bugün

wikipedia alıntısı yapıcam.

(Kendiliğinden çizim ve resim[değiştir | kaynağı değiştir]
Kendiliğinden çizimin amacı bilinçaltını ortaya çıkarmaktır. El çizim yapılan ortam üzerinde rasgeler hareketler yapar. Şans eseri ve/veya hatalar ile bilinç altı ortaya çıkarılmaya çalışılır.

ilk örneklerini André Masson üretmiştir. Ünlü uygulayıcıları Joan Miro, Salvador Dali, Jean Arp ve Andre Breton'dur. Daha sonraları ressamlar bunu resimlerinde de uygulamışlardır. Elektronik ortamlarda da örnekleri bulunur. Pablo Picasso'da, eskiz ve litografilerinde bu tarz denemelerde bulunmak istediğini belirtmiştir.)

la ben bunu çocukken yapıyodum. daha çok matematikle alakalı derslerde yapıyodum hatta. ehehe. bu muymuş la şimdi sürrealizm diye büyüttükleri şey?
gece gece neydi yahu bu 2. yeninin akımı diye kafayı yememe ramak kala dilimin ucundan fırlamış olan akım ismi.
günlerdir uykusuz kalmamın nedeni olan sunum konum.
özellikle kıl bi hocaya son sene denk gelirseniz sizden konuyu sana özel verdim sentezleyip modaya uygun bir şekilde anlatmanı bekliyorum malefiz sözlerinin alt metninde ağzına sıçtım mesajını verdiyse iyice takarsınız.
(bkz: surrealistic pillow)
Akıl ve kalbin imtizacı diyorum. (Eleştiriye açık.)
görsel
Ben sürrealistim seni altı insan,kafası eşşek olarak görüyorum.

Sanane ulan dallama
''dna tanrı ile insan arasındaki tek bağlantıdır.''

salvador dali'nin 1953 yılındaki keşfiyle birlikte dna sarmalına olan hayranlığını dile getirdiği sözüdür. dna sarmalını bundan sonraki 28 yıllık sanat hayatı boyunca pek çok ünlü tablosunda görebilmek mümkündür. ''dna sarmalını taşıyan kelebekler'' adlı bu tablosu en tipik örneğidir.

görsel

bir tanrı'ya inanmayıp onun insanoğluyla olan bağlantısına hayranlığını dile getiren dali'nin sanat hayatında siyasetin etkisi büyüktür şüphesiz.

hayata, troçkist ve dadist akımların etkisiyle, anarko-komünist olarak başlayan dali, franco rejimine verdiği destekle bir faşist olarak sonlandırmıştır. “Her sabah uyandığımda Salvador Dalí olmanın eşsiz keyfini yeniden yaşıyorum.” diyen sanatçı maalesef, hiçbir -izme narsisizme bağlı olduğu kadar sadakat gösterememiştir.

fakat dali şüphesiz sürrealizmin öncü en büyük ressamıdır.
Bir resmin ağzı bi tarafa burnu bi tarafa kaymışsa o sürrealist bir tablodur. Kübizm’den ayrılan en büyük farkı ise kübist resimler katı sınırlara sahipken sürrealistler akışkandır. -bir yardımcı doçent sanat tarihçisinin sanat tarihi bölümündeki ilk dersi.

Canını sevdiğim hocam sen dali desen biz anlardık ki...
Sürrealist sinema için birkaç güzel örnek;
-8½
-L' année dernière à Marienbad [Last Year at Marienbad]
-Brazil
-Rękopis znaleziony w Saragossie [The Saragossa Manuscript]
-La montaña sagrada [The Holy Mountain]
-El ángel exterminador [The Exterminating Angel]
-Possession
-Le charme discret de la bourgeoisie [The Discreet Charm of the Bourgeoisie]
-Céline et Julie vont en bateau: Phantom Ladies Over Paris [Céline and Julie Go Boating]
-Meshes of the Afternoon
-Synecdoche, New York
-Sanatorium pod klepsydrą [The Hour-Glass Sanatorium]
-Le procès [The Trial]
-Možnosti dialogu [Dimensions of Dialogue]
-La planète sauvage [Fantastic Planet]
-Vargtimmen [Hour of the Wolf]
-Le fantôme de la liberté [The Phantom of Liberty]
-El Topo
-Simón del desierto [Simon of the Desert]
-My Winnipeg
-Fear and Loathing in Las Vegas
-Santa sangre
-Sedmikrásky [Daisies]
-Sånger från andra våningen [Songs From the Second Floor]
-Něco z Alenky [Alice]
severiz. iyidir.
ikinci dünya savaşı’ndan sonra sanatçıları sarıp sarmalayan akımdır.

Sınırların, kısıtlanmaların, içe atılanların ortaya saçılmasıdır. Rüyalardaki zamansızlığın ve serbestliğin görünür olmasıdır.

Sınırsızca saçmalama özgürlüğüdür. Freud kıvılcımı ateşleyen, salvador dali yangını körükleyendir.

görsel
bence de fil.

https://galeri.uludagsozl.../s%C3%BCrrealizm-1905300/
mizahı da oldukça absürt, dolayisiyla komik olabilir.

görsel
kendini daha çok resim sanatında göstermiş akım:

leonora carrington

görsel
Ülkemizin hiperstarı sevgili Ajdar'ın çikita muz adlı eseri bu edebi akıma en iyi örnektir.
görsel
1924'te "Manifeste du Surrealisme"i (Sürrealizm Manifestosu) hazırlayan şair Andre Breton'a göre gerçeküstücülük, bilinç ile bilinç dışını birleştiren bir yoldur.
e:üstteki entry iyiydi lan ahah.

resimdeki en önemli temsilcisi dali dir. ama o ibneyide bir türlü sevemedim. mal mal hareketleri var. zaten bir tane türk gazeteci röportaj yapacakmış bununla acayip egolu hareketler yukardan davranışlar sergilemiş.
salvador dali gibi deha sayılan sanatçılar ile gelişen, sanatçıların kendi bilinçaltı düşüncelerini herhangi bir sınır olmaksızın oluşturdukları, rüya analizlerinden faydalanılarak yola çıkılan yansımaların ve yeni nesne formlarının sergilendiği, sanat tarihinde çığır açmış olan bir akım.