bugün

hayatımın dönüm noktası olan il.battaniyesi güzel ısıtır.
sanki şehri ve içindekileri ilkçağda dondurmuşlar da, şimdi tekrar hayata bırakmışlar. öyle bir şehir, tıpkı kürtlerin yoğun olduğu diğer iller gibi.

hay allah neden acaba?
"bizim horozlar bile sizden daha güzel kuran okur" cümlesiyle civar yerleşim yerlerinde yaşayan şeyhleri ve imamları aşağılayan arap şehri.

ayrıca,bıttım (menengiç) kahvesinin tadına doyum olmaz.
ufak çocukların sokaklarda para dilenirken yada muhabbet ederlerken acınası küçük emrah kaş stili yapıp ''ame yaw'' dedikleri şehrimizdir.
bugün de biri yoksullukla mücadele derneği başkanı , diğeri dtp il başkanı iki "insan" reşit olmayan iki kız çocuğunu tacizden tutuklandı.

(bkz: iklimi sert insanı mert şehirler)

(bkz: dinci)

(bkz: kürtçü)
Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan nüfusu 300.000 kadar olan küçük, kendine has gizemli bir ildir. Arapça ismi "veleye"dir. insanı çok sıcak ve misafirperverdir. Tarihi görülecek yerleri çoktur. Tübeleri ve evliyalarıyla meşhurdur. Kendine has bir sürü yemeği vs vardır.
Siirt fıstığı: Antep fıstığının daha iri ve daha lezzetli olanıdır. kilosu 25 lira.

Perde pilavı: tavuk, badem, kendine özel hamuru ve pilavla yapılan bir yemektir, tadı şahanedir. Yemeden dönmeyin.

Pervari balı: pervari ilçesinde üretilen çok lezzetli bir baldır.

Siirt kilimi: koyun tiftiğinden yapılır, çok iyi ısıtır ve Siirti ziyaret edenlere hediye olarak verilir. Genellikle üzerinde "Siirt hatırası" yazar. Anıtkabirde Atatürk'ün başucunda asılıdır.

Bıttım sabunu: Bıttım (menengiç) denilen bir şeyden yapılır. Hakiki olan sabunun kilosu 30 lira kadardır. Aşırı sağlıklıdır, kepeği ve saç dökülmesini önler. saçların daha gür çıkmasına yardımcı olur.

Büryan (perive): genelde yazın, sabah saat 6-7 sularında yenir. Tadı müthiştir, ben böyle tat görmedim. Bütün kuzular 2-3 metrelik kızgın kuyulardan sarkıtılır, kuyunun kapağı kapatılır ve 2 saat kendi beklenir. Yağ damlaları aşağıdaki kazanlara dökülür ve pişmesi beklenir sonra afiyetle yenir.
sineması bir açılan bir kapanan şehir. gittiğim her film ağzına kadar doluydu halbuki.
roketatarlı terörist saldırısında 4 kişi ölmüştür.
http://webtv.hurriyet.com...uyu-7-kez-niye-sorar.aspx

halkının teröristlerce sindirildiği veyahut kendilerinin de birer teröriste dönüştükleri, iç göç sebebiyle şer yuvasına * dönen şehirdir.
baykan ilçesine bağlı kasımlı köyü dodan mevkiinde 3 kardeş korucu teröristlerle girdikleri çatışmada şehit olmuştur. çatışmada 2 terörist öldürülmüştür.
pervari ilçesinde terör örgütü mensupları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 askerin şehit olduğunu, 3 askerin de yaralandığını açıklanmıştır.
inekleri meşhurdur kırmızı ışıkta duran. http://www.facebook.com/photo.php?v=241270232596992
türkiye'nin hindistan'ı. neredeyse tüm illerimizde başıboş sokak köpekleri varken başıboş inek ve öküz eğilimi ile kendisine değişik bir yer edinmiş müstesna il. güres caddesinden ibarettir.
görsel
*
--spoiler--
güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan nüfusu 300.000 kadar olan küçük, kendine has gizemli bir ildir. arapça ismi "veleye"dir. insanı çok sıcak ve misafirperverdir. tarihi görülecek yerleri çoktur. tübeleri ve evliyalarıyla meşhurdur. kendine has bir sürü yemeği vs vardır.
siirt fıstığı: antep fıstığının daha iri ve daha lezzetli olanıdır. kilosu 25 lira.

perde pilavı: tavuk, badem, kendine özel hamuru ve pilavla yapılan bir yemektir, tadı şahanedir. yemeden dönmeyin.

pervari balı: pervari ilçesinde üretilen çok lezzetli bir baldır.

siirt kilimi: koyun tiftiğinden yapılır, çok iyi ısıtır ve siirti ziyaret edenlere hediye olarak verilir. genellikle üzerinde "siirt hatırası" yazar. anıtkabirde atatürk'ün başucunda asılıdır.

bıttım sabunu: bıttım (menengiç) denilen bir şeyden yapılır. hakiki olan sabunun kilosu 30 lira kadardır. aşırı sağlıklıdır, kepeği ve saç dökülmesini önler. saçların daha gür çıkmasına yardımcı olur.

büryan (perive): genelde yazın, sabah saat 6-7 sularında yenir. tadı müthiştir, ben böyle tat görmedim. bütün kuzular 2-3 metrelik kızgın kuyulardan sarkıtılır, kuyunun kapağı kapatılır ve 2 saat kendi beklenir. yağ damlaları aşağıdaki kazanlara dökülür ve pişmesi beklenir sonra afiyetle yenir.
--`spoiler
nüfusunun büyük çoğunluğu arap ve kürtlerden oluşan 56 plaka il.
mükemmel insanlarından birkaçını tanıma fırsatı buldum.. tarif edilemez anlatılmaz yasanır!
izlenimler;
-sokakta öyle bahsedildiği gibi inekler falan dolaşmıyor, hatta hiç inek görmedim.

-merkezi arap ağırlıklı, ticaret ve para da araplarda. Hakimler merkeze.

- ilçeler (pervari, eruh, kurtalan) ağırlıklı kürt nüfusu barındırıyor.

- merkezi aşırı güvenli, gece vakti bir yabancı olarak tek başıma pek çok ara sokağında gezdim, tedirgin edici bir şey görmedim. istanbul'da böyle gezmek mümkün olmaz her yerde.

-ilçelerde de problem olmuyormuş ancakyine de eruh, pervari gibi yerlerde size müdahale edilmese dahi örgütün göz hapsinde olacağınız söyleniyor, bilemiyorum aslını.

-insanlar üzerinde etnik kökenden ziyade dini köken önemseniyor. Önemseniyor dediğim pozitif anlamda, kürdü de türkü de arabı da müslüman olarak tanımlıyor kendini, bölünmüşlük yok merkezinde.

-dini bilgisi olan "büyükler" büyük saygı görüyor, sözlerinden çıkılmıyor. Belki bu nedenle ayrımcılık, terör vs yok herkes büyük dözü dinliyor, bu büyükler dirlik düzen sağlıyor toplum hayatında.

-terörün zirve yaptığı dönemde bile siirt merkez etkilenmemiş, burada terör yok.

- insanları iyi kalpli, düzgün, temiz, yardımsever.. Anadolu halkları hep öyle demeyin pek çok yere gittim öyle değil, siirtliler iyi insanlar.

-şehirde üniversite henüz çok yeni, buna rağmen cafeler, alışveriş merkezleri vs gereken her şey var. Bu entrynin yazıldığı dönemde insanlar saat 22-23 te dahi sokakta çok kapalı bi düzen yok, kışın sıkabilir.

- otel olarak olanaklar zayıf, en şyi alternatif öpretmenevi ama 1 ay sonra 4 yıldızlı otel açılıyor.

-havaalanından sadece 15.30 da ankara'ya uçak var. Pervaneli uçak ve 2 saat sürüyor, istanbul'aaktarma var aöa batman üzerinden gidip gelmek daha mantıklı.

-büryan harika bir şey mutlaka tadın.

-çevresinde de güzel yerler varmış ben gezemedim.

-kızları çirkin. Gerçekten çirkin. Ağızlarını açıp konuştuklarında daha çirkin oluyorlar.

-sonuç itibariyle küçük bir anadolu kenti ancak beklemtilerin üzerinde bir şehir.
ineklerin sokakta dolaşabildiği şehirdir.
pervari kırsalında intikal tadından yenmez.
askerlik yaptığım şehirlerden biride siirt'dir.
bu şehirin insanının için de şeytan barınıyor dersem kesinlikle inanın.
ben bu kadar kalleş, insanı anında satan,fesat,ikiyüzlü,düzenbaz,hilebaz,hain,kurnaz ve yalaka insanların bir araya nasıl geldiğine hayret etmişimdir..
evet seyidi şeyhi çoktur . sanırım sırf bu insanları doğru yola getirmek için bu şehire özel olarak gönderilmişlerdir. lakin şeyhlerin seyitlerin çoğu aslen siirt'li değil,bitlis,van muş,kerkük bağdat'tan gelme insanlardır..
arabı da kürdü de lanet bu şehrin..
organize sanayi bölgesinde çalışan kişi sayısının 45 olduğu il.
kızları çok şirrettir ve aşiret oldukları için kendileriyle övünürler.
değil bir kadeh şaraba, bir bardak suya versek yeridir. haftanın bir günü iş gereği gidilen, ama her gidilişinde küfürler edilerek dönülen yer.
balikesir'in kardes sehri. bosol bosol bosol desek olmuyor mu?