bugün

Bağdat caddesindeki en ucuz mekan.
Tüm varoşlar burda bu yüzden.
hayatım boyunca bir kere bile girmediğim merak etmediğim mekan.
genel olarak markalaşmaya karşı olduğumdandır. ön yargılı değilim katiyyen.
ama ne bileyim herkesin yaptığını yapmak, giydiğini giymek, yediğini yemek, içtiğini içmek bana ahmaklık gibi geliyor.

romalılar, yurttaşlar;
mütemadiyen genellemeler dışında kalmalı, sizi siz yapan olgular bulmalısınız.
reklam stratejisi şehrin en merkezi yerinde kafe açmak olan ve tv reklamı vermeyen büyük kahve zinciri. Kahveleri aşırı yağlı ve yerel kahve zincirlerini yok ettiği için mcdonalds gibi boykot ettiğim ve sadece işemek için uğradığım, çoğu kişiye göre cool yer.
türkiye ve ortadoğu daki şubelerinin kumaş üretimlerini bulunduğum firmadan tedarik ettiğimiz marka.

şimdi isim vermeyeceğim bulunduğu grup - yanılmıyorsam bir de hollanda da 2-3 şubeye sahipti - satınalma müdürlerinin hesabında milyonlarca dolar biriktiğini farkeden starbucks yönetimi bu grubun elinden bayiliklerini aldı.

şahsen uzun çekim amerikano harici başka hiçbir ürününü tüketmem. marka karşıtlığımdan değil ancak ben marka değil kahve içmeyi seviyorum.
sıradan cafelere göre paranızın karşılığını daha fazla aldığınız mekan. ayrıca taze çekilmiş filtre kahvesine zaafım söz konusu.
Ristretto Bianco - short fiyatı 10 TL olmuş.

Kalbim = Cam kırığı
yaşadığım yerde var ise başka bir kahve içeceğim mekana ihtiyacım yok demektir. sıradan cafeler beni geriyor.
gizli menüsündeki içeceklerin "roseberry şuruplu vanilyalı frappucino" olanından her insanın tatması gerektiğini düşündüğüm, amerikan kahve dükkanı.
Kahve dükkanı.
Bilemiyorum, kahveleri güzel, sunum iç mekan falan efsane ama.

Ama, biz türk milleti kahveyi sadece kız istemeye giderken içtiğimiz için, popüler kültür olmasa işi zor.
2018 ilk çeyreğinde Dünya'da Starbucks şube sayısı bakımından 6. Sırada imişiz.

Türkiye'de Starbucks operasyonunu yürüten shaya'da çalışan bir arkadaşım, bu kadar çok şubesi olmasına rağmen, dünya'nın başka herhangi bir yerinde Starbucks'a bu kadar tepki olmadığından behseymişti.

Sanırım, millet olarak sevgimiz de nefretimiz de orantısız.

görsel
sayısal veriler için Kaynak: https://www.blogarti.com/...ore-starbucks-sayisi.html
En çok güney korenin şaşırmış olduğu sıralamadır, göt kadar ülkeye 1200 tane garip valla.
Güzel bir oluşum.
Eskiden tepkili olanlar arasındaydım. Gerek pahalılığı, gerek müşteri profili olsun, sorundu benim için.

Ama şu an baktığında kahve fiyatları gayet normal kalıyor geri kalan işletmeler yanında.
Gittiğinde istediğin kadar oturtabiliyor olman da cabası.

Yer bulmak biraz zor ama Bahariye starbucks forever!
Kahve kaliteli ayrıca piyasada ki diğer çakal kahve mekanlarına göre de ucuz. 10-11 liraya kaliteli kahve içiyoruz. Diğer mekanlarda ki uyduruk kahvelere daha fazla para ödeniyor.
dünya çapında 28,218 Şubesi vardır.
italya da 1 tane varmış.
karamel machiato iyidir.
amerika ve ingiltereyi çıkar kalan ülkelerin hep düşük ekpnomili ülkeler olması size şunu anlatmalı.

starbuks lüks kabul edilen değil düşük ve orta kesime hitap eden bir firmadır.

bir tek türkiye'de lüks kabul ediliyor.
Altinsan yuvası.
Bardak ve aksesuarlarına yüzde 280 zam yaptıklarını düşündüğüm kahveci.
Ay vallahi yaptilar zaaam. Yuregim yandi. Bir mug begenmistim 64 tlydi. Bir dahaki gidisimde alacaktim, 139 tl olmus.

icim yandi, dogru. Ama istenilen seyler de alinmali. Hayat kisa.
(bkz: 9 ocak 2019 starbucks kahve zammı)
Şu ana kadar gitmediğim kahvesini içmediğim bir yer. Gidenlerin de kendini elit sandığı bir mekan.
Geçen ağzına kadar dolu filtre kahveyi düşürdüm patladı, sorgusuz sualsiz yenisini verdiler.

gelen zamlarla birlikte gerçekten artık pahalı hale gelmiş, orta boy filtre 8.75 oldu.

Yerli kahvecilere nazaran hala ucuz orası ayrı.
pek sevmem, pek gitmem de zaten de, işin aslı kahveleri güzeldir. fiyatlar da uygundur. haklarını yememek lazım. keşke bi de sosyal statü olarak fln görülmeseler.