bugün

entry'ler (24)

işaret dili

öğrenmesi artık daha kolay olan dil. zira internette her geçen gün daha fazla içerik oluşturuluyor. (bkz: http://isaretce.com)

altay

yeni türk tankinin ismi.
(bkz: altay tank)

i yerine j yazan insan

elektronik mühendisliginde okuyordur ve sanal sayilarla mesguldur. i akimdir, imajiner kisim akimla karismasin diye j kullanilir.

groupwise

novell in email client idir. agirkanlidir. kum saatine bakar durursunuz.

myspace

ntv'nin haberine göre zarar ettiginden satisa cikarilmistir.
buyrun.

constraint

unique, primary key, foreign key, not null, default, check gibi cesitleri vardir. oracle'da user_con_cols adli tablodan hangi kullanici tablosubda hangi kolonlar üzerinde ne tipte olduklarini görebilirsiniz.

klavye kısayolları

alt+tab --> pencereler arasi gecis.

klavye kısayolları

mouse'a uzanmanizi gerektirmeyen hayati kolaylastiran klavye kombinasyonlaridir.

ctrl+x --> kes
ctrl+c --> kopyala
ctrl+v --> yapistir
ctrl+z --> geri al
ctrl+y --> ileri
ctrl+a --> hepsini sec

office ve benzeri programlarda
ctrl+b --> bold
ctrl+i --> italic

cogu programda
ctrl+n --> yeni
f1 --> yardim
ctrl+s --> kaydet
ctrl+o --> ac
ctrl+f --> döküman icinde arama

browserda
ctrl+t --> yeni tab
f11 --> tam ekran
ctrl+l --> adres cubugu
ctrl+k --> browserdaki arama motoru

windows+e --> explorer
windows+r --> run
windows+d --> desktopu göster. bir daha basilirsa eski hale döner
windows+m --> desktopu göster
windows+l --> windowsu kitle

alt+shift --> klavye dil degistirme

90 larda çocuk olmak

internet serüvenine 56k ile baslamaktir. napsteri yakalamaktir. cep telefonlarinin ayaga düsüsünü an be an gözlemlemektir. fifa 98 oynarken bilgisayar cocugu olmayip sokaginda on numara top da oynamaktir. mahalle maclarinin son temsilcisidir benim diyen adam. algida max'in on tane aslanli cubugundan bir tane daha almistir bu gruba mensup kisi. taso alcak diye cips krizine girmektir. siyah önlügü kaciran ama 1500 liraya da simit gazoz alan tayfa da 90larda cocuktur. "bir tur versene" diyen arkadasa sahip olmaktir. "ama sadece bir tur" diye cevap almaktir...

mama said

(bkz: anam dediydi)

help

kah F1 kah -h kah --helptir.

öcher platt

aachen'daki yerli halkin konustugu dialekt. hoch deutsch'a göre biraz daha kabadir diyebiliriz herhalde. girtlak biraz daha ön plana cikar. ben anlamindaki ih seklinde okunan ich'i öcher kardeslerimiz işş seklinde okur. bazi g harfleri y olarak okunur. hollanda sinirinda oldugundan dil hafiften oraya da ceker. das yerine dat derler. genitiv yerine dativ, dativ yerine de akkusativ koymaya bayilirlar.

örnek: bana farkmaz(sokak türkcesi *) --> das ist mir egal. (hoch deutsch) --> dat ist misch ejal. *

bir penguen şehri olarak aachen

(bkz: aachen)

sql

joinleri de ögrendikten sonra o tablo senin bu tablo benim takilinir. sonra case lere dalinir bir miktar. kimi zaman biraz sac döktürebilir. öyle akip gider ögrenme safhasi.

ögrenmek isteyene tutorial http://www.w3schools.com/sql/default.asp

dir

unix icin (bkz: ls)

where are you from

hazirlik sinifinda kitabi hatim eden arkadasimin "i am from london" seklinde yanitladigi ilk quizimizden bir sorudur. *

database

(bkz: oracle)

database

verilerin tablolarda saklandigi, tablolar arasi referanslarla iliskilendirilebilen, sonra ihtiyaca göre sorgulama ya da degisiklik yapilabilen hede.

gzip

jean-loup gailly ve mark adler tarafindan gelistirilen, unix sistemlerinde kullanilan .gz uzantili sıkıştırma programi.
-c opsiyonu kullanilmazsa var olan dosyanin üzerine yazar. *

ali ağaoğlu nun 1 milyar dolarının olması

benzer bir zengin icin sahan'in zengin tiplemesine bakiniz. [http://www.youtube.com/watch?v=EaeF3hyA-7A]