bugün

Nazım Hikmet'in en güzel aşk şiirlerini yazdığı, en uzun süre evli kaldığı kadın...
"Ne güzel şey hatırlamak seni, yazmak sana dair"
senelerrrrrce beklediği hayatını adadığı kocasından bir mektupla evliliklerinin bittiğini öğrenen dirayetli,onurlu kadın
(bkz:
farklı açıdan bakmak)
hakan yeşilyurt şarkısı. (bkz: benim bağırasım gelir piraye piraye diye)
Bulutlar geçiyor haberlerle yüklü ağır
Buruşuyor hala gelmeyen mektubun avucumda
Yürek kirpiklerin ucunda
Benim bağırasım gelir
Piraye piraye piraye diye
nazim hikmet kültür merkezinde bulunan çay bahçesi, hoş mekan.
kübananın altı olur güzel bi mekandır rahat olursunuz emin olun....
ilk kez 'taci uslu' tarafından bestelenmiş şiir.
nazım hikmet'i bekleyen kadın.
nazım hikmet'in karısı, eski askı.
vera'dan onceki.
hakan yesilyurt' un seslendirdiği bir parça.

piraye

Bulutlar geçiyor, haberlerle yüklü, ağır.
Buruşuyor hâlâ gelmeyen mektup avucumda.
Yürek kirpiklerin ucunda
uzayıp giden toprak uğurlanır.
Benim bağırasım gelir
"P i r a y e , P i r a y e ! " diye...
(bkz: nazim hikmet ran)
farsça, süs.
nazım kültür evinde ayrı bir mekana verilen isim. çayları güzel yer. nazım hikmetin biricik aşkı.
sadece nazım a o dizeleri yazdırdığı için yerinde olmak istenilen kişi . *
nazım hikmetin "yüreğimin kızıl saçlı bacısı" dediği, nazımı sabırla beklemiş ama nazımın aldattığı insan. nazımın hep aşık olduğu, çok aşık olduğu, "seni ilk gördüğümde karşımda karımı, sevgilimi, eşimi gördüm" dediği insan. ama erkeklerin hepsinde olduğu gibi ne kadar sevse de, sevdiğini söylese de diğer "alternatifleri" göz ardı etmeyip,nazım hikmet tarafından aldatılan kadın.
ikinci nesil yazar.
(#2134068) degismez psikopatlar krali adayim. delidir ne yapsa yeridir insani.
nazım hikmet'in aşık olduğu, uğruna şiirler yazdığı kadın. hatta bir rivayete göre

"ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında"

mısralarındaki "sen" ikinci tekil şahıs zamirinin temsil ettiği kadındır aynı zamanda. olay şöle gerçekleşir:

nazım hikmet polis tarafından aranmaktadır. o sıralarda da piraye'yle gülhane parkında buluşmak üzere sözleşirler. nitekim nazım gidip gülhaneye beklemeye başlar ki tam o sırada karşıdan gelen polisleri görüp altında belkediği ceviz ağacının dalları arasına gizlenir. uzaktan da piraye görünmüştür. polis de aşağıdadır, piraye de. bir polis geçer, bir piraye. bunun üzerine nazım da başlar bu dizeleri karalamaya.

"ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında"
altın kitaplardan çıkmış bir canan tan kitabı. tamamen vakit kaybı, anca plajda okunur, yoksa değmez.
şimdiki zaman kipi ve devrik cümlelerle dolu şiirimsi bir hava vermek istenmiş canan tan romanı. çerez niyetine derler ya aynen öyle okunabilir. daha bitmedi sonunu merakla bekliyorum bakalım ne olacak bari güzel bitse de okuduğuma değse. *
attila ilhan'ın pia'sıyla gizli bir benzerliği vardır. kimbilir belki de pia'nın pakistan international airportla açıklanmasına benzer bir açıklaması vardır. belki hayaldir ikisi de.
nazım hikmetin eşlerinden birinin adıdır.
şairin, değişen sadece suretler, hani belki sadece aklımızda kalan hep aynı içsel devinimler ve yok olmuş sevda masallarından geçiş şeklinde tanımladığı, sevdanın değişkenliğine ve ruh haline atıf, şiiri adama güdüsüne istinaden ortaya konulmuş bir isim olabilir gibi. hep aynı kişiyi seversin de seviştiğin bedenler farklıdır demenin farklı bir yolu olan bayan ismi. ha bir de sanatçılar çapkındır sözüne kanıt niteliği de taşıyabilir nazım'a bakınca...

(bkz: adın gibi sevdim seni sadece)
(bkz: nazım hikmet)
canan tan' ın bir romanına ve dolayısıyla romandaki kahramanına isim olmuştur piraye. olaylar gayet basit bir dille anlatılmıştır. ayrıca kitabı okuyanlar bütün kitap boyunca "farkındayım" yerine "ayrımındayım" kelimesinin kullanılmasını ve bu kelimenin çok sık tekrar edilmesini dikkatlerinden kaçırmayacaklardır.
aşka sadakatin timsaliydi...
saat 22.00 şiirlerinin ana kahramanı.

acaba neyi düşünüyor beni mi
yoksa ne bileyim fasulyenin neden bir türlü pişmediğini mi

mısralarıyla ağlatır.
kendi özellikleri hususunda methiyeleri sevmeyen biri olsa da iş ortağımı ben öveceğim arkadaş;

beyaz kanatları vardır bunun (kanatlar sayesinde mi uçabilmektedir bilemiyorum),
başının üstünde böyle 24 ayar bişey vardır ben diyim 4'lü adana burgusu siz deyin mandrakenin iç içe geçen halkaları... parlar durur. ihtiyaç oldu mu gider bozdurur, iyi de para eder haa.
üzerinde beyaz bir kıyafet vardır pelerin gibi bişey. harf felan yok ama...
her şey güllük gülistanlık değil tabi bu gezegende, geçen bir çuval çikolatayla görülmüştür, karizma yer ile ihsan tabi... iyidir iyidir yine de, uçabiliyor ya ötesi var mı ?

(bkz: mehmet efendi)

(bkz: kriptonit)