleyen Karar gazetesi yazarı hukukçu. Yazılarında sık sık Ali Fuat Başgil, Erol Güngör ve Mümtaz Turhan gibi şahıslardan alıntılar yapan; sürekli merkez bankasının, kurumların ve yargının bağımsızlığından, güçler ayrılığının öneminden bahseden; AKP'nin 2011 yılı öncesini öve öve bitiremeyen üstelik Abdullah Gül'e de güzellemelerde bulunan, 2010 referandumunda evet başkanlık sistemine (2017) hayır veren biridir. Lozan antlaşması üzerine kalem aldığı kitabında kısaca "Lozan'da tavizler vermek zorunda kalındı ise de kimi kesimlerin iddia ettiği gibi hezimet değildir" der. Bazen acaba ne diyor gündem için deyip köşe yazılarını okusam da hep aynı şeyleri yazıp çizdiği için insana bıkkınlık vermektedir.
Atatürk ve inönü karşıtı,hain said Nursi hayranı bir siyasal islamcı.
Bakmayın son zamanlarda akape karşıtı olduğuna.

Siyasal islamcı olup da Atatürk'ü sevmeyen, hain dincilere sempati beslemeyen var mı hiç?
bugün köşe yazarlığını kısa bir veda notuyla bıraktı. kendisini daima akılcı, ılımlı, liberal ve en önemlisi fikrilerini hukukun üstünlüğü kavramı üzerinden şekillendiren biri olarak tanıdık. bırakma nedeni muhtemelen demirören medya grubunun baskısıdır. daha önceden de kendisinin sunduğu ve yönettiği eğrisi doğrusu programını kaldırmışlardı. şahsi fikrim, en entelektüel köşe yazarımızı kaybettik. kendisinin bundan böyle verimli ve üretken bir kitap yazarlığı yapmasını diliyorum. taha akyol'u bir kez yakından görebildim. okulumuza konferansa gelmişti. tesadüftür ki protokol yolunun kenarında oturuyordum. o ana dek yalnızca televizyonda ve gazetedeki köşesinde görmüştüm. yanımdan geçerken boyunun çok kısa olduğunu fark ettim. elinde bond çantasıyla sempozyum için kurulan masaya oturdu. atatürk hakkında konuşma yaptı fakat neler söylediğini hatırlayamıyorum.
Sevemedim gitti. Bırak okumayı dinlenmiyor bile.
Amerikancılık bitiyor diye üzülmektedir.
iktidar cephesini biraz sorgulamaya itecek, hukuk devleti nedir, neden güçler ayrılığı olmalıdır gibi sorularla onlara eleştirel bakış açısı kazandırabilecek nadir insanlardan biri(ydi). Artık sepetlendi. Sözlükte tek işi trollerden beter entryler girmek olan düşük zekalılar, boş herif diye beğenmez olmuş, kıyamam.
bıyığı 60lardan kalan şekil.
Çok boş yazan hatta saçmalayan herif.
Değerli bir araştırmacı.

Karl Popper'in ekolünden geldiği için komplo teorilerine ve at gözlüğü kıymetindeki ideolojik bakış açısına pabuç bırakmıyor. Ara ara kendi şahsi görüşünü katsa bile liyakatten vazgeçmiyor, bilimsel bakış açısından ödün vermiyor.

Eserleri çok değerli. Kesinlikle okunmalı. Özellikle seküler geçinen yobazlarla dinci yobazlar okumalı. Tektipçilik ve köktencilik zihniyetini sürekli baltalıyor.
http://www.hurriyet.com.t...ol/kudus-faciasi-40670249
http://www.hurriyet.com.t...kudus-ve-turkler-40678754
http://www.hurriyet.com.t.../basin-hurriyeti-40679874
bilimsel çalışmalara ilişkin söyledikleri abartılı değildir, zira bazı dergiler çalışmanızda düzeltme ister ve düzeltmek, bu arada literatür değişirse güncelleyerek geri göndermek epey vakit alabilir. daha sonra güncellenmiş kısımda da değişim istendiği vakit bu çalışma ancak bir dahaki sayıya yetişebilmektedir. onun da endekslenmesiydi, bazen derginin proquest e girmesiydi* derken 2-3 yılı bulabilir. makalelerin geneli açısından abartmış ama böyle örnekler yok değil.

türkçe kullanımı çok iyi olmasa da onu okumayı; kendini eleştirirken linkten yerine linkden, alanlarda yerine alanlar da yazan eleştirmenlere yeğlerim.
yazılarında fikirlerini desteklemek ve kanıtlamak için sosyolojik kavramları ya da okuduğu yabancı kitaplara başvuran köşe yazarıdır. Fakat okuduğunu ne derece anlıyor ya da bir yazı yazmadan önce ne kadar araştırma yapıyor, gerçekten ciddi şüphelerim var. örneğin geçenlerde bilimsel makaleler üzerine bir yazı yazmış. Yazısına şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.hurriyet.com.t...akyol/bu-bilimle-40490428.
bu yazıda diyor ki "bilimsel yayınlara gönderilen makaleler, incelemeler ve işlemler sebebiyle 3-4 yıl sonra yayınlanır."
bu cümleyi yazmadan önce gerekli araştırmayı yapsa bunun böyle olmadığını öğrenebilirdi. bilimsel makalelerin kabul süresi; alana, konuya ve dergiye göre değişmektedir. çoğu zaman bir sene içinde kabul alır. zaten mühendislik gibi alanlarda 4 senede kabul alacak bir makale güncelliğini kaybeder. bu arada yazdığı cümle hem yanlış bilgi içeriyor hem de türkçe olarak düşük bir cümle "... bilimsel yayınlara gönderilen makaleler" dergilere gönderilen makaleler diye yazsa daha doğru olurdu bence.
(bkz: oportünist)
kayıp tarihimiz cilt 1 kitabını yeni edindim ve oldukça beğendim. benim gibi kendi alanı dışında da bir şeyler okumak isteyen, derinlere dalamayacak kimselere öneririm.

köşe yazılarını da zaman zaman okurum, tek bir köşe yazarına bağlı kalınmadıktan, farklı kişilerin gözünden gündemi görmek isteyenler için takip edilebilir yazarlardan biri bana göre.
ne dediğini kendi de bilmeyen akşama kadar tv de geveleyip halkı uyutan başı boş kişi.
bildim bileli yazıyor..ama galiba ben hiç okumadım..okunacak bişeyini bulamadım..
kayıp tarihimiz 1 kitabı özellikle enfestir. tavsiye edilir gidin alın okuyun güzel bilgiler var sohbet tarzında olduğu için de sıkıcı değildir.
Bugünkü yazısında mursinin idam kararına ithafen islam dünyası hep batıdan yardım umuyor demiştir. Eğer batının orta Doğu uzerinde oynadığı oyunlardan habersizse boşa konuşmasın hangi islam devleti batılı güçlerin istemedigi bi işe girisebilir bu bölgede. Iste mursinin sonu malum.
huğuk hkukğuk diye kafayı bozmuş bir şahsiyet dikkatli olunmalıdır.
Bu herif tarih konuşmasın. saçmalıyor.
Dönem adamı kalıbına birebir uyan şahsiyet. Bir dönemin en önde ülkücülerinden, sonra islamcı, sonra ılımlı muhafazakar şimdi bir hükümet adamı. Hey yavrum hey.
doğruları söyleyen tarafsız gazeteci . ülkemizde nefret edilmemesi için hiçbir sebep yok .
bu kadar entelektüel birikime rağmen yılmaz yozdil gibi çerçöple aynı gazetede yazmaya nasıl tahammül ediyor, hayret!
bir o yana bir bu yana yazılarıyla bilinen kişidir. zamanın farklı tarihlerinden 10 tane köşe yazısını okuyun, tutarsızlığını görürsünüz. gerçi artık son yıllardaki yazılarını da okusanız kafi.
ingilizce'sine bir cila atması gerek; aynı cümle içerisinde hem "don't" gibi bir sadeleştirmeyi, hem de "does not" gibi bir resmiyete başvuruyor:

"I write to leave a note to history; if the fighting sides don’t recourse to common sense and moderation, the path for Turkey, unfortunately, does not look good."

from: http://www.hurriyetdailyn...D=60181&NewsCatID=458
güncel Önemli Başlıklar