sodom ve gomore

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Mondros Ateşkesi ile birlikte istanbul'a ayak basan itilaf donanmasının yarattığı ahlaksal ve manevi çöküntüyü, soysuz istanbul Sosyetesini ve eşcinsel ilişkileri eleştirel bir dille ele aldığı eseri.Hüküm Gecesi'nin devamı niteliğindedir.

Kitapta, 269. sayfadan başlayacak şekilde hoş bir Kurtuluş Savaşı Destanı da yazılmaktadır.O dönemde "yürüyerek bile altı günde alınamayacak olan izmir-Afyon arası mesafenin iki yüz bin nüfuslu; son teknoloji donatılmış yunan ordusuna karşı savaşarak altı günde kat edilmesinden" övgü ile bahsedilmektedir.

Bu bölümden bazı cümleler:

1."osmanlı saltanatı çökmeye başlayalıdan beri arkasında uzun bir bozgun dizisinin ağır ve paslı zincirini hafızası ve ruhuyla sürüklüyor.Bilmiyor ki, bu sefer susulan fakat her gözde, her sözde hissedilen zafer osmanlı saltanatının tarihine ait değildir.Anadolu'nun içinden yepyeni bir millet doğmuştur.Bu milletin, sarayının kafesleri arkasında titreyen aciz ve korku heyülasıyla, bu milletin Babıali denilen viranede uluyan yıllanmış baykuşlarla hiçbir ilgisi yoktur."(Kaynak:iletişim Yayınları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu;Sodom ve Gomore s.269)

(2. ve 3. ve 4. alıntılar, itilaf donanmasından captain gerald jackson read'in annesine yazdığı mektuptan alıntıdır.)

2."Belki bizim hariciye erkanımız kadar diplomat olmayan, fakat, silah kullanmada, strateji kurmada herhangi bir avrupalı milletle boy ölçüşecek dereceye ermiş bulunan Türkler kılıçlarını sallayınca bütün tasarılarımız darmadağınık oldu."(Kaynak:iletişim Yayınları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu;Sodom ve Gomore s.278)

3."Aziz anneciğim, demin 'Ankara Kedisi' kelimelerini yazarken epeyce eski bir arzunuz aklıma geldi.Bu uzun tüylü, kocaman ve vakarlı hayvanlardan bir tane istediğinizi biliyorum.Fakat, ne çare ki Ankara yolu bize kapalıdır ve günün birinde açılacağına da ihtimal veremiyorum"(Kaynak:iletişim Yayınları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu;Sodom ve Gomore s.279)

(Ne diyelim efendim, Allah emperyalistlere ankara yolu'nu bir daha açtırmasın.)

4."Aziz anneciğim, görüyorsunuz ki, oğlunuz bu uzun Şark seferinden hiçbir ganimet olmaksızın dönüyor; hatta bir kedi bile...Tarih bir tekerrürden ibaretmiş.Bundan sekiz-dokuz yüz sene önce bizim geçtiğimiz yollardan geçenlerin hazin akibetine uğramış oluyorum; yani pek yorgun, kırılmış ve ellerim kollarım boş olarak dönüyorum."(Kaynak:iletişim Yayınları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu;Sodom ve Gomore s.280)

(bkz: geldikleri gibi giderler)

5."izmir zaferinden sonra itilaf kuvvetleri daha birkaç ay istanbul'u işgalde devam ettiler.Lakin işgalin bu devresi onlar için, adeta dante'nin cehennem'indeki Araf gibi bir şey oldu."(Kaynak:iletişim Yayınları, Yakup Kadri Karaosmanoğlu;Sodom ve Gomore s.280)

okunması gereken bir kitaptır efendim, türklük değerinin yüceliğinin anlaşılması açısından önemlidir.

Üslup açısından ele alacak olursak, eser fazlaca arapça-farsça kelime içermektedir ve akıcı olduğu pek söylenemez.

http://tdkterim.gov.tr/bts eşliğinde okunması tavsiye edilir.