1. 1.
  12 mart öncesi devrimci gençlerden birisidir. jandarma, kaçarken düşüp kafasını taşa vurarak öldüğünü söyler. (bkz: yersen)

  http://www.kurtuluscephesi.com/kurcep1/sinan.html
  13 -3 ... bahdeniz
 2. 2.
  nurhakdağlarında alparslan özdoğan ve kadır manga ile birlikte askerler tarafından öldürülen devrimci öğrenci.ödtüde okuyordu. sirin isminde bir de eşi vardı.
  9 -1 ... orloff
 3. 3.
  Hüseyin inan ve Deniz Gezmiş'le birlikte THKOnun kuruluş çalışmalarını yürüttü. 17 Mart ta Deniz Gezmişile Yusuf Arslanın Gemerek te yakalanmaları üzerine Adıyaman civarındaki Nurhakdağına çıktı. Burada arkadaşlarıyla birlikte gerilla kampı kurdu. Cemgil ve arkadaşları, mayısın sonunda inekli köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatıldılar. Sinan, 31 Mayıs 1971 de askerlerle çıkan çatışmada; Alparslan Özdoğan ve Kadir Mangaile birlikte vuruldu. Adıyaman Gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden Sinan ın annesi Nazife Cemgil, çevresini saran kadınlara Sinanları şöyle anlattı:

  ;Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri.... onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi.

  http://www.68dayanisma.or...arv&event=4&ID=63
  13 -1 ... vend avesta
 4. 4.
  onunla ilgili en çok hatırlanan üzüm yerkenki insansı coşkusu ve dağbaşına ölümle karşıkarşıyayken bile gülümseyebilecek kadar büyük iyimserliğidir.
  (bkz: o güzel insanlar)
  8 -2 ... zargana
 5. 5.
  kendi kaleminden:

  "birkac saat once girdi odaya kus sesleri ve gun isigi... daktilo klavyesi 'a' ile baslamaktadir, 'b' gelmez. sanilmamalidir elif ba'daki gibi... hemencecik z geliyor. hic uymuyor elif ba hesabina... bu gece uyunmadi hic. bu sabah erkenden dolasmaya cikilmayacak, bakilmayacak hesap makinalarina ve manavlara ve ivir zivir satan dukkanlara ve korunde sabahin gidilmeyecek salep icmeye. a'dan sonra hemencecik z geliyor. az.... az pilav, az sigara, az salep, az yasamak... vay kahpe felek vay..."
  18 -1 ... c2d
 6. 6.
  (bkz: nurhak sana güneş doğmaz)
  (bkz: nurhak)
  6 ... a la folie
 7. 7.
  Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri.... onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi.

  oğlunun ölümünden sonra böyle diyebilen bir anneye sahip güzel insan.
  9 ... bahtsiz medeni
 8. 8.
  kendisini ihbar eden köylülere, "toprak ağası" diye tabir edilen zengin babasının şu sözleri kulaklarımda çınladıkça gözlerim dolar:

  "o sizin için savaşıyordu ulan, onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktu ki, istediği her şeyi almaz mıydım ulan ben ona? sizin için dağlara çıktı, aç kaldı, siz sattınız onu! sizin için öldü o!"
  14 ... c2d
 9. 9.
  deniz gezmiş'in en yakın arkadaşı olan 68'lerin öğrenci liderlerinden. bütün devrimcilerin büyük saygısını kazanmış ve hoca ünvanını almıştır. deniz gezmiş'lerin yakalanmasından sonra onları kurtarmak için ülkemiz'de bizim askeri üssümüzden daha fazla olan bir abd üssünü basarak, denizlerin hayatına karşılık oradakileri rehin alacaktı. ancak uğurlarına mücadele verdikleri insalar tarafından ihbar edilerek, nurhak dağlarında öldürülmüştür.
  10 ... che guevara
 10. 10.
  68 kuşağının asıl lideri olduğu söylenir.
  7 ... bahdeniz