bugün

bugün juventusu iyi bildiği icin bize puan kazandıran teknik adam takımında birden bu kadar iyi toparlanması şaşırttı drogba faktörü de var tabi tercüman türkçeyi çok zorlanarak konuşuyor yakın zamanda değişmesi lazım.
1 - 0 olsun bizim olsun felsefesiyle takım yöneten galatasaray teknik direktörü.
para için gelmiştir diye eleştirilen adam, vah ki ne vah alexler drogbalar arma aşkı için geliyordu, neden bu adam böyle?
ilk maçtan güven veren teknik adam.
aykut kocamanın italyan versiyonu. rıdvan dilmenin fenerbahçenin geçen seneki oyunuyla ilgili çok başarılı bir tespiti vardı. bu takım bu oyunla ligte çok etkili olamayabilir ancak avrupada büyük iş yapar. bu benzer oyun mantığına sahip hocayla da galatasarayın aynı kaderi paylaşacağını düşünüyorum.
Lucescu'dan beri bir türlü oturtamadığımız şu dengesiz, sakar ve telaşlı defanstan kurutulup güvenle maç seyredeceğiz sayesinde. ayrıca imzayı atar atmaz takımı alması takdire şayandır.
rakibe göre taktik yapıyordur umarım teknik direktörümüz yoksa ligde de böyle savunma futbolunu oynamaz herhalde diye umut ediyoruz.

dip not : kadro seçimi güzeldi fakat amrabatı alma be hoca.
1 hafta önce "fatih terim'i gönderenlerin amk" diyenlerin şimdi burada "çok iyi takım savunması yaptırdı yea" dediğini görüyoruz. ben anlamam arkadaş.. geri kapanıp adamların gol atmalarını beklemeyi kabullenemem ben.. takım savunması bu olmamalı..
2 sezon boyunca atak futbolu oynayıp her maçta, hatta istanbul'da 3-2 kazandığımız real madrid maçında bile rakiplerimizi kendi yarı alanlarına gömdüğümüzde sevinen bizler değil miydik? 2 ekim 2013 juventus galatasaray maçı'nda da juventus bizi kendi yarı alanımıza gömdü.
galatasaray'ın başında ilk maçına juventus karşısında çıkan roberto mancini, özellikle 2. yarıda takıma baskıyı kabullendirtmiştir. bunun sonucunda 2 gol yiyip geriye düştük ve ani bir fırsat sonucunda 2-2'yi yakalayıp maçı berabere tamamlayabildik.
son olarak; "fatih terim olsa kaybederdik yea" diyenlerin ta amına koyayım!
istatistiksel olarak oyunu en iyi okuyan 3 teknik direktörden biridir.oyuncularını sert bir dille uyarır.çoğu ego sahibi futbolcu bu yüzden kavga etmiştir.sakin ve sabırlıdır fatih terim'in en büyük vasıfları oyuncusunu kaybetmez, kazanmaya çalışır.sonuca odaklı değildir ve sadece oynanan oyuna,futbolcusu istediği performansı gösteremese de verdiği emeğe göre kadro şekillendirir.risk almayı sevmez ve 1-0 olsun bizim olsun mantığıyla ilerler.o yüzden çalıştırdığı bütün takımların maçlarını izlemekten keyif almazsınız.
sıkıcı defansif futbol oynatan teknik adam. 4-2-3-1 mi kaldı hoca? galatasaray'ın tarzı bu değil. böyle iş yapamazsın.

biz çoğu maçta güzel, ofansif futbol izlerdik. bu seferki çok sıkıcıydı. 1-1 olduğunda beraberliğe bile üzülürken, az daha yeniliyorduk. sonra gol atınca beraberliğe sevindik. ben buna alışkın değilim.

biz türk takımları olarak defansif oynamayı zaten beceremiyoruz. o yüzden fatih terim diye bi adam çıktı, "en güzel defans oynayarak yapılır" dedi, atak oynadı, tabuları yıktı ve avrupada başarı sağladı. defans taktiği, ofsayt taktiği mi var? adam, "bam-bam-bam" diyerek motive ediyordu takımı (bkz: uefa finali konuşması).

velhasıl kelam, ben şimdiden fatih terim'i özledim. aklıma her gidişi geldiğinde içim burkuluyor hala. ve bu adam başarısız olur da gönderirsek hayvan gibi tazminat öderiz. city'ye 30 milyon kitledi diyorlar. aldığı paranın da haddi hesabı yok. inşallah bizi haksız çıkarıp başarılı olursun mancini. hadi bakalım.

--spoiler--
"Profesyonel Futbol Takımımız Teknik Direktörlüğü için Şirketimiz ile Roberto Mancini arasında 2013-2014 futbol sezonundan başlamak üzere 3 futbol sezonu anlaşmaya varılmıştır. Buna göre Teknik Direktör'e, 2013/14 sezonu için 3.5 MEUR, 2014/15 ve 2015/16 sezonlarının herbiri için yıllık 4.500.000 EUR ücret ödenecektir. Eğer A Futbol Takımı bir futbol sezonunda Türkiye Ligi Şampiyonluğunu kazanır ve aynı sezonda UEFA Şampiyonlar Liginde çeyrek final oynamaya hak kazanırsa bir sonraki sezonun yıllık ücretine 300.000 EUR daha eklenecektir.

Ayrıca, Türkiye Ligi Şampiyonluğu durumunda 2013/14 sezonu için 1.250.000 EUR, 2014/15 ve 2015/16 sezonlarının herbiri için de Teknik Direktör'e 1.000.000 EUR prim ödenecektir. Türkiye Kupası Şampiyonluğu durumunda ise Teknik Direktör'ün görevde bulunduğu ve kazanılan her kupa için prim tutarı 500.000 EUR'dur. Şampiyonlar Ligi primleri; Teknik Direktör'ün görevde bulunduğu ve oynanan Çeyrek Final için 350.000 EUR, Yarı Final için 500.000 EUR, Final için 1.000.000 EUR, kazanılan Kupa için 2.500.000 EUR'dur (rakamlar kümülatif değildir). Avrupa Ligi primleri; Teknik Direktör'ün görevde bulunduğu ve oynanan Final için 300.000 EUR, kazanılan Kupa için 1.150.000 EUR'dur (rakamlar kümülatif değildir).UEFA Süper Kupa primi; Teknik Direktör'ün görevde bulunduğu ve kazanılan Kupa için 500.000 EUR'dur.FIFA Kulüpler Dünya Kupası primi; Teknik Direktör'ün görevde bulunduğu ve kazanılan Kupa için 300.000 EUR'dur."
--spoiler--

kaynak: http://www2.galatasaray.o...futbol_as/haber/18039.php
bir beşiktaşlı olarak söylemeliyim ki gs ye sadece t.d. olmakla bile level atlattı. gerisi "iyi olan kazansın."
juventus maçına bakarsak, italyandan beter italyan etmiştir bizim takımı *
hakkında ulu sözlüğün 17-18 yaşındaki ergen yazarları tarafından salak salak yorumlar yapılan teknik direktör.

aykut kocaman'ın italyan olanıymış. he yarrağım he. aykut kocaman hayatında juventus'a karşı maç mı yapmış?

sanki viktoria plzen'e karşı oynuyor adam. niye defans yapmışmış bik bik. olmayan beyninizi sikeyim sizin.
sadece juventusa koymakla kalmamış türkiyede ki şikeci fenerlilere koymuş teknik adam.

sabahdan beri kafamızı zikiyorlar. juventus da takımmı diye.
transfer döneminde takımı muhtemelen sağ kanatta oynayabilen sol ayaklı bir elemanla takviye edecek. çünkü mancini ters ayaklı kanatlar kullanıyor genelde ortayı kapamak için. benden söylemesi... kimin olacağını spor basınımız bulsun artık. gidip robben demeyin de şimdi *
galatasaray'da vasatın üstüne çıkıp belli oranda başarı yakalayabilecek hocadır. ama ne ki galatasaray takım karakteri ve felsefesiyle hocanın ki çok zıttır. ve bu yüzden eleştirileri kaldıramayacak bir müddet sonra. çünkü ben kendimi bildim bileli galatasaray takımı hucum futbolu oynar ve öyle kazanır yada kaybeder. öyle ki özhan canaydın yönetimi sırf bu yüzden lucescu'yu gönderip yerine terimi getirmişti. haa sonradan bunun için eşşek gibi pişman olmuşlardı o ayrı.
sonuç olarak mancini başarılı olsa dahi en iyi ihtimalle ünal aysal yönetimde kaldığı müddetçe takımda kalabilir.
Böyle oynatsın canımı ciğerimi yesin t.direktörüdür. Biz aykut hocayla 3 yıl o kanseri yaşadık. Biraz da gs'li arkadaşlarım o çileyi (çileği deği olm) çeksin. Evet mancini dün çok iyi bir kadro ve olabilecek en iyi anlayışı sahaya sürmüştür.
Ayrıca "ergenler aykut kocaman'a benzetiyor yea, aykut kaç defa juventusla oynadı, o v.plzen'i bla bla y*rak kürek, beyin s*kmek bla bla..." diyen balık hafızalı esas ergen arkadaşlara da; bir juventus olmasa bile aynı ülkede aynı kategoriye koyabileceğin lazio takımını aynı oyun mantalitesiyle elediğini hatırlatıyorum burdan. Ha aykut hocanın futbol oyununu günahım kadar da sevmem o ayrı.
Saygılar...
teknik direktörlüğünü ve kariyerini asla tartışmam. fatih terim'in yerini asla tutmaz bende. ama bu onu sevmeyeceğim veya daha önemlisi başarısız olacağı anlamına da gelmez.

dünkü oyuncu değişikliklerine bakarsak;

semih-gökhan değişikliği mecburi oldu. yine de dany yerine gökhan'ı tercih etmesi, yaslandığında atılacak yüksek toplara karşı bilinçli, doğru ama çok da abartılmayacak bir tercihti.

riera-amrabat değişikliği doğru değişiklikti ters tepti. takımı daha iyi tanısa sabri'yi alabilirdi. amrabat hamlesi tutabilirdi de. kader.

bence en anlamlı olan sneijder - umut değişikliğidir ki mancini hakkında biraz fikir sahibi olmamızı sağlar.

mancini, şayet ikiyi bulmak isteseydi, sneijder yerine burak'ı alırdı oyuna. kontralarda kanatlara açılıp drogbaya alan yaratabilir veya direk kaleye selçuk'un atacağı toplarla gidebilirdi burak. atardı atamazdı bilmem. yakalardı pozisyon.

burak yerine umut tercihi, orada daha fazla pres, daha fazla enerjiydi. mancini umut'tan gol atmasını bekleyerek hücumu ikilemedi aslında.

gel gör ki bence burak girse atamazdı ama umut girdi attı.

neticede bu değişiklik, 2'yi yakalayıp rahatlıyayım değişikliği değil, maçı 1-0, en kötü 1-1 bitireyim değişikliğidir ve en nihayetinde eğrisi doğrusuna denk gelmiştir.
juventus maçından sonra girilen entrylere bakıyorum. herkes kadro seçimini övmüş adamın. yemin ediyorum çok güldüm bak.

olum afedersiniz ama siz salak mısınız lan. ciddi ciddi soruyorum bak. 2 günlük adam kadroyu nasıl belirler.
kondison, fizik, form durumu vs. vs.
ulan 2 günde adam nasıl tetkik edebilir bunları dingiller? takımda drogba ve sneijder hariç hangi oyuncuyu tanıyor lan bu adam? hangisinin oyun tarzını biliyor?
2 günde anca oyuncuların isimlerini öğrenebilir. kendisi de öyle söyledi zaten. akıllı olun biraz amk.
kadro seçiminde öveceğiniz adamlar taffarel ve tugay kerimoğlu'dur. daha çok da taffarel. zaten yatın kalkın ona dua edin.

gelelim ikincisi ve en önemlisine. dün maçı başından sonuna kadar izledim. ve son 2 yıldır şampiyonlar liginde (real maçı dahil) izlediğim en kötü galatasaray'dı bu. o ne lan öyle durmadan drogba'ya uzun pas atmalar. top kapabilmek için götünü yırtmalar.
yani allahtan juventus da kötüydü. yoksa bu maç hiç böyle olmazdı emin olun bundan.
oyun kurmakta çok ciddi problem yaşadık. selçuk topla çok az buluştu. umut değişikliği 10 üzerinden 10'du diyebilirim. ama bu oyuncu değişikliği ne kadar iyiyse bu değişiklikten dolayı mancini'yi övenler de o kadar salaktır. çok ciddiyim.
ulan mancini umut'u nerden bilsin amk? hayatında adını duymuş mudur umut'un?
yanında taffarel hazır bekliyordu. mancini ona pres yapabilecek bir forvet var mı diye sordu. taffarel de umut'u almasını söyledi. olayın mancini'yi ilgilendiren kısmı sadece burası.

bu dediklerimi daha sonra hatırlayacaksınız. mancini başarılı olur mu olmaz mı bilmem. ama bu maça göre değerlendirmek aptallıktır.
nihayet lucescu'dan sonra güven duymama neden olan defansı kuracaktır. bir sürü gol atıp, istim üstünde bir sürü yemek yerine güçlü bir savunmayla net skorlar almak özlediğim şeydi.
Şaka maka adama italya'da mancio (manço) diyen de var.
italya futbolunu iyi bilen biri olarak deplasmandan önemli bir 1 puan çıkartabilmiş olan teknik adamdır. kanımca iyi bir başlangıç yaptı, zaten kimse anında juventus u devirmesini beklemiyordu ama fc kopenhag maçını alması halinde real madrid in juve yi yenme ihtimali yüksek olduğundan takımını iddialı bir konuma getirecektir.

lige dönersek orada daha fazla işi var ve öncelikle burak yılmaz ı tekrar kazanması gerekiyor. iyi bir taktik oturtabilirse ligde de eski günlerimize döneceğimizi düşünüyorum.

yine de fatih hoca gönderilmemeliydi tabii ki orası ayrı...

edit: imla.
Galatasaray'a geldiği gün italyan futbolu defans anlayışını takımda sezdiren teknik direktör.
aysal lucescuya teklif yaptığında lucescu yaşım ilerledi bırakacağım deyince aysal trapattoniyi sormuş, lucede onu boş ver sen mancini ile anlaş demiş diye bir söylenti var.
son beş yılın en az gol atan ve en az gol yiyen galatasarayı geliyor gibi.
güncel Önemli Başlıklar