bugün

saçları simsiyaha boyalıdır.
Tokmağını zikdiğimde nasıl bir göz varsa evin önündeki kayısı ağacına "amma çiçek açmış haa" dedi. Ertesi gün kar yağdı hepsini don vurdu.
bu gece beni uykumdan uyandıran bir adam. keşke sınıf anneliği kaldırıldığı gibi bu da yasaklansa.
yine müslümanların kendilerine saygı bekleyip kimseye göstermediğinin kanıtı olan sikko adet.

yine uyandırdı beni orospu çocuğu.

bu müslümanların dinsizlerin hakkına geçmeyi kendilerine hak görmeleri şaka mı?

allah yok dinler yalan ancak eğer bu düzen sizin inandığınız gibi olsaydı cehennemde götünüze alev topları sokuyor olacaktım.

hakkımı o kadar çok yediniz ki ödeyemezsiniz bunca kul hakkını.
bence de kaldırılması gereken bir adet.
Normalde biri gece üçte elünde davulla geçse. Hem de her gece, o adamı bir köşe başında bayıltana kadar döverler. Fakat bu ramazan davulcularının sağlam bir referansı var. Ramazan ayı... Yoksa gece gece bu ne manfıktır arkadaş? Evde çalar saat mi yok? Hadi yok, telefonun alarmı vs. Yıl olmuş 2023, bu davul adeti de adı üstünde bir adet, bir töre-gelenek. Neden ısrarla yapılmaya devam ediyor?
bugün ramazan ayının 18. günü geride kalmış 11 gün (bu yıl 29 gün). bu geçen 18 gün boyunca bizim mahallede davulcu falan geçmedi. çoğu gece hiç uyumadım sahurdan sonra sabah namazı vaktine kadar... gece duymadığım tek ses davul sesi oldu.

bugün tam iftar saatine 3 dk. kala kapım çalındı gelen davulcu :-)
- buyur birader ne istedin ?
- abi ben ramazan davulcunuz...
- birader sen harbiden davul çaldın mı ? ben hiç duymadım da..
- abi hastamız vardı memlekete gittik de ondan..
- ee o halde ?
- abi işte gönlünden ne koparsa..
- yav sen şimdi çalmadığın davulun parasını mı istiyon hacı ?
- (........)
- ayrıca iftar saati geldi. sen oruçlu değil misin ne işin var bu saatte ?
- .... eee abi işte........
- hadi birader müsaade et de iftarımızı yapak. bak ezan okunuyor.

bu memlekette geçmediğin köprünün, uçmadığın hava limanının, gitmediğin tedavi görmediğin hastanenin parasını ödemeye milleti nasıl alıştırmışlar ki, iş geldi dayandı çalmadığı davulun bahşişini istemeye...

bokunu çıkarmak diye buna denir !..
her geçen sene daha fazla mantara bağlayan ve sanırım bir süre sonra hepten yok olacak ramazan adeti.
buradan geçmiyor. ama para istemeye gelir mutlaka. tabii ki vermeyeceğim.
Bence gereksiz bir davulcu. Hepimizin cep telefonu, çalar saati var sonuçta.

Gelenekleri yaşatmak adına sadece kadir gecesi gibi özel ve anlamlı gecelerde sokaklara inseler keşke.
Şikayetçi olunduğundan artık pek olmayan kişi bi yandan da iyi.
Sıcacık yatakta uyurken güm güm sesi duyulunca heyecan oluşturan kişidir.
Perdeyi aralayıp el sallıyorum geçerken. Cumartesi gecesi görmüştü beni. Elini kalbine götürüp selam yolladı. Ama o geceden sonra bizim sokaktan geçerken daha fena güm güm vuruyor.
Görükle'de dün gece sesini duymadığım davulcudur.
Artık geçmiyor mu yoksa?
Hiç rahatsız olmuyorum. Ve her davulcuya bahşiş veririm, tutmadığım halde.

Şimdi böyle çok oynak şeyler çalmaya başladılar, biraz da sosyal medya ayağına lakin çok güzel maniler var.

insanları sahura düzgün şekilde kaldırın.

https://youtu.be/mvBF133dazs

Misal Böyle bir sahura davet olmaz. Oturup rakı mı içelim? AY zaten meyillim....
hangi devirde yaşıyorsunuz bro?
artık herkesin cebinde alarm var.
sahura kalkmak isteyen biri kurar alarmı kalkar.
Ramazan ruhunu iliklere kadar hissetmemizi sağlayacak adamdır.
Eskiden davulcular mahalleyi yürüyerek turlardı. Muhtemelen köylerde falan hala böyledir.
Mani söyleyen, sesi güzel davulcu olunca hoşuma gidiyor benim.
Dan dan aynı şekilde vurunca keyif almıyorum.
Haftaya başlıyor bakalım. Merakla bekliyorum.
Kimsenin çıkıp para vermediği insanlar. Adam bir çocukla geziyor mahallede. Bütün kapılara bastı kimseden ses çıkmayınca çocuğun bir umutsuz ve bezgin bakışı vardı. Adamlar ihtiyacı olmasa yapmaz herhalde. 5 10 lira verin ölür müsünüz? Evet.
Işıkları kapatın giderler, ya da hiç bakmayın.
Ramazanda para toplamak isteyen davulcuların işidir. Biz galiba vermiyoruz. Zati oruç tutan her türlü uyanır, tutar.
telefon alarmı çıktıktan sonra hükmünü tamamen yitiren bol gürültülü geleneksel figür.
Az önce buradaki şov yaptı resmen.
Yan mahalleden sesi hoş geliyor. Gözüm yolda geçse de görsem diye. Çocukluktan kalma macera benim için ramazan davulcusu.
Adam 10 dakikadan beri çalıyor ya. Burada ne alakadır davul? Ben huzur evi diye biliyorken bir de.

Dıgdırırk dıgk.
Bu sene bizim siteye de gelmeyendir.

Asırlardır yaşatılan bir Osmanlı geleneği.
hiç denk gelmedim. geçen sene ramazan ayında üç hafta kadar türkiye'deydim onda da sela okundu hep sahurda.