bugün

veri tabani yonetim sistemidir. php ile can cigerdir.
son zamanlarda sapıtan şey.
az önce uludagsozlukte yaşadığım sorunun kaynağıdır.
MySQL, çok-kanallı (multi-threaded), çok kullanılıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veri tabanı yönetim sistemidir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Kaynak kodu açık olan MySQL'in pekçok platform için çalıştırılabilir ikilik kod halindeki indirilebilir sürümleri de mevcut. Ayrıca ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

Geliştiricileri, 500'den fazlası 7 Milyon kayıt içeren 10.000 tablodan oluşan kendi veritabanlarını (100 gigabyte civarında veri) MySQL'de tuttuklarını söylüyorlar.

MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı bir sistemlerde sözkonusu olan erişim hakları sorununu çok güzel çözüyor. MySQL' in 4.0 sürümü ile birlikte transaction desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği de mevcuttur.

Ayrıca referential integrity sağlama işinin programcıya bırakılması tercih edilmiş. Ancak bu bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Çünkü pek çok veritabanı programcısı VTYS'lerdeki referential integrity'nin esnek olmayan, zorlayıcı bir özellik olduğunu düşünmektedir.

alıntıdır *
isveç'li mysql ab tarafından geliştirilen populer açık kaynak kodlu veritabanı.

php ile bi mysql bağlantısı şöyle olur:
<?php
mysql_connect("localhost","root","");
mysql_select_db("databasename");
mysql_query("select * from musteriler where musteri_id>10000");
?>
limit özelliği ile oracle ve ms sql'e fark atan veritabanı. ancak sadece bi özellik onlardan iyi olduğunu göstermez. veritabanı boyutu belirli bir boyutu geçince mysql daha fazla sorun çıkarır.
açık kaynak kodlu oluşu ile ücretsiz oluşunun gelişim aşamasındaki genç programcılar için ve aynı zamanda kendisi için büyük fırsat olan veritabanı sunucusu. ücretsiz oluşundan mütevellit çoğu insan için büyük bir nimettir, ms sql'in lisans ücretini duyduktan sonra php + mysql'e yönlenmemeniz işten bile değildir. oldukça hızlı oluşuyla dikkatleri üzerine çeken bu veritabanı sunucusu çok çok büyük veritabanlarını da kaldırabilmektedir. en yaygın olarak bilinen yahoo arkaplanda mysql kullanır, oracle'ın büyük ölçekli firmalara hitap ettiği düşünüldüğünde, ms sql'in de lisans problemi nedeniyle kişisel ve küçük ölçekli firmalar için harika bir seçimdir.
http://www.mysql.com
(bkz: mysql e bir şeyler olması)
(bkz: nostaljik başlıklar)
sun microsystems tarafından 1 milyar dolara satın alacağı speküle edilen yönetim sistemi.
java icin en stabil connector versiyonunun 3 oldugu dbms. fakat 5.1 de de cok fazla problemi yoktur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.