bugün

12 mart öncesi devrimci gençlerden birisidir. jandarma, kaçarken düşüp kafasını taşa vurarak öldüğünü söyler. (bkz: yersen)

http://www.kurtuluscephesi.com/kurcep1/sinan.html
nurhakdağlarında alparslan özdoğan ve kadır manga ile birlikte askerler tarafından öldürülen devrimci öğrenci.ödtüde okuyordu. sirin isminde bir de eşi vardı.
Hüseyin inan ve Deniz Gezmiş'le birlikte THKOnun kuruluş çalışmalarını yürüttü. 17 Mart ta Deniz Gezmişile Yusuf Arslanın Gemerek te yakalanmaları üzerine Adıyaman civarındaki Nurhakdağına çıktı. Burada arkadaşlarıyla birlikte gerilla kampı kurdu. Cemgil ve arkadaşları, mayısın sonunda inekli köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatıldılar. Sinan, 31 Mayıs 1971 de askerlerle çıkan çatışmada; Alparslan Özdoğan ve Kadir Mangaile birlikte vuruldu. Adıyaman Gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden Sinan ın annesi Nazife Cemgil, çevresini saran kadınlara Sinanları şöyle anlattı:

;Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri.... onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi.

http://www.68dayanisma.or...arv&event=4&ID=63
onunla ilgili en çok hatırlanan üzüm yerkenki insansı coşkusu ve dağbaşına ölümle karşıkarşıyayken bile gülümseyebilecek kadar büyük iyimserliğidir.
(bkz: o güzel insanlar)
(bkz: nurhak sana güneş doğmaz)
(bkz: nurhak)
Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri.... onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi.

oğlunun ölümünden sonra böyle diyebilen bir anneye sahip güzel insan.
deniz gezmiş'in en yakın arkadaşı olan 68'lerin öğrenci liderlerinden. bütün devrimcilerin büyük saygısını kazanmış ve hoca ünvanını almıştır. deniz gezmiş'lerin yakalanmasından sonra onları kurtarmak için ülkemiz'de bizim askeri üssümüzden daha fazla olan bir abd üssünü basarak, denizlerin hayatına karşılık oradakileri rehin alacaktı. ancak uğurlarına mücadele verdikleri insalar tarafından ihbar edilerek, nurhak dağlarında öldürülmüştür.
68 kuşağının asıl lideri olduğu söylenir.
odtü makina mühendisliği öğrencisiydi. denildiği gibi thko nun hüseyin inan ile asıl fikir babalarından, kır gerillasını fikrini ortaya atanlardır.
^dağlar bana geri verin kadir imi, sinan ımı..^
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.