bugün

entry'ler (17)

sürrealizm

salvador dali gibi deha sayılan sanatçılar ile gelişen, sanatçıların kendi bilinçaltı düşüncelerini herhangi bir sınır olmaksızın oluşturdukları, rüya analizlerinden faydalanılarak yola çıkılan yansımaların ve yeni nesne formlarının sergilendiği, sanat tarihinde çığır açmış olan bir akım.

insan ne zaman yenilir

vesveselerini dinlemeye başlayıp, aklına gelen her olumsuz düşünceyi akıl süzgecinden geçirmeksizin kabul etmeye başladığı anda.

reddit

içindeki bazı grupların aşırı kuralcılığı nedeniyle soğuduğum, ancak yine de faydalı gördüğüm sosyal medya şeysi.

illustrator

affinity designer programını keşfedince kurtulduğum, adobe firmasının pahalı programı.

mutsuzluk sebepleri

mutsuzluğun en önemli sebeplerinden biri de bağırsaktaki bakteri zenginliğinin yitirilmesi. mutluluk hormonu olan serotonin 'in, yaklaşık %5’inin beyinde, geri kalanının ise bağırsak mukozası ve kan hücrelerinde bulunduğu biliniyor. bağırsaklarda bulunması gereken yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin sayısında büyük düşüş olduğu zaman, zaten bağışıklık sistemi de zayıflar.

uyku problemi

yatmadan önce, özellikle un, şeker veya margarin içeren gıdalar ile sindirim sistemini zorladığımızda başımıza gelen olay.

oruç tutmanın zararları

vücut fonksiyonlarının düzgünce çalışabilmesini sağlamak için gerekli tüm organların dinlenmesini ve deformasyonunu azaltan oruç veya diğer 24 saat üstü açlık rejimleri gibi doktor kontrolünde yapılan uygulamalar zarar olarak kabul ediliyorsa, körü körüne yanlışı savunma hastalığı için yapılacak bir şey yok.

whatsapp

gönderi silme özelliği ilk çıktığı zaman, sevdiğim kızın, 'ne yazdın da sildin' demesi üzerine açıklama yapmak zorunda kaldığım program.

fatih sultan mehmet

içinde 'fatihin istanbul'u fethettiği yaştasın' sözleri geçen mehter marşına her denk geldiğimde, kendimi sorgulamama sebep olan, anadili türkçe ile beraber arapça, latince, ibranice, farsça ve yunanca dillerini mükemmele yakın bildiği söylenen, aşırı entelektüel bir hükümdar.

sinemada gidilen ilk film

bir orhan gencebay filmi olan leyla ile mecnun. 1982 senesinde, ben ufaklıkken babam elimden tutup götürmüştü.

sigara

kesinlikle tiksindiğim bir zehir, ancak kişisel bir gözlemimi de paylaşmak isterim. annem, 40 küsur senedir sigara bağımlısı. arada sırada öksürmesi dışında bir şeyi yok. bazı kadınların, erkeklere oranla, sigaranın zararlarına genetik olarak daha dayanıklı olduğuyla ilgili bir doktorun söylediklerini dinlemiştim. annemin genetik yapısı ile ilgili özel bir durum yoksa, doktorun haklı olabileceğine inanıyorum. yine de uzak durulmalı.

türkiye

dolar ile maaş alan her dünya vatandaşının gözdesi olan, yaşanan her türlü olumsuzluklara rağmen sevmekten asla vazgeçmeyeceğim ülkemdir.

will smith in chris rock a tokat atması

en sonunda, oscar töreninde de 'ne dedin sen' vakasını gördük.

vücudunuzda hissettiğiniz en büyük acı

küçüklüğümden beri, kol ve ayak kırıkları ile çeşitli korona gibi eklem ağrılı viral deneyimler geçirdim. ancak hiçbiri, alt arka dişimdeki kırığa bağlı sinir ağrısı kadar feci değildi. anlatılmaz yaşanır.

arkadaş seçerken dikkat edilecek hususlar

deneyimlerime dayanarak kesinlikle söyleyebilirim ki, uzun yola çıkmadan veya borç alışverişi yapmadan arkadaşların birbirlerini tanıyabilmeleri çok zordur. bu iki hususa dikkat edilmeli.

ankara

2003 senesinde, Etimesgut'ta tankçı er olarak epeyce zorlandığım, şimdi baktığımda ise o zorlukları unutturup bana sağlıklı ve gençlik yıllarımı hatırlatan kıymetli şehrimiz.

insan ne zaman özgür olur

günde on saat çalışıp, buna rağmen insan yerine koyulmadığım işyerimden ayrıldığım gün, gelecek korkusunu bir yere bırakabildiğimde, özgür olduğumu hissedebilmiştim.