1. 1.
  devletin silahli resmi gucu. arada bir darbe yapip hoooyt diye korku salan bir kurum ayni zamanda.
  3 -2 ... laz pacino
 2. 2.
  bu vilayetle alakalı şöyle bir espri mevcuttur:

  giresun neden kendine çok güvenir?
  arkasında ordu var da ondan.
  10 -2 ... palta
 3. 3.
  Ordu ili 37-38 derece doğu meridyenleri, 40-41 derece kuzey paralelleri arasında yer almıştır. Doğuda Giresun, Batıda Samsun, Güneyde Sivas ve Tokat, Kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. ilin sorumluluk sahası ise 115 km. genişlik, 62 km. derinliğindedir. Kıyı 60 mil uzunluğunda olup küçük koy ve körfezleriyle de deniz araçlarının kolaylıkla barınabilecekleri yer ve plajlara sahiptir. ilin alanı 6001 km2 dir. 1997 nüfus sayımına göre il genel nüfus 858.576 olup, kilometre kareye 14.3 kişi düşmektedir. Fındığı ile ünlü olup Türkiye'nin fındık üretiminin çoğunu karşılamaktadır.
  ilçeleri:
  Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, Gülyalı, ikizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye' dir.
  9 ... yaramaz
 4. 4.
  eski adı kotyora olan karadenizin incisi bir doğa harikası.

  KOTYORA ( DAĞ ETEĞi )
  "Kotyora ",Grekçe "Dağ Eteği" anlamına gelir.Tarihi Kotyora, bugün 'Ayar Tamı' denilen yerde kurulmuştu. Burası, Boztepe'nin bir uzantısı olan, dik yamaç görüntüsü veren 'Okçulu Kıranı'nın' önündeki yer olup, güney kenarı 'Acısu deresinden' itibaren 'Balıktaşı' kayalıklarından denize inmekte; doğusunda deniz ve bugünkü 'Şehir mezarlığının' kapladığı saha bulunmaktadır. Kasaba, Kotyora adını, kurulmuş olduğu bu yere göre almıştır

  ayrıca kentte bulunan tarihi mekanlardan biride yason kilisesidir

  YASON KiLiSESi
  Perşembe Çaka mevkii Yason Burnu'nda, sit alanı içerisinde yer almaktadır. Üç apsisli küçük kubbeli olup, cephesinde açık ve koyu taşlar kullanılmıştır. Kilise içte iki sıra sütunla, üç nefe ayrılmıştır. Güneyde ve batıda olmak üzere iki girişi vardır. Batıdan asıl giriş üzerinde açık pembe renkli bir taş üzerinde alçak kabartma şeklinde karşılıklı, iki hayvan figürü tasvir edilmiştir. Kapı ve pencere pervazları açık bej renkli taşlardan, ana duvarlar koyu gri taşlardan örülmüş, böylece cephelerde taşların farklı renklerinden oluşan güzel bir tezat ortaya çıkmıştır. 1991 yılı sonunda kilisenin kubbesi ve tavanının bir kısmı çökmüş, 6 adet taş sütundan ikiside yıkılmıştır. Kilisenin sahil yoluna yakın olması ve ender bulunan doğal yarımadada bulunması yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.
  6 ... laulu
 5. 5.
  dereleri cidden de yukari akan memleketim... * * *
  2 -1 ... liber libera
 6. 6.
  türkçe derslerinde topluluk adı konusu işlenirken verilen örneklerin başında gelen sözcüktür .
  2 ... gerko
 7. 7.
  fındık fiyatlarının düşük olması sebebiyle 100,000 kişiyle sokağa dökülmüş, bu huyunu 12 eylül öncesi fatsa belediye başkanı (bkz: fikri sönmez) den almış olabileceğini düşündüğüm güzel memleketim.
  2 -2 ... numb
 8. 8.
  (bkz: fatsa), (bkz: terzi fikri)
  2 -1 ... kisil
 9. 9.
  çok şirin ve yaşanılası ama vakit geçirmek için simit evleri ve pastanelerden başka şansınızın olmadığı, insanlarının aydın bir kafa yapısına sahip olduğu ve türkiye'de kitabın en ucuz satıldığı il.. özel bir tespit olarak da kızlarının çok güzel olduklarını söyleyebilirim..
  11 -1 ... sciende
 10. 10.
  (bkz: army)
  (bkz: armyy)
  1 ... 6.4.r.1.$.h