Advertisement

 1. 1.
  medeniyetler çatışması* kitabında dünyanın din ve kültürel farklılıklara göre bölüneceğini ve türkiyenin de atatürkün mirasını reddererek islam dünyasının liderliğine soyunması gerektiğini öne süren harvard üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü..nitekim avrupadaki asırı sağın yükselişte olması kişiyi derin düşüncelere itmektedir.
  2 ... plug in baby
 2. 2.
  hayatta hiçbir zaman 2x2=4 etmez, kulaklar duyabilir, gözler görebilir ve kitlenebilirler ama bırakın beyin serbest kalsın.
  ... andromedian
 3. 3.
  clash of definitions adlı makaleyle edward said in ayar verdiği amerikalı akademisyendir medeniyetler çatışmasıbaşarılı fakat amaçlı bir yapıttır kanaatimce ama dünyayı 8e bölmek pek de mantıklı bir yaklaşım olmasa gerek hele ortadoğu gibi bir coğrafyadan bahsediyorsak edward said gibiler var neyse ki...
  ... letranger
 4. 4.
  (bkz: medeniyet)
  (bkz: ittifak)
  (bkz: medeniyetler ittifakı)
  (bkz: hoşgörü)
  ... pilotmont
 5. 5.
  samuel huntington harvard üniversitesinde profesör olup modernleşme kuramları üzerine çalışmaktadır.kendisini bilim dünyasında bunca popüler yapan şey "medeniyetler çatışması tezi" olup bunun başlangıcı ise "uygarlıklar çatışması" adıyla yayımladığı bir makaledir.

  makale ilk yayınlandığında ilgi görmüş ve üzerinde bir çok tartışmalar yapılmıştır.bundan feyz alan huntington 1996 yılında "uygarlıklar çatışması ve dünya düzeninin yeniden kurulması" isimli kitabını yayımlamıştır.kitap kendi ifadesiyle bir "sosyal bilim" çalışması değil doğrudan doğruya "soğuk savaş" bitimine bağlı bir "küreselleşme" ürünüdür.
  1 ... resul balay olmak
 6. 6.
  Medeniyetler Catismasi tezini one surmeseydi medeniyetler catisirmiydi diye insanin aklinda suphe uyandiran yazar, teorisyen. Cizdigi uc haritaytla, dunya halklarini basit bir sekilde birbirine otekilestirir, belki az da olsa dogruluk payi vardir, ama teorilerini Amerikan devlet adamlarinin yol haritasi olarak gorup, dis politikalarini bu istikamette sekillendirmeleri, ve 11 eylul saldirilari ziyadesiyle endise verici. Edward Said tarafindan sert bir sekilde elestrilmistir, ama Edward Said gibi hepimiz ayni sularda yuzuyoruz, catismaya ne gerek var gibi diyalogcu yaklasimin cozum olmayacagi, bunun yerine "Catisma mi var diyorsun kardesim, e peki o zaman catisalim anasini satayim" diyerek Huntington'a ve saz arkadaslarina cevap vermek gerekir kanaatindeyim.
  1 ... ne icindeyim zamanin
 7. 7.
  isabetli atışlarla yazılmış tezi yazan kişi. gerçi çok zorlanmış mıdır samuel huntington bunu yazarken, dünyada çatışacak başka şey kalmış mıdır artık o kısmı bilemiyoruz.

  ayrıca, gördüğüm en saçma başlık yönlendirmesi. samuel huntington tezi yazan kişidir onun hakkında ki bilgiler farklı tez hakkındaki bilgiler farklıdır. evrim teorisi yazıp direkt darwin'e yönlendirilmekle aynı abuklukta bu.
  ... bimelekimben
 8. 8.
  Diplomasi adinda oldukca kalin ama bir o kadar da akici olan kitabin yazari Amerikali diplomat.
  1 ... whitechocolate
 9. 9.
  geçtiğimiz aylarda rahmetli olmuş siyaset bilimci akademisyen. medeniyetler çatışması teziyle sahne ışıklarını üzerine toplamış kendisinin bu konuda çıkardığı özel bir kitabı olmamasına rağmen yüzlerce kitap yazılmasına sebebiyet vermiştir. batılı doğuluyu tuvalet temizliğini eliyle yapan iğrenç insanlar; doğulu batılıyı tuvalet temizliğini yapmayan pis insanlar olarak algılıyor. veciziyle tezini tek cümlede ifade edebilmiştir.
  1 ... gnchkkc
 10. 10.
  devlete düşman gerek felsefesini güden siyaset bilimci.
  -1 ... onurude