bugün

toplam nüfusu : 263.676
2 kasım 2009 tarihinde yağış sebebiyle okulların tatil edildiği şehir.
ne kadar iltifatı haketse de başına büyük bir hata yaparak dtp'yi getiren ildir. pilav ve büryanını yememek hakketten hata olur.
tecavüz dayanışmasının en iğrencine sahne olmuş kent.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25084762/
igrenc bir tecavuz olayinin yasanmasina ragmen gundeme gelmeyen, getirilmeyen il. bir ulke bu kadar kotu durumda olamaz, olmamali.
erkek dayanışmasının had safhada olduğu, dayanışma içindekilerin cehennemin dibini boylamasını arzu ettiğimiz şehrimizdir...
insanların yaşadığı söylenen şehir. içinde insanlar yaşıyormuş.
mevlana'nın sözlerini küfürle kullanabilen şeylerin ağzına aldığı şehir. *
dogville'deki hikayeyi gerçek yapan şehirdir. dogville'deki gibi başladı, dogville'deki gibi sürdü.. Dogvile'deki gibi de biter umarım.
askerliğimin bir kısmını geçirdiğim şehir. herkesin bildiğini söylemeye pek niyetim yok elbette. insanları hoş değil. daha önceden birine bunu söylemiştim. "çok ayıp aaa. öyle şey olurmu genelleme yapma lütfen kuzum" demişti. kulakları çınlasın. eminimki şimdi de aynı fikirde değildir.
türkiye cumhuriyeti başbakanı'nın, halkı* nın vekili olduğu şehir.

klavuzu karga olanın burnu boktan çıkmazmış.*

edit: *istanbul vekiliymiş şimdi de, ne farkeder ki istanbul siirtle başa baş gider çarpıklıklar konusunda, yok ya hatta siirt'i sollar geçer.
bu şehir de öyle insanlar yaşıyor ki, büyük erkekler küçücük kız çocuklarına tecavüz ediyor, yaşı küçük erkekler kızlara şantaj düzenleyip, bebeklere tecavüz ediyor hatta onları boğarak öldürüyorlar.

trt'de gezelim görelim diye bir program var mesela. anadoluya gider heryerini tanıtır. şimdi ben bir akşam otursam trt izlerken, gezelim görelim adlı programda siirt'e gitseler, orayı övseler mövseler ben bu adamlara nasıl inanıcam ? artık bence o programın formatı değişsin. hangi şehirde ne kadar orospu çocukluğu dönüyorsa, ne kadar ibnelik dönüyorsa onlarıda anlatsınlar. insanları kandırmasınlar köy ekmeği çok güzel, kaymak çok güzel diye. onlar heryerde güzel. parası olana herşey güzel. sen tecavüzcülerden bahset, orospu çocuklarından bahset birazda.

çok orospu çocuğunun olduğu şehir gördüm de, bu kadar orospu çocuğunun aynı şehir de toplandığını ilk defa görüyorum.
sadece yetişkin değil, 13-14 yaşındaki erkeklerinin de sapık olduğu il. sanırım artık kimse kızını siirtli birine vermez, oğluna da siirtli almaz, ya tecavüzcü, ya da tecavüz mağduru.
eleştiri verirken recep tayyipi millet vekili ve başbakan seçmelereinden mütevellit daha fazla hırpalanacaklarını tahmin ettiğim il. enişteleri olmuş orası başka. anayasaya aykırı sicil affı yasası çıkmış, anayasa mahkemesine götürülmemiş oda başka. cehepe o zaman mahkemeye götürmemek için tayyiple anlaşmış oda başka. ama siirtlilerin bugün rte nin hesabınıda verdiklerini düşünüyorum. tabi bilinç altından. bu arada bir istatistik, siirtte kürt olduğu kadar arap yoğunluğuda mevcuttur.
fadıl akgündüz ve recep tayyip erdoğanı milletvekili seçmiş ildir.
tecavüzcüleri ile meşhur şehrimsi.
içgüveysi kontenjanından rte yi başbakan yapan memleket.*
katranı kaynatsan olur mu şeker...
tecavüz olaylarıyla gündeme gelerek, birçok insanın -ister istemez- tepkisini çeken, artık önyargıyla karşılanacak olan şehirdir.

ne yazık ki, yapılan bazı hareketlerin bedeli bu şekilde genele yayılabiliyor. şimdi siirt'te bu tecavüz pisliğini gerçekleştirmiş, bu durumu saklamış, bu konuda ortak çalışma yürütmüş bir grup insan yüzünden oradaki tüm yaşayan (özellikle) erkekler şimdi zor durumdalar. halbu ki tüm siirtli erkekler tecavüzcü değil, kötü de değil elbette ama yapılan bu gibi büyük ve geri dönülemez hatalar şimdi bu sonuçlara sebep oldu.

belki de bazı insanlar siirtli olduğunu söylemekten çekiniyorlardır artık kimbilir. belki de sanki kendileri de bu insanlık suçuna ve şerefsizliğe ortak olmuşçasına utanıyorlardır, hiçbir şey yapmadıkları halde. yani, bir grup insanı alaşağı etmek için bir topluluğun davranışı yetebiliyor.

şimdi, bu şehrimiz tecavüz ile hatırlanacak. bu şehrin, suçsuz erkekleri (büyük ihtimalle) toplum baskısından dolayı iğrenç esprilere maruz kalıp utandırılacak. berbat genellemelere konu olacaklar.

neresinden tutarsanız tutun, dramatik bir durum siirtli insanlar açısından. ne demişler? adınız çıkacağına canınız çıksın. bu da onun gibi bir şey.

umarım insanlar, yapılan kötülükleri ve pislikleri tüm bir şehrin masum insanlarına yüklemezler. her koyun kendi bacağından asılsın, suçsuz insanlar sırf siirtli diye aşağılanmasın, hakaretlere konu olmasın.
siirt'te 19.04.2010 tarihinde dört ilköğretim okulu öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 15 kişinin tutuklanmasının ardından pervari ilçesi'nde yatılı ilköğretim bölge okulu'nda 8 öğrencinin, aynı okuldaki kız öğrenciyi, çektikleri uygunsuz fotoğrafını şantaj yaparak, gitirdiği 2 ve 3 yaşındaki çocuklara tecavüz edip, birini öldürdürülmesinin şoku yaşanmakta iken olayla ilgili bakanlar hala anlamsız bir şekilde basının haberi sunuş şeklinden bahsetmekte ve basını kınamaktadır. ülke bu kadar dert içindeyken, ekonomik sorunlar yaşanırken, hastalıklı kafalar kol gezerken ve bunun gibi sapıklıklar gerçekleşirken sen acelen varmış gibi anayasa işiyle uğraşırsan 2. siirt olayıda yaşanır, 3. batman olayıda yaşanır, yaşanır babam yaşanır.

ama nolursa olsun bir ile mal edilmeyecek bir olaydır.
--spoiler--
Siirt'te Yetişkin Bir Kadına Tecavüz Eden D.A Adlı Vatandaş, Şehrin imajına Yaptığı Olumlu Katkılardan Dolayı Plaketle Ödüllendirildi...
--spoiler--
çoluk çocuk için tehlikeli şehirdir.
rte'nin milletvekili olduğu ve eşinin memleketi olan aynı zamanda o iğreç olayların gerçekleştiği il.
kesinlikle öcü değil. sürekli açıklanan suçların şehirlere dağılımına bakın anlarsınız. başka da bir şey demiyorum ki yaşayan bilir. konuşmak en kolayı. ve unutmayın, kötülük her yerde kötülük, insan her yerde aynı insan.

ayrıca bir ek bilgi, ismet inönü'nün 1935 yılında seyahat sonrası yayınladığı raporda siirt'Ten; Siirt Türklüğe hevesli bir Arap şehridir, diye bahsediliyor.

çoğunluğu araplar oluşturmakla beraber türkler ve kürtler de mevcut. kürt şehri diyenlere duyurulur!
namus belasına kaç kişinin öldürülmüş olduğunu merak ettiğim şehir.
Bir kısmı Doğu Anadolu bir kısmı da Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kalan bir ilimizdir. Şehir merkezinde ağırlıklı olarak Arapça-Türkçe konuşulsa da ilçelerde Kürtçe'nin mutlak hakimiyeti vardır.Dicle ve Botan nehirleri adeta şehri iki parçaya bölmüştür. Örneğin Dicle'nin bir yakasında köyde Kurmanci'nin Botî (botanî) ağızı konuşulurken, diğer yakasında xerzî (xerzanî, garzani) ağızı konuşulur. Şırnak ve Batman illeri Siirt'ten daha gelişmiş olmalarına rağmen bir zamanlar bu ilin birer ilçeleriydi. Rivayet edilir ki Siirt'te bundan 100 kadar sene evvel 10'a yakın halk yaşarmış. Basit bir çeşmenin bile 10 farklı ismi olması fikri insanı cezbetmektedir.