bugün

veritabanları için standart hale gelmiş olan sorgulama dilidir. select * from şeklindeki cümlelerden oluşur. veritabanına cümle şeklinde bir soru sorulur, veritabanı size cevap olarak liste halinde sonuçlar döndürür.
(bkz: mysql)
benimse daha bi güzel olandır. * *
acilimi structured query language'dir. birbiriyle iliskili veri tabanlarinda veri isleme, duzeltme ve tanimlama islemleri icin kullanilan dildir.
programcılar icin vazgecilmez, basit fonsiyonlarla cok is yapan; hos, güzel, kullanışlı bir veri depolama dili ve programına birlikte verilen ad.
SQL, ingilizce "Structured Query Language" kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş, Türkçesiyle Yapısal Sorgulama Dilinin kısa adıdır. SQL kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir. SQL'ye özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değiştirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturulabilir.
kullanımı son derece zevkli olan query administration ve programming kısımları olan database programıdır ve tam anlamıyla bir programlama dili olduğu söylenemez.2005 versiyonu ile 2000 e göre baya bir revizyona gidilmiştir.sınavını verenlere de ayrıyetten dba ünvanı verilir * .
(bkz: select)
(bkz: from)
(bkz: where)
ibm tarafından 1970'lerde geliştirilmeye başlanan*, 1986'da ansi tarafından sql-86 olarak standardize edilen, veritabanı yönetimi ve veri manipülasyonu için kullanılan veritabanı sorgulama dili.
SQL, ingilizce "Structured Query Language" kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş, Türkçesiyle Yapısal Sorgulama Dilinin kısa adıdır. SQL kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir. SQL'ye özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değiştirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturulabilir.

alıntıdır*
gelişmiş bir veri tabanı yönetim sistemidir. her ihtiyaca cevap verebilmektedir. güvenli ve hızlıdır. layıkıyla bilenler sql üzerinden güzel paralar kazanabilmektedir.
joinleri de ögrendikten sonra o tablo senin bu tablo benim takilinir. sonra case lere dalinir bir miktar. kimi zaman biraz sac döktürebilir. öyle akip gider ögrenme safhasi.

ögrenmek isteyene tutorial http://www.w3schools.com/sql/default.asp
açılımı: Structured Query Language. SQL açılımının türkçe anlamı:Yapısal Sorgulama Dili demektir.

Veritabanı ile birlikte veri sorgulama diline ihtiyaç duyuldu. SQL 1980 lerin başında unix ortamı için geliştirildi. En başlarda SQUARE dili geliştirildi ve bu dil matematiksel sözdizimine sahiptir. SQUARE dili, matematiksel sözdizimine sahip olduğundan bu dili herkes kullanamıyordu. Daha geniş bir kitlenin kullanabilmesi için ingilizceye benzer bir dil geliştirildi ve SQL ortaya çıktı. SQL ilişkisel veri alanında oldukça fazla kitleye hitap ettiğinden Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinde ortak bir dil olmuştur.

SQL verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir dildir. SQL bir programlama dili değil, veritabanı ortamında kullanılan bir alt dildir.

En başlıca komutları SELECT - FROM - WHERE 'dir. Şartlar, şurtlar vardır. Sql kullanmak zor gözükse da kolay ve zevklidir aslında. Sql çok başarılı bulunan bir sorgulama dilidir. Ancak biraz pahalı diyenler için bkz. özgür yazılımımız mysql bulunmakta.

(bkz: mysql)
(bkz: ms access)
öğrenmesi kolay bir veritabanı yönetim sistemidir. lakin bol bol uygulama yapmadıktan sonra bir sike yaramamaktadır öğrenilenler.
(bkz: ben bugün bunu gördüm)
select canli from turkiye where tur='insan' and yeti='düşünebilen' şeklinde özgürce sorgular oluşturulabilen bir veritabanı ve sorgulama dili.

yukarıdaki sorgu çalıştırıldığında kısaca istenen şudur:

- Türkiyedeki canlılar listesinden insan olanları göster.
- Bu listenin içinden sadece düşünebilenleri göster

Sonuç çok az çıktı kümesi verecek.
Çok güzel bir veritabanıdır. Canavar gibidir. Access, Excel gibi kelimeler SQL yanında gözyaşları içerisinde kalır. milyonlarca kayıt oluşturulabilir ve iyi bir tasarım ve programlama ile hızlı şekilde çalışır.

Microsoft SQLExpress sürümünü ücretsiz vermektedir. kısıtlama ise 5 GB veri limiti ve SQLAgent olmamasıdır. Bunlar olmadan yapabiliyorsanız en mükemmel veritabanıdır. Access kelimesinin SQL ile yanyana kullanılması bile bana çok ilkel geliyor.

Bu meret öğren öğren bitmiyor. Şimdiye kadar karşılaştığım ve beni en fazla üzen şey ise Dead Lock oluşmasıdır. onu da başka zaman anlatayım.

velhasılkelam yazılım ve veritabanları ile yeni yeni uğraşan genç arkadaşlarıma önerim, access gibi şeylerle vakit kaybetmeyin. o tür şeyleri atın çöpe. ve doğrudan sql diline dalın.
Öğrenmeyi çok istediğim veritabanı. Varsa eğer link paylaşın gençler.
sınavından 100 aldım. ona rağmen korkuyorum finalde bi yamuk yapar mıyım diye.
sorgu dili aslında bir dil değil ama öyle diyenler var.
siz siz olun queryde full select çekmeyin çok lazım değil ise.

örnek vereyim. 5 kolonlu bi tablonuz var.

yıldızlı select yazmak kolon adlarıyla select yazmaktan daha fazla performans duyar. ayrıca size lazım olan sadece bir id ve ikinci kolon ise koca tablonun tüm kolonlarını çağırmanıza gerek yok. bu hem db tarafında maliyetlidir hem de eğer yazılım tarafı varsa saklandığı arraylerde maliyetlidir. hiç kullanmayacağınız bir alan bile array içinde olur ki bu da boşa yer kaplamaktadır.

aşağıdaki alıntı newbie kategorisindeki dba'ler için gelsin.

"Writing correct SQL is just as easy as writing Select [yildiz] . So the real lazy person writes proper SQL because they don't want to revisit the code and try to remember what they were doing when they did it."
güncel Önemli Başlıklar