1. 1.
  uzun adı internation business machines olan amerikalı şirket.
  3 -1 ... zall
 2. 2.
  (bkz: thinkpad)
  2 ... hendrix
 3. 3.
  şu anda daha çok mainframe'lere ve de yazilim geliştirme alanina ağırlık vermekte olan şirkettir. kişisel bilgisayar pazarından çekilmiştir kendileri ve bu alandaki urunlerinin uretim hakkini çinli bir firma olan lenovo'ya satmıştır.

  ayrica piyasada bulunan bircok yazılım geliştirme aracı, ide'si vs gibi şeyleri vardir. (bkz: case) toolarina örnek olarak ibm rational (bkz: clearcase), ibm rational (bkz: clearquest) verilebilir.
  2 ... fdegir
 4. 4.
  zamanında en bi tepesndeki adam, "ahanda budur. bundan daha fazla gelişme olmaz. Öyle evlere filan da girmez bu alet" diyebilme bahtsızlığını göstermiştir.
  5 ... karga
 5. 5.
  -ay bizim oğlana bilgisayar aldık kız.
  -aa hayırlı olsun komşu nası bişi?
  -ay bi em bi em sor ma
  9 -3 ... karga
 6. 6.
  bilgisayar isinden ziyade kendini 'IT consulting', 'tech solutions for businesses' alanina kaydirmistir. hatta "the other ibm" adli reklam kampanyasiyla da direk 'business consulting' isine de girmis, hayvani degerde sirket!
  4 ... curufinwe
 7. 7.
  tom robbins'in sirius'tan gelen kurbağa romanında hariçten de olsa önemli yer tutan koca şirket. borsa simsarı baş kahraman her sabah uyanıp bu adı söylerdi pencereden bakıp: ay bi emmmm!
  2 ... kedileriseviniz
 8. 8.
  stajyerine bilgisayar kıtlığından dolayı kendi laptopunuzla gelin diyen şirket.
  (bkz: ben bunu gördüm)
  4 -1 ... atahualpa
 9. 9.
  sadece bilişim veya teknoloji şirketi değildir. bugüne kadar araştırma merkezlerinde çalışan 5 bilim adamı nobel fizik ödülünü almıştır. şuanda kullandığımız bir çok teknolojinin patentide yine ibm'e aittir.

  not:
  nobel ödülü alan fizikçiler:
  1973 leo esaki
  1986 gerg binnig ve heinrich rohber
  1987 j. georg bednorz ve k.alexander müller
  3 ... zebun
 10. 10.
  1990 yılından sonra yaşadığı krizle bir çok bölümünü daha küçük firmalara satmış fildir(bu tabiri "Kim Demiş Filler Dans Edemez" adlı kitapta eski ceo Louis Gerstner kullanıyor.). bellek, yazıcı, pc ve hatta işletim sistemi(os/2) bölümlerini kapatmıştır.

  son yıllarda ise özgür yazılıma(open source) ciddi destek vermiştir. ilerki yıllarda iddaalı ürünlerini(Websphere,db2 gibi) ücretsiz dağıtması muhtemeldir.
  3 ... zebun