bugün

karadenizin, insanlarını sevmediğim sahil kentidir.
son zamanlarda samsun da var, samsun için al sloganıyla yerel markaların kullanımıyla ilgili güzel bir kampanya düzenlemişlerdir. başarılar.
bokunu çıkarcak derecede özlediğim memleketimdir.2 senedir gitmiyorum ama gidersem de iki gün sonra sıkılacağımı adım gibi biliyorum. öyle de garip bir şehirdir işte samsun.
10 yıldır yapacak hiç bir şey bulamadığım şehir.
oldukça gelişmiş bir şehirmiş. milli mücadele konusu'nda o kadar özenli çalışılmışki, emeği geçenleri kutluyorum. bandırma gemisi'nin bulunduğu milli mü;cadele müzesi'nin de tasarımı güzel olmuş. o döüzenemki havayı hissettiğim oldu. mustafa kemal'in sevdiği müzikler eşliğinde bandırma vapuru'nu gezmek gerçekten gurur vericiydi. ayrıca amisos tepesi, meşe tesisleri, doğupark ve batıpark'ta takdire değer bir şekilde hazırlanmış.

düzeltme:"amonis değil amisos" uyarısıyla güzel bir noktaya parmak basılmış oldu. yanlış kelime bağdat'tan döndü. ilk ezberleme yanlış olunca, yanlış tekrarlanıp duruyor. ah bu hafızalarımız ah. annemler karıştırıp duruyor, onlara uymuşum. amisos'un samsun'un eski adı olduğu da rivayet edilir..

düzeltme2: ne çok konuşuyorum ben, neden böyle olmuşki, ayıp ulan ayıp..

düzeltme3: bağdat'tan dönmedi, bilinmeyen denklemden döndü.
sıkça gidip geldiğim karadenizdeki sahil kenti.güzeldir kendileri.
ulaşımı kolay, eğlencesi olan, ideal bir şehirdir. memleketimdir.
kızılırmak deltası kuş cennetini bünyesinde barındıran atakum ilçesinde bol eğlencesi olan karadenizin tek güzel ve büyük şehridir.
il sınırlarında bulunan üniversitesinde* öğrenci olmam sebebiyle 2 yılımı geçirdiğim, muhtemel 2 yıl daha geçireceğim karadeniz şehri.
öğrenciler için en ideal mekan atakumdur. ah sahili birazda düzenli olsa.
görsel
(bkz: soyler)
Az sonra istanbula gitmek üzere ayrılacağım şehir. Güzeldir , istersen şehir istersen köy gibi bir hayat sürebileceğin şehir.
Samsun Karadeniz Bölgesinin tek büyükşehir belediyesine sahip ilidir. yani sosyo-kültürel ve ekonomik bakımdan çevre illere oranla oldukça gelişmiştir. etrafındaki tüm iller yatırım konusunda teşvik alırken samsunun sap gibi kalması bunun göstergesidir.

garip bir yerdir bizim memleket kütüğü samsun olanlar giderek azalmaktadır çünkü ordu, giresun, trabzon, rize gibi çevre illerde iş bulamayan gençlerin istanbul veya bursa'ya göçmeden önce ilk kaçtıkları yerdir. yerli samsunlular ne yazık ki büyük şehirlere çok önce kaçmışlardır. istanbulda sivastan sonra en çok samsun kütüklü insan varmış iyi birşey mi tabiki hayır.

dışardan gelen biri için maksimum 10 gün ömrü vardır samsun'un. atakum, çiftlik, mecidiye, amisos tepesi, bandırma vapuru, toptepe....

en önemlisi samsun atatürk'ün şehridir. Samsunda herşey atamızla bağlantılıdır ve bundan gurur duyarız şehrin her köşesinde 19 mayısla alakalı birşey, atatürk heykeli veya kırmızı beyazı görebilirsiniz ama bu siyasi malzeme olarak değil samsun halkının atatürk sevgisinden ileri gelir.

ha birde unutmadan bu kadar kozmopolit olan Samsunda herşeye rağmen ayakta duran samsunspor vardır. 29 sene süperligte top koşturmuş kırmızı beyaz kara sevdamız.

Türkiyenin 2. büyük mendirekli limanıda samsundadır ve yakın zaman önce özelleştirildi. yine en büyük sigara fabrikalarından ballıca tekel fabrikasının özelleştirildiğini hepimiz zaten biliyoruz.

liman, uluslararası havalimanı ve demiryolunun üçününde bulunduğu nadir şehirlerdendir samsunumuz. son olarak hafif raylı sistemde (samray) devreye girmiştir.

sonuç olarak yazın nemli kışın ılıman havasıyla küçük bir izmir veya istanbul görüntüsündedir bu kent.
2 gündür aralıksız yağmurun yağdığı şehir.
döktür bee özlemişiz yağmuru.
Mustafa Kemal Atatürk'ün 'işte burası benim doğum yerim' diye belirttiği ayrıca 19 mayıs 1919'da kurtuluş savaşını başlattığı karadenizin en güzide şehridir. Herkesin ölmeden önce ayak basması gereken ilimizdir.
ahh ahh özlemini çektiğim canım memleketim.hem şehri,hem insanları hemde coğrafyasıyla mükemmel bir şehir. . .
Sonunda şehri ikiye bölen Tramvayına kavuşmuş şehirdir.

"Büyükşehir sizin için..."
Kemal sunalı üzen il.
http://www.dailymotion.co...7FMnZme45pUBt0#from=embed
bir meleğe sahip şehir. o kadar güzel bir insan çıkarmıştır ki, toprağında havasında ne var merak eder oldum. teşekkürler samsun teşekkürler hayat. ayrıca: (bkz: seni seviyorum)
özet: sevdiceğimin şehri. *

edit: insanı bu kadar güzel ve cana yakınsa şehir ne kadar güzeldir tahmin edemiyorum.
şehre bir tramvay yapılma hikayesi var ki, şöyle bir paylaşmadan olmaz.

dedem müteahhittir, samsun'un ileri gelenleriyle ahbaplığı vardır. haliyle yusuf ziya yılmaz'la falan da. o yüzden bu projenin ilk zamanlardaki halinin hızlı tren olduğunu biliyorum. bu niyetle güzergahlar belirlendi, kazılara başlandı falan.

sonra vazgeçildi ya da adı değişti, raylı sistem diye bir şey çıktı ortaya. o sıralarda billboardlar hazırlanıldı. samsun raylı sistemine kavuşacak falan dendi. sanki bütün insanlar ağlıyordu yıllardır raylı sistem diye, sonunda geliyormuş. saçmalığa bak.

sonra adı halk arasında tramvay oldu, yapıldıktan sonra. yeri geldi yapılma süreci boyunca güzergahlardan dolayı en işlek yollar kapandı, (bilen bilir baruthane civarları), yeri geldi çalışanlar hayatını kaybetti veya yaralandı falan. bu şekilde tabi insanların gözünde daha bir büyüdü bu olay.

tabi kulaktan kulağa dolaşan hızlı tren konusu da epey yayıldı ve 'trenin' epey hızlı olacağı düşünülmeye başlandı.

ama dediğim gibi yapıldıktan sonra adı 'tramvay' oldu halk içinde, tren diyen yok, diyene kötü veya bir manyakmış gibi falan bakılıyor. o şekilde yani.

her neyse.

herkes bunun çok hızlı olmasını beklerken, tramvay feci şekilde yavaş çıktı. daha da kötüsü ilk bir hafta boyunca bedava olduğu için insanlar doluştu, üst üste gidildi, tacize uğranıldı. böyle şeyler tabi ki istanbul'daki metrobüslerde veya dolmuşlarda falan çok olur, ama samsun'da istanbul'a veya bu gibi büyük bir şehre nazaran oldukça nadirdir.

eh tabi tramvayda böyle bir yoğunluk olunca çakallar iş başına geçti ve kendilerince karşı cinslerinde gidebilecekleri en uç noktaya ulaştılar veya ulaşmaya çalıştılar, kendilerince orgazm oldular.

bedava dönemi bitti, insanlar dolmuşa döndü tekrar. çünkü hem daha ucuz, hem de daha hızlıydı ve güzergahı insanımız için çok daha mantıklıydı, daha gitmesi gereken yere gidiyordu. samsun'un tek alışveriş merkezi yeşilyurt'un tam önünden geçmesi veya atakum sahiline baya uzun bir yol boyunca paralel gitmesi gibi.

sonra belediye baktı ki, bu iş böyle olmayacak. e sonuçta 'hızlı trene' büyük bir yatırım yaptılar. bunun karşılığını bir şekilde almaları gerekiyor. ne yaptılar? dolmuşları kaldırdılar. atakum sahiline artık dolmuş falan değil, tramvay gidiyor. ve sanıyorum ki o güzergahtaki belediye otobüslerini de kaldırdılar. bu bugün içinde bir dedikodu olarak kulağıma ilişti. dolmuşlar da öyle ilişmişti, ama akşam kendi gözümle gördüm falan.

neticede artık samsun'daki dolmuş sayısı yarıya inmiş halde. kimse şikayet etmiyor çünkü her bir boku kolayca kabullenen bir insan topluluğu var samsun'da. belediye de insanların bu salaklığından güzelce yararlanıyor, sorun kalmamış oluyor.

ama gençler memnun mu? değil.

dolmuşçular memnun mu? değil. tepki gösteren var mı? yok. bir arkadaş görmüş, iki dolmuş şoförü arabalarını durağa çekmişler çimenliklerde yatıp kendilerince eylem yapıyorlarmış. evet, dedim sadece.

o tramvayı kaldırın, yoksa sinirden kendimi sikicem.
4. yılımı geçirdiğim,yağmuru rüzgarı bol,sahili güzel,çiftliği meşhur,mecidiyesi kalabalık,emekliler şehri olarak tanımlanan ildir.
eskiden moda olan sigara ismi. şimdi hatırlayan yok.
karadenizin incisi aynı zamanda memleketimdir.

meraktan edit: neyini eksiliyorsun ulan memleket benim zorunamı gitti.Sende git memleketine övgüler yagdır eksileyen namerttir.
doğum yerim olan , 144 adet köyü ile ''vezirköprü'' ilçesine sahip olan ; karadeniz in merkezi olan şehirdir .
atakum-türkiş-atakent-çatalçam-taflan dolmuşları kaldırılmayıp durakları gençlik parkı tarafına alınmış şehirdir. raylı sistemden paranın amına koymak suretiyle de insanı binmeye bu şekilde mecbur kılıyorlar. bir de çiftlik caddesinden istiklal misali tramvay geçme projesi yok mu, beni benden alıyor arkadaş...
halkın hakettiğini aldığı şehirdir. verirseniz o namıssızlara o kadar oyu, alırsınız böyle bacak boyu.