bugün

entry'ler (625)

vegan

hayvan ürünlerini tüketmeyen kişilere verilen genel bir isimdir. Bu konuda Nevşin Mengü'nün Bu Ne Vahşi Medeniyet! başlıklı TEDx söyleşisi çok güzel bir bilgi kaynağı olabilir.

insan duygusal bir varlıktır, hisseder, acı çeker, mutlu olur, sever, öfkelenir v.s. daha bir çok duygu yazılabilir. Hayvan da duygusal bir varlıktır. hisseder, acı çeker, mutlu olur, sever, öfkelenir v.s. daha bir çok duygu yazılabilir. insanlarla hayvanlar arasındaki fark düşünmek derler, ben katılmıyorum. Zira, düşünen insan, düşünmeyen hayvan olduğu gibi; düşünen hayvan ve düşünmeyen insan da olabilir. Gelgelelim düşünme bu konuda pek de önemli değildir.

insan olarak kendinizi hayvanın yerine koymanızı istiyorum, koyamıyorsanız umarım 5 dk da olsa o hayvanların yaşadığı haksızlığı yaşarsınız demek istemiyorum.
insan hukuku denen bir şey var, insan haksızlığa uğrayınca adalet arar. ama hayvan hukuku yok. hakları var da kim uyuyor. Neyse kendini hayvanın yerine koyabilenlere söylüyorum. ittire kaktıra eliniz ayağınız bağlanarak gözünüz kapatılıp bıçakla -kör de olabilir- boynunuzun kesilmesini istermisiniz. ya da yavrunuzun yanınızdan alınarak kesilmesine gönlünüz razı olur mu. bir daha yavrunuzu göremeyeceksiniz ya da annenizi.

Gelelim hayvanlardan elde edilen diğer bir ürün olan süte. siz doğum yapıp yavrunuzu emzirirken birileri geli yavrunuzu çekip zorla sizin sütü sağıp alsa ne dersiniz. o süt bütünüyle hayvanın yavrularının hakkıdır. senin benim değil. yok bıraksak anasını kurutacak, yok ishal olacak bilmem ne... bırak olsun seni ilgilendirmez. hayvanları kendi haline bıraksak o kadar mutlu yaşarlar ki, hiç bir eziyet etmeden, onlara karışmadan doğada yaşamalarına izin versek, emnim ki onlar da bizimle dostça yaşar. Belki bu bir anda olmaz ama zamanla evrimleşerek olacak şeyler. belki bizim kadar gelişen varlıklara dönüşebilirler.

Umuyorum bir gün gelecek, hayvanların insanlardan farkı kalmayacak hatta insanlar da şu an ki durumda olmayacaklar. insanlar da, hayvanlar da çok gelişmiş, kavgasız, ölümsüz, mutlu bir şekilde kimsenin ırk, cinsiyet, millet, devlet, din, dil olarak birbirinden ayrışmayacağı bir dünya.

güne bir ömer hayyam dörlüğü bırak

Bulut geçti, göz yaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?
Bugün bu çimen bizim, yarın kim bilir kim
Gezecek bizim toprağın yeşilliğinde

orjin cafe

Sürekli kazıklarıyla gündeme oturan kafe. Suyun 100 TL olduğu söylentisi var.

ömer hayyam

Şu rubaisi, dörtlüğü çok hoşuma gidiyor.
Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun,
Cennet-i âlâ meyhane midir?
Her mü’minine iki huri vereceğim diyorsun
Cennet-i âlâ kerhane midir?

yeni zellanda katliamına sevinen piçler

Piç tabirinin hafif kalacağı söylem. Hiç bir dine inanmayan biri olarak böyle bir vahşete karşı tepkisiz kalmanın bile aşağılık bir durum olduğunu söyleyebilirim. Din ırk millet ayırımı var oldukça böyle olaylar olacak maalesef çünkü insanlığın önündeki en büyük engeller bunlar. Bir de bunları hep değer olarak bizlere belletirler.

günün sözü

"Zulüm Bizdense, Ben Bizden Değilim" Rachel Corrie

zulüm bizdense ben bizden değilim

Her insanın hayat vizyonu olarak görmesi gereken sözdür. Herkes önce kendi ırkından kendi dininden kendi vatanından kendi ailesinden olan zalimlere karşı çıkmalıdır. Yıllardır zulümler ya din ya millet/ırk ya da toprak için yapılmıştır. Zulüm, savaş, katliam v.s bunlar yüzünden ortaya çıkar. Her topluluk kendi değeri için diğer insanları dışlar yok eder katleder maalesef.

rachel corrie

"Zulüm Bizdense, Ben Bizden Değilim" sözünün sahibi, 16 Mart 2003' te Filistin'lilerin evlerini yıkmaya gelen israil Buldozerine karşı kendini siper edip Aynı buldozer tarafından katledilerek öldürülen amerikalı aktivist.
Ölümünün 16.yılında Rachel Corrie'yi saygıyla anıyorum.

tanrı mı insanı yarattı insan mı tanrıyı yarattı

Şu şekil problemlere sebep olacak problemdir.
1.tanrı vardır, ama insanı direkt yaratmamıştır.
2.tanrı vardır ama onun da bir tanrısı vardır insanı herhangi biri yaratmış olabilir.
3.tanrının tanrısının tanrısı vardır. O da evrenin atomdan on üzeri zettrilyonlarca kat küçük zerre parçacıklarının içinde herşeyi yönetiyor. Yani tanrı evrenin içerisinde.
4.her şeyi yaratan eşsiz bir tanrı var ama evrendeki düzeni kendi kendine işlemesi adına ayarlamış ve müdahale etmiyor. insan kendi sonunu getiriyor.
5.tanrı vardır ve kuran incil tevrat zebur gibi bir kitapla kendi belirlediği kurallara uyulmasını kendisine sürekli bazı hareket ve uygulamalarla bağlılığın gösterilmesini isteyen aksi taktirde hiç sönmeyecek büyük bir ateşle bekleyen biridir.
6.tanrı vardır ona denk başka tanrılar vardır bizim evrenin tanrısı sizin evrenin tanrısı.
7.tanrı şeytanın, şeytan da tanrının yerine geçmiş olabilir. Zira şeytan bile bile ateşe rağmen neden isyan eder mantık almıyor. Bu işte başka bişeyler var.
8.tanrı dediğimiz kişi bizden çok daha gelişmiş Bir yaratık olabilir. Bizler de onun yüksek teknolojik oyuncakları olabiliriz.
9. Tanrı vardır ve kötü olabilir. Zira bebek ölümleri, insanın insanı i, insanın hayvanı, hayvanın hayvanı öldürmesi hatta yemesi, bunun maalesef çok normal karlşılanması büyük bir kötülüktür evrene.

Bu liste uzayıp gider. Kısaca tanrı varsa birçok şey olabilir

Ve en önemli, asıl problem tanrı yoktur, insan zihninin ürünüdür. Yani insan tanrıyı yarattı problemi.

Belki bir gün bu sorulara bir cevap bulunur. Belki insanlar bir gün evren denen kabuğu kırar. Ölümsüzlüğü bulur, asıl tanrıya ulaşır. Belki de Tanrı bunu istiyordur. Bunu yapmak için de insanların birbirlerini öldürmeye evreni yok etmeye çalışmayı bırakıp tek güç halinde teknoloji ve bilimde çok büyük çığır açması gerek. az da olsa ümit var.

şeytanını seven 666 666 kişi arıyoruz

Üyelerinin ortalıkta görünmediği grup.

allahı seven 999 999 999 kişi arıyoruz

Bir an önce ulaşılması gereken hedef. Yoksa neticemizden ateş fışkırtacak

hz muhammed cariyeleriyle ilişkiye giriyor muydu

şu yüce ayetle konuya açıklık getirilmesi gereken sorudur. Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir. Yani diyor ki, Öksüz kızları korumak gerekiyordu. bunun en iyi yolu da onlarla evlenmekti. hele bir de yaşı küçükse daha çok korunmaya ihtiyaç duyardı. yani yaş küçüldükçe sevap artıyor. evlendiği ve korumaya aldığı kızlar arasında adilce davranamıyorum derse, o kızları koruması gerekmez. Çünkü koruyamaz iş çok vahim yerlere gelir. adam da ne yapacak garibim, hoşuna giden başka kadınları korumaya çalışacak. iki, üç veya dört adet koruyacak sayı önemli değil. önemli olan niyet. zaten hoşuna gideni alıyorsa mutlaka koruma amaçlı alıyordur. ha adam hala adaleti sağlayamadıysa dinde kolaylık vardır. o zaman da bir kişi alsın ya da hiç almasın. zira zaten elinin altında daha önce ona ganimet olarak verilen ya da bileğinin hakkıyla sahip olduğu, korumaya aldığı cariyeleri bulunmaktadır. onları korumakla meşgul olabilir. Yüce allah cc diyor ki, bunları yapmanız doğru yoldan ayrılmamak adına daha iyidir.

dokuzuncu nesil yazar

Yıllar oldu uğramadığım mecra. nesildaşlarıma selam olsun.

fetullahçı terör örgütü

suruç saldırısında güvenlik kameralarını devre dışı bırakıp pkk ya yardım etmiştir.

barış ve demokrasi partisi

bi hafta önceye kadar türkiye ışide yardım ediyor diye yırtınıyorlardı. türkiye ışide saldırınca suriyeye giriyor diye ağabeyleri abd ye şikayet ediyorlar.

milliyetçi hareket partisi

seçimden önce ak partinin meclise sunduğu güvenlik yasasını seçimden sonra güvenlikle ilgili ak partiyi polise yetki vermemekle suçlayan parti.

cumhuriyet halk partisi

bdp ye alenen destek vermiş bu günlerde artan pkk saldırıları akabinde herkesi sağduyulu olmaya çağırmış parti.

erik cekirdegi

ak parti ve ülke sevdalısı adam gibi adam. bir fikirdaş daha buldum çatlasın düşmanlar.

tayyip erdoğan ın ne güzel bir lider olması

adam gibi adam olmasındandır.

sözlük yazarlarının benzediği ünlüler

kendisini çok severim ama tipini beğenmem malesef. necati şaşmaz a benzetirler.