bugün

yevgeni onegin romanının geçtiği ve fıstık gibi hatunların çıktığı rus şehri.
nüfusu aşağı yukarı ankara kadardır. pek çok yazar ve sanatçı çıkarmış bir şehirdir.
Bir fırsatını bulursanız mutlaka gidin. Özellikle nisan ve mayıs aylarında beyaz geceler yaşanıyor ve doyumsuz manzaralar oluşuyor. Benim objektifimden bir kare bırakıyorum buraya.
görsel
Rusya Federasyonu’nun başkent Moskova’dan sonra en büyük 2. şehri olan Sankt Petersburg, eski adıyla Leningrad olan bu tarihin şehri Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yapmıştır. Baltık denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmış olan Sankt Petersburg tam anlamıyla bir liman şehridir, Moskova’ya 715 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çar Büyük Petro (1. Petro) tarafından Çarlığın Avrupa’ya Açılacak kapısı olması amacıyla kurulan kent, Avrupa’nın 4. büyük kentidir. Sankt Petersburg şehrinin nüfusu 6.000.000’dur. Bana göre rusya'nın en güzel şehridir.
Bir antalya değildir. Antalya'da rus kızı düşürme ihtimaliniz daha yüksektir.
Dostoyevski okuyorsanız adını duyarsınız. Hem de çok kere.
temmuz ayında bile soğuk ama güzel şehirdir

moskova dan iyidir hojdir

ama

benenaa.
Deli petro'nun şehridir. Ama aslında deli değil adamın dibidir.
dostoyevskinin şehridir.
Kuzey kutbunun 50. Derece altına bulunur.
Bu yüzden Haziran - temmuz aylarında hava hiç kararmaz.
(bkz: beyaz geceler)
Hafızam beni yamultmuyorsa beyaz gecelerin yaşandığı, geçmişte kısa bir süre petrograd, 1991'e kadar ise leningrad ismi almış rusya şehri.

Davay ve davay ile.
Rusya'nın en avrupai şehridir, kültür başkentidir.
Rusyanın kültür başkenti.
insanları rusyanın en yontulmuş, en sanatkar insanlarıdır.

Kışın rüzgarından dolayı göt donar.

Beyaz geceler alışana kadar adamı uyutmaz.

Moskova on kat daha iyidir.
Dostoyevski'nin kitaplarında geçen aynı zamanda Avrupanın da en büyük 4. Şehri olan harika görünen ama depresif bir ruh taşıyan rus şehri.
dünyanın en uzun yürüyen merdiveni bu kentteki bir metro istasyonundadır. yürüyen merdivenin uzunluğu 138 netredir - arka arkaya dizilmiş 11 otobüs uzunluğunda. başıyla sonu arasındaki yükseklik farkı ise tam 69 metredir.
2 kere gittiğim şehir. kızları türk kızlarından çirkin. bu muymuş rus kızı diye tutturduğumuz demiştim o zamanlar.
dünydaki en güzel kentlerden biri. aşık olmamak, ilham almamak elde değil.
italya'daki floransa ne ise st. petersburg'ta benim için odur.

hayranım kendilerine yapıları, sokakları yolları "insanları" gerçekten beni aşık etti kendilerine
Tarihi 1703'te, rus çarı 1.petro'nun neva ırmağının deltasının bulunduğu bataklık arazide bir kale yaptırmasıyla başlamıştır. çar bu kaleyi; ülkesine ve tüm dünyaya rusya'nın da avrupalı bir deniz gücü olmak istediğini göstermek için yaptırmıştır. bu nedenle hemen ertesi yıl kalenin yanında büyük bir tersanenin yapımına başlanmıştır.
Şu aralar (bkz: beyaz geceler) ile rağbet gören şehir. Kuzey'in Venediği ünvanını alan şehir Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Fakat benim görmek istememin en büyük nedeni Rus edebiyatının ünlü eserlerinde geçen şehir olmasıdır. Dostoyevski ve Gogol gibi yazarlara ev sahipliği yapmıştır.
Rusyanıınn en güzel şehri metronun oralarda akşam dikkat edin.
yıllar önce beyaz gecelerde ziyaret ettiğim iki hafta kaldığım şehir.
rus sevgilim için gittim tabi ki. inanılmaz güzel bir yer. mutlaka gidin. ama rus bir sevgiliniz var ise ve beyaz gecelere denk getirerek.
Fince adı pietari olan rus şehri.
dünyanın en güzel şehirlerindendir.
Eski bir isveç köyüyken petro'nun buraya çökmesiyle kaderi değismiştir. Günümüzde yabancılar için tehlikeli bir şehirdir. Alimallah götünüzü bile kesebilirler.
https://youtu.be/xm8kpZoX32k

Artık ışınlanma bulunsun.

görsel