1. 1.
  alman asıllı amerikalı fizikçi. atom bombasının mucidi olarak anılır.

  J. Robert Oppenheimer' ın başkanlığında çalışan düzinelerce atom fizikçisi, 16 Temmuz 1945'te New Mexico, Alamagordo' da şafaktan hemen önce bombayı patlatmak için çalışmaya başladı. Lancing Lamont, The Day of Trinity adlı kitabında dünyayı ebediyen değiştiren patlamayı şöyle anlatır:

  Alev alev yanan bir jetin içinde yukarı doğru fırlayan iğne başı büyüklüğünde parlak bir ışık karanlığı deldi,ardından korkunç bir beyaz ışık çölü ağarttı. Satler 05:24:45' i gösteriyordu.

  O gözleri kör eden anda, Oppenheimer' ın aklından kutsal Hindu Destanı Bhagavad-Gita' dan bölümler geçti:

  Bin Güneşin ışığı

  Doldursaydı bir anda bütün göğü,

  O görkemli' nin ihtişamına benzerdi tıpkı...

  Dünyaları yıkan

  Azrail' im artık ben.
  1 ... fth
 2. 2.
  ilk atom bombasının öncüsü ve Manhattan Projesinin mimarı ünlü fizikçi J. Robert Oppenheimer, 16 Temmuz 1945 günü New Mexico çölünde dalgın dalgın yürümektedir. Önüne ters dönmüş bir kaplumbağa çıkar, onu alır ve düzeltir. Sonra usulca mırıldanır; "Hiç olmazsa bunu yapabildim." O gün ilk atom bombası denemesi başarıyla sonuçlanmış patlama sonucu nükleer çağ başlamıştır. Oppenheimer'in karşısına çıkan kaplumbağa patlamanın 0 noktasından kilometrelerce uzaklıktaki yerinde bombanın şok dalgasına maruz kalmıştır. Atom mantarından yayılan ışık tüm çölü aydınlattığından Tirinty (Kutsal teslis) adlı projenin ilk yöneticisi Kennet Bainebridge sabah karanlığında yayılan ışığa bakıp elinde olmadan; "işte şimdi hepimiz ....... çocukları olduk" demiştir, çevresindekilere. Oppenheimer ise anılarında Bhagavad-Gita'dan şu dizeyi tekrarladığını söyler; "dünyaları parçalayan/ölüm oldum ben." *
  3 ... fatal
 3. 3.
  (bkz: franz oppenheimer)
  ... ceviz agaci
 4. 4.
  sanat sanat için mi yapılmalı halk için mi gibi klasik edebiyat dersleri tartışmasını bana ; alanında iyi olmak her zaman iyi olmak mıdıra çevirttirip , jakobenlikten alman tekniğini , buluş insana rağmen insan için yapılmalı mıdan , dialektik düşünce harbiden var mıya kadar düşündürtmüş adam..gerçi düşündüm de noldu bişi bulamadım..ama olsun , herşey bi kaç kıvrım daha fazla olsun diye..biraz daha enzim sentezi yapılacak yer olsun diye..
  ... hefeweizen
 5. 5.
  "nükleer bombanın kullanılıp kullanılmayacağına karar verme yetkisi bilim adamlarına ait değildir,bu yetki amerikan halkına ve onların seçilmiş temsilcilerine aittir."
  ... depayens
 6. 6.
  Trinity atom bombası testinde Kenneth Bainbridge'in "what a foul and awesome display" lafını "Now we are all sons of bitches" diye tamamlamış olmasıyla , bilimi insan hayatının önünde tuttuğunu ispatlamış adamdır. Bir bilim insanı böyle olmalı evet , ama bir insan böyle olmamalı.
  ... akaedintov
 7. 7.
  atom bombasını bulan projede yer alan amerikalı fizikçi.

  manhattan project'te sadece oppenheimer yoktur ama en çok faydayı onun verdiği söylenir bundan dolayı atom bombasını mucidi olarak anılır.

  robert oppenheimer trinity testinden sonra Bhagavad-Gita'dan ''now i become death, the destroyer of worlds.'' demiştir ardından bir başka bilim adamı Kenneth Tompkins Bainbridge ''now we are all sons of bitches.'' diyerek olaya farklı bir yorum getirmiştir.
  1 ... basketbol asigi
 8. 8.
  Dindar olmayan Yahudi bir ailenin ilk çocuğuydu.
  ... crippax
 9. 9.
  şeytandır efendim, zira simasının da şeytandan farkı yoktur.
  1 ... asik pikachu
 10. 10.
  dünyada yaşamış en büyük dahilerden birisi. bir çağ açıp bir çağ kapatan adamdır.

  (bkz: atom çağı)
  ... bilgin fakir