bugün

sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasından küçük kuşların ortak adıdır.
Havada asılı kalıp kanatlarını çok hızlı çırparak durabilmeleriyle tanınırlar. Türüne bağlı olarak saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabilirler.
Sinek kuşunun kalbi gün boyunca saniyede 500 ile 1200 kez çarpar. Gece ise kalbi öylesine yavaşlar ki görünüşte sanki nabzı durmuştur ve hatta kuş nefes almıyor gibidir. Bunun benzerini kış geldiğinde kirpiler de yapar. Bu, onların kış uykusudur. Sinek kuşu ise her yıl 365 kez kış uykusuna yatmak zorundadır.
Sinek kuşunun dili, tüylü uçlarıyla uzun ve çatallıdır. Tüylü uçlar, sinek kuşunun, çiçeklerin içerisinde bulduğu tatlı nektarı yalayarak içebileceği kadar büyüktür. Aynı zamanda sinek kuşu gagasıyla böcekleri de yakalayabilir. Uzun, ince gagası tüp şeklindeki çiçeklerin derinliklerine girebilmesi açısından ideal bir yapıdadır. Bazı sinek kuşları daha kısa gagalara sahiptirler. Bazılarının ise kavisli gagaları vardır. Bundan başka sinek kuşu, her gün en az kendi vücudunun ağırlığı kadar nektar yemektedir. Ayrıca bir sinek kuşu bir günde ihtiyacı olan nektarı alabilmek için 2000'den daha fazla çiçeği ziyaret edebilmektedir.
bazı türlerinin boyu 5 cm kadardır.
aynı zamanda kolibri olarak bilinen kuş cinsi.
kanatlarını hızlıca çırpmaları, insanın ağzı kapalıyken ses çıkartmaya çalışmasına benzer bir ses olduğu için ingilizce'de 'hummingbird'* ismini almıştır.
yürümezler.
(bkz: kolibri)
kanatlarına, hayallerin ve geleceğe dair tüm umutların yüklendiği kuş. şarkıların ve şiirlerin vazgeçilmez tümcesi..
en hızlı kanat çarpan kuştur. işin ilginci kanat çırparken kanatlarıyla sonsuzluk (∞) işaretini oluşturur.
http://www.youtube.com/watch?v=tUCyXAvEUcg&feature=related
Bir insanın kalbi dakikada 60-80 defa çarparken, sinek kuşunun dakikada 615 defa çarpar.
Bir sinekkuşunun ağırlığı madeni bir paranın ağırlığından daha azdır.
Birbirleriyle kavga etmeleri bile estetik bir görünüm sağlayan hayvanlardir.

2 gram çiçek nektarı için bayağı didiştiler.

Evet belgesel izliyorum ben. Maksim tv*
Ben arı kuşu diye biliyorum. bizim yazlıkta da var. Çok güzel ötüyor ama. Sinek, arı ne bulduysa yapışıyor valla.
Yavrusunu beslerken:

görsel
Galeriyi canlandıranlara teşekkür ediyorum.
gerçek olduğuna inanamayacağınız kadar güzel, sevimli, minik canlılardır.
3-5 yıl kadar yaşıyorlar.
Bazılarının boyu, yetişkin bir kişinin serçe parmağı kadar.

görsel
geri geri uçabilen tek kuş türü.
Dünyanın en küçük kuşu olarak geçer.
Saniyede 200 kez kanat çırpabilir.
Kalbi vücut ağırlığının %2.5'i kadardır.
Nabzı dinlenme modunda 600 kez atarken uçuş sırasında 1200'ü bulur.
görsel
geriye doğru uçabilen tek kuştur.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
dün belgeselde gördüm gerçekten çok güzel canlılar

yavru bir sinek kuşu

görsel
Bunlar beslenseydi alırdım beş altı tane evde beslerdim valla. Beslenemediği için gidip kendime ya zebra ispinozu ya da Sultan papağanı alacağım.
Orijinal adı “Bolsae House Of Hummingbird” olan film. Hayatının ne zaman parıldayacağını merakla bekleyen 14 yaşında bir kızın öyküsü.
Çok hızlı kanat çırpma yeteneğine sahip olan kuş.