1. 1.
  (bkz: the rise of sodom and gomorrah)
  2 ... wolfshade
 2. 2.
  tevratta tanrı tarafından lanetlendiği söylenen iki şehir.filistin civarında olduğu rivayet edilir.
  ayrıca yakup kadri karaosman oğlunun işgal yıllarını anlattığı bir kitaptır.anlatış biçimi özelliklede zamanına göre çok iyi olsa bile olayların türk kültürüyle ve gerçekle hiç alakasının olmayışı, pek çok ahlaksızlığın çok doğal bir şeymiş gibi gösterilmesi bir çok kişinin kitabı dayanamayıp yarıda bırakma nedenidir.ve ayrıca türkiyede kitap okunmamasının nedenlerine insanları kitaplardan soğutabilecek bir nitelik taşıması yüzünden ön sıralarda girebilir.
  8 -1 ... kekistanlihobbit
 3. 3.
  yakup kadri'nin işgal döneminin istanbulunu anlattığı, okunulan iğrençliklerle mide kaldırabilecek kitabı. iğrençlikle kastetmek istediğim nakledilen olaylar ve insanlardır, mekanlardır, deli gibi sevdiğim istanbulun havasıdır, suyudur.

  --spoiler--
  romanda bize yakın gösterilen, ve ya sevdirilmeye çalışılan karakterlerin aslında hiç de iyi olmaması gibi bir özelliği vardır; koşullara bilinçli olarak müdahale etmeme, üşengeçlik, kararsızlık ve romanın geçtiği zaman aralığı için uygun düşmeyecek kararlara sahiptirler bunlar.

  özellikle ana karakterin batağı görmesine rağmen saplanıp kalışı, arkadaşlarının anadolu mücadelesine giderken onun ingiliz ve amerikan subaylarla takılan bir nişanlıya boyun eğmesi sinir bozucudur, tiksindiricidir. ama roman boyunca bulunabilecek en saf karakter olarak gösterilir. işgalin sona ermesiyle bu meymenetsiz karakterin kutlamalara en ön saflarda katılması, hatta gelen askerlere kaynaşarak zaferi kendisine hak görüşü kabul edilemez cinsten * ! kitabın en çok eleştiri alan kısmı bu husustur ayrıca.
  --spoiler--

  romanın sonunda bazı yazarların eleştirileri ve yakup kadrinin bu eleştirilere cevapları bulunmaktadır. zaman ve kişilik olarak da iyi bir analiz yapmayı sağlayabilir.
  5 ... don kişot
 4. 4.
  yozlaşmışlık ve ahlaksızlığı dolayısı ile tanrı tarafından gökten yollanan "kükürt ve ateşle " yok edilidiğine inanılan ortadoğu da ürdün nehri civarında bulunan eski iki şehirdir. yahudi, hristiyan ve islam inanışlarının hepsi de bu şehirlerin yok edildiğine inanmakla beraber bunun nedenleri konusunda hemfikir değillerdir.
  hristiyanlığa göre:
  sodom ve gomora daki insanlar düzelmeyecek şekilde yoldan çıkmış ve ahlaksızdı. eşcinsel ilişkiler oldukça yaygındı.(ingilizce de sodomite kelimesi oğlancı anlamında;sodomy de oğlancılık anlamında kullanılırken sodom şehrinin ismi kaynak alınmıştır.) incil e göre tanrı bir gün bu nedenden ötürü ibrahim peygamber e sodom u yok edeceğini bildirdi. ibrahim peygamber bunu yapmaması için yalvardı. tanrı da "o zaman bana sodomdan 50 kişi bul ki yoldan çıkmamış, erdemli kişiler olsun" dedi. bu sayı giderek 40 a 30 a 10 a düştü ama o kadar insan bile bulamadı. yalnızca 1 erdemli kişi kalmıştı; o da ibrahim peygamber in yeğeni olan ve sürüleri için güzel otlakları olan bu yere yerleşen lut peygamberdi. tanrı onun evine yakışıklı erkek görünümlü iki melek gönderdi onu uyarmak üzere. bu yabancıları gören sodomlular lut un kapısına dayanıp bu kişileri kendilerine eğlenmeleri için vermesini talep ettiler. lut " onlar benim misafirim,yapmayın. kızlarım var isterseniz onları alın" dediyse de dinletemedi. zorla almaya kalktıklarında ise tanrı tarafından kör edildiler. lut ailesini alarak şehirden uzaklaştı ve şehir tanrı tarafından "kükürt ve ateş" ile yoke edildi.

  islamda da bu hikayeye sadık kalınmıştır.

  yahudi inanışında ise:
  yine bu şehirler tanrı tarafından yok edilmekle beraber. eşcinsellik ve cinsel sapıklık yerine genel olarak ahlaksızlık ve aşırı açgözlülük bu iki zengin şehirin yok edilmesi nedeni olarak gösterilmişitir. çok mal mülk düşkünü idiler. yabancıları ve kendilerini aldatmaktan çekinmezlerdi. şehir dışından gelen misafirlere hiç iyi davranmazardı. yozlaşmışlıklarına örnek olarak; fakir birisine ekmek veren ve lut un kızı oldugu söylenen bir kızı üzerine bal sürüp şehir duvarından sarkıtarak, aç arılara sokturmak sureti ile ölüme terketmişleridir.
  11 ... balsikeste baysungur
 5. 5.
  ayrıca yine rivayete göre lut peygamber ve ailesi sodom şehrini terkederlerken geri bakmamaları,günahkar olan kimsenin geri bakacağı ve öleceği söylenmiş. buna rağmen lut peygamberin karısı da şehir yok olurken merak edip ardına baktığından dolayı ölmüştür.
  4 -2 ... balsikeste baysungur
 6. 6.
  ...
  ve ferman, kumardaki dört kralın buyruğu:
  başkentler haritası, yerde sarhoş kusmuğu!
  geçenler geçti seni, uçtu pabucun dama,
  çatla sodom-gomore, patla bizans ve roma!
  öttür yem borusunu öttür, öttür, borazan!
  bitpazarında sattık, kalkamaz artık kazan!

  (bkz: destan)
  (bkz: necip fazıl kısakürek)
  5 ... dilamze
 7. 7.
  Lut'un karısı şehirler yok edilirken hiçbir sebeple o tarafa bakmaması söylemesine rağmen kafasını çevirip bakar. ve o anda insan boyunda bir tuz sütununa dönüşür.bu gün o tuz sütununun hala olduğu yerde durduğu söylenir. civardaki keçiler hergün gelip bu sütunu ayaklarına kadar kemirip bitirir, ama ertesi gün sütun eski boyutunda tekrar ortaya çıkarmış.
  3 ... cemuzan
 8. 8.
  hristiyan ve müslüman arşivlerinde nasıl geçer bu konu bilmiyorum ama tevrat'ın anlatımı okunduğunda gözünüzde tamamen tam ortasına füze atılmış bir şehir görüntüsü oluşur.
  2 ... regulus
 9. 9.
  (bkz: #2908598)
  1 ... pnar
 10. 10.
  iki şehrin başına gelenleri bugün ki mantıkla düşününce sanki başlarına nükleer bir felaket gelmiş gibi duruyor. çünkü hiroşimada da uzakta olmasına rağmen nükleer patlamaya bakanların gözleri falan eridiği, beyni aktığı söyleniyor. tuhaf bir benzerlik.
  1 ... hezarfen hariciyeci celebi