bugün

tokmağı götüne sokup allah yok din yalan diye bağırtılması gereken davulcudur. ulan sen benim mistik huzurumu neden bozuyorsun göt!
Şu saatte su içmek için bile ışığı açmaya korkuyorum. Kapının önünde kafa şişirip para bekleyecek lavuk.

Lan Gitmiyor, çok gerginim.
kaybetmememiz gereken son kültürlerden biridir.
Kimsenin siklemedigi bir meslek. Ama ramazan sonunda yinede ayıp olmasın diye bahşişi veriyoruz işte. Artık herkes alarmla kalkıyor.
gereksiz bir geleneğimsi.. hayret her sene ramazanın ilk haftası kapıya damlarlardı.. bu sene ne oldu ise daha gelmediler para toplamaya.. şom ağzımı açtım yaa yarın kesin çalarlar zili.. neyse hayırlısı nasıl olsa o kapı açılmayacak çalar çalar gider.
Gelenekler bize birtakim degerleri hatirlatir gecmisin o guzel gunlerini gecmis ramazanlari bana hatirlattigi icin gayet memnunum insallah hep devam eder.
21.yy da Artık iyice Gereksizleşen Uygulamadır Hayır Dinimiz de Böyle bir saçmalığın yeri de yoktur islam böyle bir uygulamayı emretse bişi demem Nerden gelmiş nerden Yerleşmiştir bu olay ? Evinde Yaşlısı olan var Hastası olan var Yarın Önemli bir işi olan var vb çoğaltılabilir insanlar rahatsız oluyor birde Gelip Para istiyorlar ! Ezan-ı Muhammedi ye Kimse birşey diyor mu kardeşim insanlara Huzur veriyor Ama Bu Ramazan da Davul uygulaması acilen Bitmelidir Benim kanaatim budur.
bir şeylere takılıp tokmağına dik açıyla düşmesini dilediğim şahıs. ülkede resmen hiçbir şeye saygı yok. bir kısım ibadet edecek diye diğer kısımın gecenin köründe uyanmasına gerek yok. tüm ülkenin alarmlı saatleri veya telefonları var. işin garibi bir ay boyunca benim uykuma tecavüz edilmesi saygısızlık değil ama benim davulcuya laf etmem dini bir değer olduğundan saygısızlık. ben patso adında bir din kursam ve yılın on ayı ibadet olarak her gece saat üçte mahalleyi kapı kapı dolaşıp 0.5 ucunuz var mı diye sorup meme ucu sıkıp kaçsam hakkıdır, ibadettir diyip saygı gösterecek misiniz sayın çok hoşgörülü ve saygılı müslüman kardeşlerim? sizce kaçıncı günde veye kaçıncı kapıda ilk kavgamı ederim? 1. gün ve 1. kapı değil mi? başka sorum yok.
Hayatım boyunca bir kere uyandırmamış, saçma sapan geleneklerin eseridir.
Çocukları çocuk yaşta evlendirmek kadar çağımıza aykırı gelenektir.
geldi yine tokmağını siktiğimin...

ulan tamam bizim kültürümüzde var bu.
çocukken babam özellikle kaldırırdı sahurda ramazan davulcusunu seyrettirirdi.
ama ramazan davulcusu da kapımıza gelir mani söylerdi. mani...

her gece farklı mani hem de.
hiç duymadığımız, bilmediğimiz maniler...

bu şimdi geçen lavuk ne yapıyor?
hiç.

peki be orospu çocuğu, sen bahşişe gelmeyecek misin?
hah işte sen şimdi nasıl benim kafamı sikiyorsan, bahşişe geldiğin gün de ben senin hayallerini yıkacağım.

çok zor mu be?
yüzlerce yıllık gelenek, adet böyle sıradanlaştırılır, hatta insanların bundan nefret etmesi nasıl sağlanır.
işte bu cahil, eğitimsiz, yaptığı işi sırf para için yapan ve sevmeyen tipler yüzünden.

bu yavşaklar yüzünden kültürümüzün en güzel şeylerinden biri yok oluyor, tarihe karışıyor.

defol git kapımdan rezil herif...
allah'ını seven şunu sessize alsın.
An itibarıyla dinlenendir.
Biri şu adamın üstüne, ritm duygusu atsın!
Müzik kulağı da olur.
dünyanın en gerizekalıca adeti. ne amaca hizmet ettiği belli değil. sanki herkes oruç tutmak ve bu saatte kalkmak zorunda ya da oruç tutsa bile bu lüzumsuz tantanaya maruz kalmak zorunda.
orospu çocuğu.
para toplama günü geliyor sanırım. güçlü çalmaya başladı davulu.
Bizim komşu amcadır. Eğer bir evin ışığı açık değilse o ışık açılana kadar kapıda bağırır.
insanlar sitelere taşındıkça mesleği bitmeye yüz tutan kişilerdir.
yarın sabah ( bayram harçlığı ) "bu senelik" son kez davulunu gümbürdete gümbürdete sokaktan geçip evin zilinin sesini kısana kadar abanacak olan emekçilerdir.
bir ay boyunca uyuyan müslüman kardeşlerimizi yilmadan uyandırmış emekçidir.

vereceğiniz 5 10 lira sizi fakir yapmaz. ailenizin sadakası olsun.
aynı apartmana 10 kere gelen kisidir..

ulan davulcuya ne gerek var. 12 yaşındaki çocuğun bile elinde akıllı telefon var alarmi kurar kalkar herkes..

tam bir para tuzagi..
bir grup ateist olarak bunu dövdüğümüz için bizim mahalleye uğrayamaz

cezası tokmağa oturmak.

la olm yıl olmuş 2017 kur saatini uyan bütün mahallenin uyanmasına gerek yok.
işsiz güçsüz insanların geceleri gürültü yaparak dilenciliğe çıkmasıdır.
yakında sık sık göreceğiz kendilerini dan dan dan..
Geliyor gönlümün efend.....

Şaka lan şaka gelmesin orospu çocuğu. Nefret ediyorum amin oğullarından. Ritim duygusundan bihaber bu orospu çocukları, söz konusu para toplamak olduğunda anasını sıkıyorlar kapı önünde güm güm yarrak var gibi. Bildiğin haraç kesiyorlar mafya gibi. Ama g0n gelir devren döner. O zaman o tokmaklar ananıza saplanır. Şimdilik yiyin, için.
bir mezun oldum gidiyorum bavulcusu değildir.