1. 1.
  film çok ağır bir tempoda geçiyor,sakın ola kimse aksiyon sahneleri beklemesin,bu sebeple (titanic benzeri zırvaları seyretmek dururken) maalesef çok fazla izleyeni ,beğeneni olmayacak olan film,çünkü baştan sona kopmamak gerektiren,ve hayli genel kültür bilgisi isteyen syriana'yı hakkıyla izleyen ciddi bir belgesel seyretmiş gibi hissedebilir kendini,ortadoğunun gerçeklerini..
  3 ... azorka
 2. 2.
  konusu güzel, kurgusu zayıf olan filmdir. sonunu zor getirsem de izlemekten pişmanlık duymamışımdır. lübnan ve hizbullah' la ilgili sahneler güncel bir hava katmıştır. ayrıca bir sahnede geçen "bu prens atatürk gibi ileri görüşlü" repliği de dikkat çekmiştir.

  ayrıntılı bilgi:

  http://www.imdb.com/title/tt0365737/
  2 ... fth
 3. 3.
  4 farklı kişinin hikayesi anlatılıyor ve bunlar üzerinden dünyadaki petrol üzerine oynanan kirli oyunları anlatıyor size. Çok gerçekçi ve cesur bir film izlenmesi gerek. Başrollerde Matt Damon, George Clooney, Jeffrey Wright oynar.

  --spoiler--
  Filmde gösterilen kraliyet zannımca Suudi krallığını işaret eder bize. Alexander Siddig tüm yeteneğiyle ileri görüşlü prensi oynamıştır, fakat acı gerçek olarak Amerikan iti diğer prens kral oluyordur. Nasıl diye sorarsanız CIA nokta atışıyla bu ileri görüşlü prensi vurur filmin sonunda, ve gerçek hayatta olduğu gibi umutlarımız tükenmiş şekilde filmi bitiririz.
  --spoiler--
  3 ... paradigma
 4. 4.
  "karmaşık ve zor bir devirde yaşıyoruz. bu yüzden, syriana'nın bu karmaşıklığı duygulara dayanan bir şekilde yansıtmasını ve bunu anlatabilmesini istedim. iyi adam, kötü adam diye bir şey yok. cevaplar kolay değil. karakterler, geleneksel karakter yapılarına uymuyor; öyküler, yaşam dersi veren bir sona ulaşmıyor; soruların ucu açık kalıyor. herşeyi bir sona bağlamamaktaki amacım, filmin derinizin altına işlemesi ve sizinle daha uzun süre birlikte kalmasını sağlamaktı. bu bana 11 eylül sonrası kendimizi içinde bulduğumuz dünyanın en dürüst yansıması olarak göründü."

  (bkz: stephen gaghan)
  2 ... vernon sullivan
 5. 5.
  george clooney'in 2005 te en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını aldığı film.
  ... istanbul icin efkar vakti
 6. 6.
  2005 in en iyi filmlerinden biridir. izlemeyenler için şu günlerde digiturk salonlarında gösterimdedir.
  2 ... dont be cute
 7. 7.
  zayıf ve karakterler arasında fazla dağıtılmış kurgusu ile konsantre olmayı güçleştiren, bilinçaltına politik mesajlar sallayan, ortadoğu'yu anlayamamış film.

  --spoiler--

  siyâsî olarak verdiği mesajlar ortalama bir amerikalı için ilginç olsa da bizim için sıradandır. sözgelimi george clooney'in amirlerine verdiği "siz iran'da din adamlarının etkisini zayıf mı zannediyorsunuz" anafikrindeki ayar cümleleri şahsen bana yeni bir ufuk açmadı. *

  öte yandan "prensin, matt damon'a anlattığı parlemento ve kadınların seçme hakkı falan hayalleri sebebiyle vatanı için hizmet aşkıyla yanan adam olarak paketlenip sunulması" amerika'nın üstlendiği "demokrasiyi yayma" politikasının meşrûiyetini izleyicinin bilinçaltında kurmaya yönelik bir mesaj olduğu gayet açık. nedir yani bir ülkede kadın hakları ya da parlementer sistem olmazsa o ülke altyapıya yatırım yapamaz mı? isviçre gibi dünyanın en gelişmiş altyapısı ve iktisat yapısına sahip ülkelerinden birisi kadınlara seçme-seçilme hakkını 1970'de verdi, almanya ve ingiltere gibi ülkeler de parlementoları var diye değil, ellerine geçirdikleri kaynakları en verimli şekilde kullandıkları için yükseldiler.

  not: "amerika demokrasiyi yaymıyor, öyle deyip dünyayı kandırıyor" kıvamında bir saflıkla cevap yetiştirmeye çalışacak olan demokrasi savaşçılarına selâm eder, propaganda ile ele geçirilmiş zihinleri ile mutlu bir hayat dilerim. zira türkiye'deki birinin demokrasi talep etmesiyle, bir batılının ülkesinde demokrasi talep etmesi şeklen aynı olsa da aralarında mahiyet itibariyle arada dağlar kadar fark vardır.

  bir diğer mevzu da yaşlı arap kralın kim olduğu meselesi. bu adam sakalının şekli, avrupa'da yaşama isteği ve tekerlekli sandalyesinden de anlaşılacağı üzere suudî arabistan kralı fahd'dır.

  prensin mühim zatların bulunduğu meclisde "kadınımız asırlardır ikinci sınıf vatandaştır" nutku çekmesi de bize türkiye'de masonlarca yürütülen sosyal propagandaları anımsatmadı değil.

  bu açıdan batılı senaristlerin sunduğu, doğu ülkesini kurtaracak ideal devlet adamı tipinin oryantalizm kökenli yaklaşımlarla ve hiç alâkası olmadığı hâlde atatürk'e benzetilerek yüceltilmesinin mide bulandırır kıvama geldiğini söylemek gerek.

  öbür prensin emirliğe seçilmesi iyi oldu bence. çünkü kurnaz olduğu bizzat kardeşi tarafından söylendi ama kendisi hiçbir siyâsî veya sosyal konuda düşüncesini söylemedi. kötü olduğu belli olan fikirlere sahip bir emir adayı ve düşüncesini hiç bilmediğimiz ikinci bir aday. ikincisi denemeye değer derim. filmde üzerinde çok durulan "kendi ülkesine altyapı yapma" bilincini kazandığı anda ölen prensten bir gömlek büyük hâle gelecektir hatta.

  --spoiler--

  tavsiye etmem.
  1 -1 ... çakan adam
 8. 8.
  yönetmenliğini stephen gaghan ın yaptığı, oyuncu kadrosunda george clooney, matt damon, jeffrey wright, chris cooper, william hurt, tim blake nelson, amanda peet, christopher plummer, alexander siddig ve mazhar munir adlı oyuncuların yer aldığı ortalama üstü filmdir. traffic filminin yapımcıları burada da görevi üstlenmiştir.
  ... amrosia
 9. 9.
  cok fazla sirket ismi ve ozel isim gectigi icin ilk seyredenler icin konuyu anlamakta zorluk cektiren, amerika'nin petrol icin neleri goze alip, ikili oyunlarla yaptigi politikalari konu alan oldukca agir bir film. en etkileyici yeri ise intihar saldirisi duzenleyen teroristlerin yasaminin da ele alinmasidir.
  1 ... radament
 10. 10.
  politik bir film olması açısından bu türde filmlerin (kaliteli) pek olmadığını söyleyebilirim. filmler genellikle politik olaylardan etkilenen unsurlar üzerine yapılır. ama bu film direk politikanın siyasetin kalbinde. dönen dolapların birebir içinde. ne ajanlar savaşını içeren soğuk savaş anlatıları ne de tipik james bond filmi. abd nin iran ın intihar saldırılarının içinde, kalbinde. bu anlamda filmi beğenmemek elde değil. ayrıca günaydın gece gibi taraf da tutmuyor yönetmen.. mümkün olduğunca gerçekci vermeye çalışılmış.
  1 ... sonrabirgun