bugün

genelde kötü karakterleri oynayan; mimiklerini inanılmaz derecede iyi ve başarılı kullanan, lotr da oynadığı boromir rolü ile aragorn u oynayan viggo mortensen i ezip geçen müthiş bir karizmaya ve etkileyiciliğe sahip aktör.
kendisi national treasure de de cok iyi bir oyunculuk performansı göstermiştir...
1959 doğumlu ingiliz aktörün rol aldığı en bilindik filmler; yüzüklerin efendisi(boromir) uçuş planı(pilot) silent hill(başroldeki kadının kocası) Truva (odysseus)
sayısız filmde rol almasına rağmen aynen orlando bloom gibi, yüzüklerin efendisinden sonra şansı açılan aktörlerdendir
--yarım spoiler--
oynadığı filmlerin hemen hemen hepsinde ölen oyuncu.
--biten yarım spoiler--
"richard sharpe" karakteri ile şöhret olmuştur, sinema filmlerinde genelde kötü karakterleri oynar. hatta önce iyi görünen sonra ne halt olduğu anlaşılan karakterleri oynar.
velhasıl karizma adamdır, iyi oyuncudur.
(bkz: sean penn)
17 Nisan 1959 Güney Yorkshire/ingiltere doğumlu aktör.
filmlerde genellikle "kötü adam lideri" konumunda oynayan adam. 2-3 filmi dışında iyi adam rolü oynadıgını görmedim zaten.
otostopçu filminde başrol oynayan çok değerli bir aktör.
önce insanın aklına boromir dedirdip cilayı otostopçuyla atan kötü karakteri kendine görev edinmiş ama black death ile benim düşüncelerimi yerle bir etmiş güzel mi güzel rol yapan oyuncudur kendisi.
bakışları delici bir abimizdir. kendisine gönderilen senaryolarla ilgili sorduğu soru hep aynıdır. ölmeyeceksem oynamıyorum arkadaş?
her filminde izleyicisini şaşırtmayı seven aktör.*
yüzük kardeşliğindeki ve game of thorones daki ölüm sahneleriyle gözlerimi doldurmuştur.
april summers adındaki hatuna bar çıkışı "cıbıldak" diye laf atmalarına istinaden duymamazlıktan gelmeyip karıştırmış ortalığı. barda ilk yardım yapılırken bir kadeh daha içmiş ama.
kaynak: IMDB
ekstra kaynak: http://www.visitapril.com/
kişisel not: adam haklı beyler

edit: happychicken adamı bıçaklamışlar diye düzeltti.
yüzüklerin efendisi serisinde ve game of thrones dizisinin tek ortak yanı bu sevdiğim abinin tahtın varislerini hep reddetmesi. doğru veya yanlış muhalefet olmak kanına işlemiş dayının.
Sevilen insanlar basındadir, opulede bilir..
iyi oyuncudur iyi adamdır ama fazla seanli beanli * olunmaması gerekir. * *
yaşlandıkça daha da taşaklı bir adam olmuştur. eddard stark karakteriyle kendisini iyice sevdirdi.
--spoiler--
game of thrones dizisinden çok erken ayrıldığını düşündüğüm ancak gelecek sezonlarda kesinlikle tekrar karşımıza çıkacağını düşündüğüm başarılı oyuncu.
--spoiler--
yaşlandıkça daha karizmatik hale gelen aktör.
pilotluğun çok yakıştığı aktör.
(bkz: flightplan)
ölmeli filmlerin adamı.
kendisi kuzeyin vasisidir.
(bkz: ned stark vs boromir)
senli benli konuştuğum herif.