1. 1.
  asıl adı Mehmet Sait Halim Paşa'dır. ittihatçı sadrazam ve diplomat. aynı zamanda meşhur *Mehmet Ali Paşa'nın torunudur. yani Mısır hanedan mensubudur. 1888'de Surayı devlet'e atanmıştır. Devrimden sonra Istanbul'a gelmiş, Ayan meclisine girmiştir. Trablus Savaşı sırasında ITC tarafından Turklere destek sağlamak amacıyla Avrupa'ya gönderilmiştir. Devlet Surası başkanlığı(1912) ve ITC genel sekreterliği yapmıştır(1913). Mahmut Sevket Paşa kabinesinde hariciye nazırı iken, Mahmut Sevket Paşa'nın oldurulmesi uzerine SAdrazam olmuştur. 1917 Subat'ında başlıca temsilcilerinden olduğu islamcılık siyasetinin başarısızlığa uğraması uzerine bu görevinden istifa etmiştir. 1919'da tutuklanarak Malta'ya surulmuş, 1921'de Roma'da Ermeniler tarafından oldurulmuştur.

  kaynak: Feroz Ahmad, Ittihat ve Terakki 1908 - 1914
  4 ... mmtyvs
 2. 2.
  Osmanlı sadrazamı.. Kahire de doğmuştur. Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa nın torunudur. Avrupa da öğrenim görmüş, 1911 yılında Mahmut Şevket Paşa kabinesinde Şûrayı Devlet Başkanı ve üç gün sonra da Hariciye Nazırı olmuştur. 1913 yılında da sadrazamlığa getirilmiştir. Birinci Dünya Savaşı na girmek istemediği halde, ittihat ve Terakki liderlerinin zoru altında bu durumu kabul etmiş, sadrazamlığı 1916 yılında Talat Paşaya devretmiştir. Mütarekeden sonra ingilizler tarafından Malta ya sürülmüş, serbest bırakıldıktan sonra Roma ya gitmiş, orada bir Ermeni komiteci tarafından öldürülmüştür.
  1 -1 ... destination unknown
 3. 3.
  yüzü tayyip erdogan a çok benzediği söylenir ki, hakkaten doğrudur.

  http://www.binevi.com/kar...z-tayyibin-benzeri-s.html
  3 ... cnnturk
 4. 4.
  reenkarnesi recep tayyip erdoğan olan paşa. yok böyle bir benzerlik tırsıyorum şuan.

  http://upload.wikimedia.o...f/fb/Said_Halim_Pasha.jpg

  http://www.bobiler.org/up...hotographs/117746108t.jpg
  1 ... lord esseinski
 5. 5.
  sadece yüz olarak değil kişilik olarak da rte'ye benzeyen zat.
  1 ... xargn
 6. 6.
  sait tayyip halim erdoğan paşa.
  4 -1 ... cahide variete
 7. 7.
  tarihte, prens halim paşa adıyla da anılır. 1913 yılında bulgarlar ile yapılan sulh anlaşmasında edirne'nin osmanlı toprakları içerisinde kalmasını ve meriç nehri'nin sınır olarak kabul edilmesini sağladığından*, padişah tarafından imtiyaz nişanı ile onurlandırılmıştır.
  1 ... liberalisticcommunist
 8. 8.
  erken dönem islamcıların en entelektüeli.

  http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=1823
  -1 ... kafiyesiz eleman
 9. 9.
  islamcılığın zamanındaki en modernist isimlerinden... saraydan çaplı bir entellektüel olarak arz-ı endam etmiştir. avrupa'dan ithal edilen hukuk sisteminin esas ve şekil yönünden makul bir eleştirisini yapmıştır.
  ... temkin
 10. 10.
  batı trakya türk cumhuriyeti'ni tanımamış, yetmezmiş gibi cumhuriyet'e baskı yaparak bölgenin türkler'den temizlenmesini sağlamış tarihî orospu çocuğu.

  reenkarnesyonu da kendisinden pek farklı değildir.

  ekleme: batı trakya'da türkler'in gördüğü tüm zûlüm ve baskının sorumlusudur!
  2 -1 ... sadaeke