bugün

herkesin nedense brad pitt ve morgan amca ile andığı filmdir. oysa filmin asıl kahramanı kevin spacey abimizin canlandırdığı john doe dir.

lenny dostum tebrik ediyorum seni her zamanki gibi *
1996 yılında en iyi kurgu dalında oscar a aday olmuştu fakat kazanamadi. Filmi begenmeyenler bir daha düşünsün ki Kevin spacey in ve Brad Pitt in performansları ve ayrıca muhteşem sonu ile dünya Sinema tarihinde ve zihinlerde unutulmazlar arasında yerini alan muhteşem bir psikolojik gerilim filmi.

Katolik dünyasına göre 7 büyük günah in her biri için bir kişi kurban veren katılın yakalanma hikayesini konu alır.
insanın analiz ve kurgu yeteneğini geliştirecek kalitede bir film. Tek kelimeyle efsane filmdir.
çok beğendiğim bir film pitt ve freeman çok iyi oyunculuk sergiliyor izlenmesi gerekir.
daha dün izledim ilk kez arkadaş önermesiyle. her şey çok güzel gidiyor aha dedim sonda şimdi beyin fırtınası estirirler. neyse film bitti dedim heralde ben anlamamisimdir inceyi. araştırdım harbi israfmış amk.
Hoş filmdir.
Başrollerini brad pitt ve morgan freeman gibi aktörlerin paylaştığı polisiye gerilim filmi. prodüksiyon daha iyi olabilirmiş konusu yönüyle de çok farklı bir film olduğu söylenemez zira piyasa amaçlı yazılmış sanatsal bir nitelik taşımayan alelade bir çok polisiye romandan daha iyi senaryolar çıkar. Ama gelin görün ki imdb puanı oldukça yüksek.
oyuncu kadrosu farklı olsaydı ismini duymazdık muhtemelen.
Hristiyanlık alt metinli filmler içinde konuyu cıvıtmayan propaganda yapmadan gerilimi veren nadir filmlerden.
sağlam bir polisiye gerilim filmi ama öyle çok muhteşem de denilemez. açın, izleyin, büyük ihtimal beğenirsiniz diyebilirim ancak. oyunculuklar güzel ve sonunun sadeliği de hoşuma gitti. sonuna en abidik gubidik senaryoyu yazıp "sürpriz yaptık zaa." kafasındaki filmlerden değil. adam akıllı, mantık çizgisinde son buluyor film. izleyince daha iyi anlarsınız.

--spoiler--
özellikle doe, somerset ve mills üçlüsü arabadayken geçen sahneler çok iyiydi. keşke doe'ya daha fazla yer verseler demiştim. mesela mills ve somerset, doe'nun dairesini bulduktan sonra doe normal bir insanmış gibi yanlarına gelebilirdi ve daha sonra biraz da doe'ya odaklanırdık. böyle daha çok iz bırakabilirdi bence.
--spoiler--

neyse efendim oyunculuklar güzel (zaten oyuncu kadrosu da iyi), sürprizin bokunu çıkartmama ve tadında bırakma olayı da hoşuma gitti. senaryo öyle aman aman değil ancak biraz önce belirttiğim gibi sade ve hoş. topluma yönelik iyi tespitler var. 10 üzerinden 8 puanı hak ediyor bence.
başlarda biraz sıkan sonuna doğru efsane saran bir filmdir. Kesinlikle izlenmesi gerekir.
Atmosferi Büyüleyici Klasik Bir david fincher filmi... Diğer bir
Efsane için (bkz: zodiac)
“What`s in the box ?” şeklinde klasik bir cümleye sahip film.
Bence ortalama bi film. imdb'de 8.7 olarak değerlendirilmesi beni şaşırttı. Acaba bende mi tuhaflık var dedim ve entryleri okudum. Başyapıt diyenleri nasıl yani diyerek okudum. (bkz: ejder kapanı) bundan daha iyi bi senaryoya sahip.
Film bitimine kadar şimdi bomba geliyor diye diye filmi izledim. Bana göre bi daha kendini izlettirecek bi film değil.
sanatsal açıdan nasıldır bilinmez ama akıcılığı vasat olan filmdir. senaryosu da son derece yalın ve klişedir. başyapıt demenin diğer başyapıtlara saygısızlık olacağı filmdir aynı zamanda.
imdb'de 10 üzerinden 7 vererek kendi kendime eğlendiğim film.

öyle ahım şahım değildi. tamam filmi oluşturan her bir faktöre ayrı ayrı bakılırsa her şey muhteşem. oyunculuk olsun hikaye olsun. ama bütün olarak bakınca muhteşemlik gidiyor, sadece "güzel film" olarak kalıyor elimde.
gizemli ne çekim tekniği var.hoş film.
(bkz: Ejder Kapanı) iyi film ama biraz dikkatli izlesen ilk başta katilin kim olduğunu anlarsın.

Se7en'e gelince kesinlikle ters köşe bir film. ilgi çekici ve detaycı.
10/8 . sonu harika bir film .sırf bu yüzden bile bu puanı hak eder.
ters köşe yapıldığını düşünmüyorum. Beklenen son gerçekleşti. Overrated bir film.
Başlığı altında filme bok atanlara bi siktirin gidin denilesi mükemmel film. Senaryosuyla, kurgusuyla, oyunculuklarıyla, yönetimiyle, alt metni ve kötü adamının felsefesiyle her açıdan mükemmel bir filmdir. iyi film kötü film ayrımını ters köşe üzerinden yapanlar gitsin kelebek etkisi falan izlesin. 10/10 luk film.
What's in the box!!??
Kütüphanenin önemini ortaya koyan film.
başlığı sürekli sezen diye okuyorum amk.
güzel filmdir. 7 ölümcül günahı konu alıyor. izleyin, izlettirin.
1995 yapımı 127 dakikalık suç/dram/gizem kategorili, david fincher'in en güzel filmi. imdb notu 8.6 görsel
25 ödül sahibidir, bir oscar adaylığı bulunuyor. 33 milyon bütçe ile çekilmiş, 100 milyondan fazla gişe yapmıştır. Baş rolleri morgan freeman, kevin spacey ve brad pitt paylaşıyor.

Kevin spacey özellikle isminin baş rol oyuncuları listesine yazılmamasını ve posterlerde fotoğrafının yer almamasını istemiş, ismi film bitince as john doe olarak çıkıyor.

Arşivimdeki kült filmler klasöründe yer alıyor. Kimileri için katil ve filmin sonu sürpriz olmuş olabilir ama benim için değildi. Zira yılların tecrübesi var. Bu filmin ismini duyunca aklıma ilk yağmur geliyor, sarı fonda deli gibi yağan yağmur.

---spoiler---
Film ernest hemingway'ın sözleri ile biter; "Dünya güzeldir, uğruna savaşmaya değer. ikinci bölümüne katılıyorum"
---spoiler---