1. 1.
  1994 yılında tutsi ve hutular arasında çıkan savaşı tüm dünyanın kılını bile kıpırdatmadan izlemesi ile anılır. toprakları gayet verimli olan, iyi bir geçinme düzeyi olan halk gün gelip almanlar tarafından çiftçilik veya hayvancılıkla uğraşmalarına bakılarak tutsi ve hutu olarak ayrıma tabi tutulmuştur. belçika sömürgesi olduktan sonra ise yönetimin kişilere hangi gruba dahil olduklarını belirten kimlik gösterme zorunluluğunu getirmesi ile bu ayrım dikkat çeker hale geldi! yönetim için hutu'larla işbirliği içinde olunması, hutu'ların tutsi'leri katletmesini görmezden gelmek için bir mazeret teşkil etti! ve tıpkı güçlü oldukları zamanlarda tutsi'lerin yaptığı gibi hutu'larda onları katletmeye başladı. birleşmiş milletler o bölgeden askerlerini çekti! fransız askerlerinin hutu'ları desteklemek üzere eğittiği de bir sır değil! ruanda olarak bilinen bu afrika ülkesi hakkında hotel rwanda filmi izlenerek veya şu an trt 1'deki kırılma noktasıadlı program takip edilerek daha fazla bilgi edinilebilir.
  2 ... steril mikrop
 2. 2.
  eskiden belçika sömürgesi olan bir afrika ülkesi.
  3 ... wolfshade
 3. 3.
  kadın, erkek, çocuk demeden 800 bin insanın feci biçimde katledildiği ülke(!)
  ... abra kadavra
 4. 4.
  (bkz: ruanda soykırımı)
  3 ... cnyt
 5. 5.
  Terry George'un Hotel Ruanda filmine konu olan Tutsi ve Hutu iç savaşını geçirmiş, eski Belçika sömürgesi.
  2 ... asanil
 6. 6.
  Başkenti Kigali olan afrika ülkesi. ing. Rwanda.
  3 ... entropi
 7. 7.
  (bkz: hotel rwanda)
  3 ... lazy pigeon
 8. 8.
  içinde akagera milli parkının bulunduğu harika doğa özelliklerine sahip ülke. sömürgeciler yüzünden bitmeyen savaşların kurbanı olmuştur.
  1 ... batis
 9. 9.
  futbol milli takımı olmamasına rağmen zikofemi çükins isimli 1953 doğumlu muhteşem genç yeteneği dünya futboluna armağan etmiştir.
  1 ... kajmer
 10. 10.
  kahvesi süper olan bir ülke.
  1 ... asosyal