süperego insanın doğasını bastırıp doğasına aykırı toplumsal yaşamın kurallarını insanın kendi kendine dayatmasıdır der freud. aslında insanın doğalı iddir ve süperegoya ve hatta daha softu egoya hastalık gibi bakar.
bazen insan içinde dahi mesaim bitti benim, başının çaresine bak der bana.
ahlak ile işleyen fazla yüklenince patlayıp ahlaksızlığa yol açan benlik bölümü. anlamadığımız halde kadınlara 2. defa bakmak bile haramdır allah yakar düşüncesi yüzünden baskılanan süperegonun patlaması sonucu tecavüz ve ardından cinayet gibi son derece ahlaksız davranışlar "olabilir".
kişiliğin yargılayıcı kısmıdır. Ahlakçıdır, iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış gibi değerlerimizi belirler. Üzerimizde hissettiğimiz öz saygı, suçluluk, kendini aşağılama, değersizlik gibi duygular süperegonun yansımalarıdır.
baskın olması özgeciliği ve garantici kişiliği geliştirir, ancak benlik saygısını ve atılganlığı zedeler.
id'den gelen dürtüleri bastıramayan egonun bastırabilen versiyonu.
Egonun sınırlandırılmış , daha çok saygınlık ve ahlaksal boyutuna giren durumdur. Ortayı bulur. Varol.
yakında filmi çıkacak olan süper kahraman.
Mükemmeliyetçi düşüncelerdir. Benlik hep yenilir superegoya. Tanıtımlarda benlik yerine superegoya satılmalıdır. Toplumsal kazanç vaadeder. Uğrunda savaşmaya gerek yoktur. Superego savaş galibiyetinden üstündür.
tanım doğru mudur bilmiyorum.
bana süper egom olduğu söylendiğinde anlamını bilmiyordum.
aşırı ukala, piç dediler sandım. meğer öyle değilmiş.

ancak aşırı egonun bir sonucuymuş.
bir yerden sonra insanları küçük görmeyi o kadar benimsiyorsunuz ki,
artık onlara acımaya ve merhamet/şefkat durmaya başlıyorsunuz.

böyle hissediyorum.
kötü değil iyidir.

götü çok fazla kalkık olanlara denmiyor bu.
inanılmaz vicdanlı, kolektif iyiliği düşünenlere deniyor. dünyanın bir ucunda açlıktan ölenleri, canı yananları kurtarmayı, dertlerine derman olmayı hedefliyor.
süperego insanüstüdür.
öğrenin.