bugün

bir çiçek cinsi.
http://img.photobucket.co.../Apr%202005/8siklamen.jpg
tekstil diliyle,gül kurusu dediğimiz rengin podyumlardaki ismi.
siklemen diye okunur genelde... bu yüzden kimse siklemez çicek solar ölür gider...
bakımı kısmen zor bitkilerden. estetik güzeli çiçeklerinin renklerini muhafaza etmek insanı yorsa da güzelliği insanı rahatlatmaya yetiyor, lakin boyunlarını büktüğünde üzülmemek elde değil.
güzel bir çiçektir, koklayınız.
nesli tükenme tehlikesi yaşayan süs bitkisi.
bir çiçektir ama neden bir çiçeğe bu isimi verilir ki ...
nihat sırdarın her yıl sonu anketler ile verdiği "yılın lalesi ödülü"nün yanında özel olarak verdiği "yılın siklamen ödülün"ü temsil eden çiçek adıdır. yaklaşık 2-3 senedir bu ödülü kadir topbaş almaktadır.
Rengimi belli etmeye çalışanları çokta siklamen!
sevgiliye hediye edilmesi durumunda derin anlam içeren çiçektir. hepiniz denemeyin lan sevgilisiz kalabilirsiniz.
siklamez tavırların öldürdü beni yar,
illa yoluna ölmek mi gerek ey yar...
kalbimi verdim sana severek,
lakin aldın onu da kırdın siklemeyerek.
artık yeter dedim, gelme dedim.
mezarıma bile gelme istemem seni
ezberledin sen bu siklememeleri...
nasılsa sığmayız mezara iki kişi dedin gittin...

dipnot: bir siklamen çiçeği alıp içine bu şiiri yazıp sevgiliye yollamıştım. * aklınızda bulunsun *.
kırmızıya çalan eflatun renklerden biridir.
kendisinden sinüziti tedavi ettiği ileri sürülen bir ilaç yapılmış.

(bkz: nasodren)
isimden kaybeden çiçektir. *
kendine has güzelliği olan, yaprakları kalın kafasına göre açan çiçektir. * *
şu anda mevsimidir.
renkleri harika olan çiçek. saksıcıdır bu.
Osmanlıca ve Arapça'da buhur-u meryem olarak karşılık bulur.
kendisiyle ilgili kelime oyununa dün akşam ebru sergisinde şahsımın da iştirak ettiği çiçektir efenim.

+ bu ne ya her tabloya çiçek böcek çizmişler!
- ama o siklamen çiçeği?
+ valla ben pek siklamen bu çiçeği...
- bana baaak!*
Çimenlerin arasına gizlenen bir çiçektir. Kardelengillerdendir; yüksek rakımda ve kışın, karın altından, içinden çiçek açar. (Tıpkı Kardelen ve Çuha çiçeği gibi.) Görmek ve farketmek için güçlü gözler gerekir. Çünkü minnacıktır.
Çamurlu toprakların nazende prensesi. Görüntüsü fazlasıyla naz barındıran bir çiçek.
görsel
Bol sulanmayı sevmeyen, ev gibi kapalı mekanlarda pek yaşayamayan akdeniz iklimi bitkisidir.

Dışa dönük yapraklarıyla şüphesiz farklı ve çok güzel.
bugün çiçekçi ye var mı acaba diye ismini telaffuz ettiğimde, bir sırıtma oluşturan çiçek adı. başka benzer ismi de yok, şöyle alev şekilli gibi falan dedim desenleri. cinsel çağrışım insanları ne kadar mutlu ediyor, ne güzel. evet.
"tavşan kulağı" olarak da bilinir. tavşan kulağına benzediği için.
görsel
görsel
Ben böyle kaprisli böyle meymenetsiz çiçek görmedim. Çok çabuk ölüyor.
Çok saçma esprilere konu olmuş çiçektir.

Aslında güzel çiçek lan niye böyle bi isim koymuşlar ki.