1. 1.
  veritabanları için standart hale gelmiş olan sorgulama dilidir. select * from şeklindeki cümlelerden oluşur. veritabanına cümle şeklinde bir soru sorulur, veritabanı size cevap olarak liste halinde sonuçlar döndürür.
  7 ... kirmizi merkep
 2. 2.
  (bkz: mysql)
  1 ... kemalettin şentürk
 3. 3.
  benimse daha bi güzel olandır. * *
  4 ... trinfr
 4. 4.
  Database kontrol ve sorgu aracıdır kendisi.selectle dalar truncate ile cıkarım databaseden diyenler için.
  1 ... halcyon
 5. 5.
  acilimi structured query language'dir. birbiriyle iliskili veri tabanlarinda veri isleme, duzeltme ve tanimlama islemleri icin kullanilan dildir.
  2 ... radament
 6. 6.
  programcılar icin vazgecilmez, basit fonsiyonlarla cok is yapan; hos, güzel, kullanışlı bir veri depolama dili ve programına birlikte verilen ad.
  ... bodysilk
 7. 7.
  SQL, ingilizce "Structured Query Language" kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş, Türkçesiyle Yapısal Sorgulama Dilinin kısa adıdır. SQL kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir. SQL'ye özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değiştirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturulabilir.
  ... hengame
 8. 8.
  kullanımı son derece zevkli olan query administration ve programming kısımları olan database programıdır ve tam anlamıyla bir programlama dili olduğu söylenemez.2005 versiyonu ile 2000 e göre baya bir revizyona gidilmiştir.sınavını verenlere de ayrıyetten dba ünvanı verilir * .
  ... emex
 9. 9.
  (bkz: select)
  (bkz: from)
  (bkz: where)
  -1 ... batis
 10. 10.
  ibm tarafından 1970'lerde geliştirilmeye başlanan*, 1986'da ansi tarafından sql-86 olarak standardize edilen, veritabanı yönetimi ve veri manipülasyonu için kullanılan veritabanı sorgulama dili.
  ... tommyknockers